Starszy Pan A. Opowieść o Jerzym Wasowskim

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
83-207-1793-0
Magdulstwo

Jerzy Wasowski, znany przede wszystkim jako współtwórca Kabaretu Starszych Panów, reżyser, aktor, kompozytor, autor niezapomnianych melodii do tekstów Jeremiego Przybory. Ale przecież z Polskim Radiem związał się jeszcze przed wojną - z zawodu inżynier akustyk, pracował tam jako technik - po wojnie zaś zaczął występować jako aktor i spiker. Był świadkiem powstawania w Polsce telewizji. Współpracował ze znakomitymi twórcami polskiej piosenki i kabaretu, a także z wybitnymi wykonawcami, aktorami i piosenkarzami, skomponował wiele popularnych utworów i komedii muzycznych. O barwnym życiu Starszego Pana A, czasach, w których działał, i ludziach, których znał, pisze znany dziennikarz muzyczny, Dariusz Michalski. Książka bogato ilustrowana prywatnymi zdjęciami rodziny Wasowskich oraz z archiwów teatralnych i telewizyjnych.

Anna | 2013-12-17
Przeczytana: 07 grudnia 2013

Dariusz Michalski to niezwykły publicysta, który ma już w swoim dorobku kilka niezwykłych książek, przeznaczonych dla melomanów, doceniających klasykę muzyki rozrywkowej. Trzeba przyznać, iż nie boi się on portretować ikon polskiej estrady. Po Kalinie Jędrusik, Alinie Janowskiej czy Czesławie Niemenie, postanowił przybliżyć czytelnikom postać niezwykłą, choć już może nieco zapomnianą przez słuchaczy. Tym razem dziennikarz postawił sobie bardzo wysoko zawieszoną poprzeczkę, gdyż jego bohater to postać nietuzinkowa, u której niesamowity talent, współgra z niespotykaną już dzisiaj skromnością. Zasadniczo teraźniejszość w tym tekście nie powinna zaistnieć, bo kompozytor, o którym chciałabym wspomnieć, sam postrzegał siebie, jako istotę „przedwczorajszą”, jednak jego twórczość dla wielu jest ponadczasowa, choć być może sporo racji mają ci, którzy widzą w jego kompozycjach coś, co było obecne w kulturze przedwojennej, a teraz już niemal nie istnieje. Szacunek do słowa, muzyki i...

Lucjush | 2015-03-17
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 16 marca 2015

Bardzo dobrze mi się czytało choć to grube tomiszcze - pochłonęłam nawet nie wiem kiedy. Mimo, że to nie są do końca moje czasy znam piosenki i zawsze wywołują uśmiech na mojej buzi i zdziwienie jak można świetnie bawić się słowem i jakie cudeńka z tej zabawy wychodzą.

Librarianka | 2013-09-27
Przeczytana: 27 września 2013

Obszerna biografia Jerzego Wasowskiego, sympatycznego i wykwintnego Starszego Pana. Książkę czyta się bardzo dobrze, a spotkanie z tak wszechstronnie utalentowanym, a przy tym sympatycznym i skromnym człowiekiem to sama przyjemność!

Miss_Michiko | 2014-07-22
Na półkach: Przeczytane, Biblioteka, 2014, KSP