Pierścień i róża

Tłumaczenie: Zofia Rogoszówna
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Klasyka Dziecięca". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
The rose and the ring
83-7180-126-2
farfallam

Inne wydania

Pierścień i róża - czyli Historia Lulejki i Bulby- z rysunkami autora

orchideaidea | 2014-11-25
Przeczytana: 22 listopada 2014

Piękna, a przy tym zabawna baśniowa opowieść, która zawiera wiele uniwersalnych prawd.

Zapewne tematyką książka ta powinna przede wszystkim być kierowana do dzieci i dorastającej młodzieży, jednak są w niej ukryte również przesłania, na które zwrócą uwagę i w pełni je zrozumieją tylko starsi czytelnicy.
Tytułowe pierścień i róża to w rzeczywistości gra pozorów i stwarzanie fałszywego wizerunku dla otoczenia. Większość bajek i opowieści dla dzieci opowiada o mocach nadprzyrodzonych, które ostatecznie tylko symbolicznie okazują się być pułapką, nie są to (jak miało na początku wyglądać) magiczne i niezawodne sposoby na pokonanie problemu. W tej historii czytelnik uczy się razem z wróżką, że najlepszy podarunek od losu to odrobina cierpienia, które mimo wszystko przez naukę pokory, cierpliwości, prawdy i wytrwałości prowadzi do szczęśliwego końca.

Polecam tę niebanalną opowieść, autor łącząc tych kilka prostych prawd życiowych wraz z groteską gwarantuje czytelnikowi naukę przez...

ardnaskela | 2017-07-16
Na półkach: Posiadam

Książka ta jest w Polsce znana chyba głównie z siermiężnej w stylistyce ale pełnej uroku adaptacji z lat 80. Nie jest to wyłącznie historia dla dzieci ale dla wszystkich, która wytrzymała próbę czasu ponieważ przestawia wartości uniwersalne a dzieje się w bajkowej scenerii. Polecam.

Witold Lisek | 2014-01-12

PijanaPoMalinach | 2013-11-01
Przeczytana: 1999 rok

Któż z nas nie marzył w dzieciństwie o posiadaniu magicznego przedmiotu, który odmieniłby jego życie? Przydałby się stoliczek, który sam się nakrywa czy czarodziejska różdżka spełniająca życzenia. A może czapka niewidka, dzięki której nikt nas nie zobaczy? Jak przyjemnie byłoby spełniać swoje marzenia, realizować najbardziej tajemnicze plany? W końcu dziecięca wyobraźnia nie ma granic….
Baśń PIERŚCIEŃ I RÓŻA opowiada właśnie o takich magicznych przedmiotach. Wprowadzają one wiele zamieszania w życiu bohaterów. W końcu pochodzą od Czarnej Wróżki, a to może znaczyć tylko jedno – kłopoty.
Poznajemy władców Paflagonii i Krymtatarii, dwóch sąsiadujących państw rządzonych niestety przez uzurpatorów. Paflagonią włada król Walorozo XXIV, brat poprzedniego władcy, który za nic nie chce oddać korony w ręce prawdziwego następcy tronu, już pełnoletniego syna nieżyjącego króla. Krymtatarią dowodzi Padella I. On również przejął tron w nieuczciwy sposób i rządził krajem święcie wierząc, że...

Meowth | 2016-01-03
Na półkach: Półka Agnieszki

Kolejna ukochana książka z dzieciństwa! Ach, te wzruszenia nad losem bohaterów, zachwyty nad magią tytułowych czarodziejskich atrybutów, no i śmiechu co niemiara, bo historia opisana jest naprawdę przezabawnie. Nie znam oryginału, nawet nigdy nie miałam w rękach, ale coś podejrzewam, że śmieszne imiona niektórych postaci (np. Kalafiore czy Bulbo) zawdzięczamy geniuszowi tłumaczki. Jeśli do tego dodać pełne humoru i wyrazu ilustracje autora oraz celne rymy z tzw. żywej paginy, pióra Włodzimierza Lewika (w nowszych wydaniach chyba jej nie uświadczycie), mamy prawdziwy literacki i wydawniczy klejnocik na ozdobę półki ze starociami :)

książek: 1987
kryptonite | 2011-11-23
Przeczytana: 22 listopada 2011

Aż zdziwiłam się, że autorem tej książki jest twórca 'Targowiska próżności'. Zawsze kojarzył mi się z poważnymi tematami, a tutaj mamy do zaoferowania bardzo zabawną historię. Film bardzo mi się podobał, powieść-baśń dla dzieci i dorosłych też jest dobra. Czytając ją, ciągle się śmiałam. Świetnie opisane postaci, rysunki autora... Polecam!

Róża_Bzowa | 2011-05-11
Przeczytana: 10 maja 2011

Za oknem hula zimny wiatr, a Ty, Czytelniku, siedzisz sobie w ciepłym mieszkaniu i pijesz aromatyczną herbatę. Wieczór jest cichy i spokojny, wszystkie obowiązki odfajkowane, siedzisz sobie zatem, z nieśmiałym uśmiechem oraz poczuciem dobrze spełnionego obowiązku i myślisz, czymże zakończyć ten piękny dzień. Wybór jest duży, miasto kusi rozmaitymi możliwościami, grono przyjaciół i znajomych tylko czeka na Twój telefon, ale dziś postanawiasz spędzić wieczór w domu. Możesz oddać się leniwym rozmyślaniom bez żadnego celu, ot tak, by odświeżyć głowę. W Twoim zasięgu jest również możliwość oglądnięcia jednego z wielu niedawno kupionych filmów, które cierpliwie czekają na Twoją uwagę lub też zmniejszyć o jeden wolumin stos nie przeczytanych książek z biblioteki. Istnieje też możliwość odpłynięcia w świat dźwięku i muzyki lub też uraczenia się pachnącą kąpielą. Po chwili jednak stwierdzasz, że masz ochotę na chwilę ożywczego śmiechu, czegoś pełnego humoru, lekkiego, niezbyt absorbującego...

Magdalena | 2017-07-16
Na półkach: Przeczytane w 2017 r
Przeczytana: 16 lipca 2017

Ostatnio wracam do lat dzieciństwa i wybieram książki, które skierowane są dla osób młodszych. Pomyślałam, że miło by było choć na chwilę znów stać się dzieckiem. Poczuć tą dziecięcą radość. Uznałam, że właśnie książki mogą mi w tym pomóc. Szczególnie, gdy opowiadają o królestwach, książętach i królewnach. Kto z nas nie marzył być królewną (lub królem).

"Pierścień i róża" jest krótką opowieścią, w której akcja rozgrywa się w dwóch królestwach, w których rządzą uzurpatorzy.

Bajka ta posiada prawie wszystkie elementy baśni. Mamy w niej książąt, księżniczki, królów, królowe. Cały, piękny świat, w którym to królowie rządzą państwem. Ale pojawia się też wróżka, która na swój sposób dba o swoich chrześniaków. Świat jest mieszanką świata hmm... realnego z magicznym. Wiecie, choć królestwa są fikcyjne, i można zauważyć gdzieś tam magię, to większość rzeczy to takie jakby życie w pałacu. Nie ma też granicy pomiędzy motywami działań bohaterów a działaniem "sił...

ira | 2011-11-25
Przeczytana: 1986 rok

Przezabawna, baśniowa, pełna arcyciekawych bohaterów powiastka. Idealna Rózia, naiwny Bulbo, wredna Angelika, nawrócony hulaka Lulejko, antypatyczna Gburia-Furia i pojawiający się znienacka Gburiano umilili mi już niejeden wieczór.
"Pierścień i róża" to książka, którą ma się czytać - i czyta się - lekko i ku rozrywce. A jednocześnie jest tak dopracowana, że stanowi niewielkie arcydzieło - tekst, rysunki, zabawne wierszyki u góry każdej strony tworzą pełną uroku całość i pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenia.

Comaberenices | 2010-04-07

Jedna z moich ukochanych książek z dzieciństwa. Absolutnie uwielbiam każde słowo w tej książce i nie zmieniłabym ani jednego nawet przecinka. Książka ta zachwyciła mnie przede wszystkim galerią różnorodnych postaci, z których każdy ma swoje wady i zalety. Do tego ten niesamowity klimat, wartka akcja i piękne ilustracje, których autorem jest sam Thackeray. Czyta się "Pierścień i różę" jednym tchem i z uśmiechem na ustach.