Rzemiosło zabijania

Seria: Inna Europa, Inna Literatura
Wydawnictwo: Czarne
Das Handwerk des Tötens
Bałkany, wojna, Kosowo, Jugosławia

Latem 1999 r. w Kosowie zostaje zamordowany austriacki dziennikarz Christian Allmayer relacjonujący rozpad Jugosławii od początku bałkańskiej wojny. Ta śmierć staje się kanwą powieści, którą postanawia napisać jego dawny znajomy, Paul, niespełniony pisarz. Paul wyrusza w podróż śladami Allmayera, wiodącą przez spustoszone wojną Chorwację i Bośnię, chce na własne oczy przekonać się, jak...

Paul wyrusza w podróż śladami Allmayera, wiodącą przez spustoszone wojną Chorwację i Bośnię, chce na własne oczy przekonać się, jak wygląda praca korespondenta wojennego. Towarzyszą mu jego przyjaciółka, Helena, której rodzice pochodzą z Dalmacji i bezimienny narrator.

Odwiedza między innymi jednego z byłych przywódców wojskowych, z którym Allmayer przeprowadzał przed laty wywiad na froncie, by postawić mu to samo co wówczas pytanie: „Jak to jest kogoś zabić?”. To spotkanie otwiera mroczną historię, która kładzie się cieniem nawet na początkowo pozornie niezaangażowanym obserwatorze. Paul musi zrozumieć, że nie można bezkarnie dociec i wyjaśnić rzeczy ostatecznych.

"Rzemiosło zabijania" to powieść wielopłaszczyznowa: o wojnie bałkańskiej, ale też o jej postrzeganiu przez literaturę. Nieustannie pojawia się tu pytanie, jak pisać o barbarzyństwie, by nie popaść w kicz i patos, jak opowiadać i przypominać, kiedy „z góry jest jasne, że jest za późno i pisaniem nie da się umarłych przywrócić do życia”. W szerszym kontekście to także rzecz o narracji samej w sobie, powieść o powstawaniu książki.

źródło opisu: http://czarne.com.pl/

źródło okładki: http://czarne.com.pl/

rokita49 Boruta | 2013-10-05
Przeczytana: 03 października 2013

Każda książka,która wnosi coś dodatkowego do naszej wiedzy na temat czystek etnicznych na Bałkanach pod koniec XX wieku i ich przyczynach jest ważna.Trzeba pamiętać,że bestialstwo opisywanych w książce wydarzeń,rzutuje w jakiś sposób na każdego człowieka.Sianie nienawiści w jakiejkolwiek formie powinno budzić ostry sprzeciw.

lea88 | 2013-09-18

Nie wiem tak naprawdę o co chodzi w tej książce. Niby ma odnosić się do wojny i zabójstwa dziennikarza, ale co dalej? Jakie jest przesłanie książki? Historia jest strasznie chaotyczna, miesza wątki, historię pisarza z historią dziennikarza. Paul przeżywa cała historię w bardzo dziwny sposób. Wątek wojny na Bałkanach też jest bardzo dziwnie opisany. Ogólnie książka strasznie rozczarowuje. Jedna z gorszych książek o tej tematyce.

agnneska | 2015-07-16
Przeczytana: 11 lipca 2015