Muzeum falsyfikatów

Wydawnictwo: Sol
978-83-925879-1-0
Ag2S

Kryminał, w którym jednak trup nie ściele się w ogóle, kule nie specjalnie świszczą, a syreny policyjnych pojazdów nie zagłuszają niczyjego spokoju. Dzieła sztuki kradnie się bowiem w ciszy. I samotności... Lubię inteligentne książki inteligentnych autorów. Mirka Salskiego znam od lat, pracowaliśmy razem w telewizji, był nawet kiedyś moim szefem. Teraz wreszcie mogę się odegrać... No więc...

I samotności...

Lubię inteligentne książki inteligentnych autorów. Mirka Salskiego znam od lat, pracowaliśmy razem w telewizji, był nawet kiedyś moim szefem. Teraz wreszcie mogę się odegrać... No więc powiem prawdę: znakomicie napisał tę nietypową historię złodzieja - konesera dzieł sztuki. W dodatku rzecz jest porządnie zdokumentowana i oparta na wydarzeniach prawdziwych. Czy komuś z Państwa nie zginął przypadkiem jakiś Van Gogh, czy może Kossak? Polecam miłośnikom dobrej powieści. Niestety - Monika Szwaja - zazdrosna, ale prawdomówna...

Yvonne | 2014-03-16
Przeczytana: marzec 2014

Przede wszystkim muszę pogratulować autorowi pomysłu - czegoś takiego jeszcze nie czytałam i już choćby za to należy się Mirosławowi Salskiemu owacja na stojąco.

Ale na razie usiądźmy i przyjrzyjmy się tej oryginalnej powieści bliżej.

Bohaterem "Muzeum falsyfikatów" jest Stanisław Zaczyk, który mimo zbieżności imienia i nazwiska z pewnym bardzo znanym aktorem, nie zdaje egzaminów do łódzkiej Filmówki, co uważa za niesprawiedliwość losu i przeszkodę do zrealizowania swojego największego marzenia: posiadania własnej restauracji, która swoim szykiem i renomą przyciągałaby znanych aktorów, aktorki i inne wspaniałości wielkiego świata.

Ale, jak przecież wiemy, marzenia często spełniają się w zupełnie innym czasie, niż byśmy chcieli i w zupełnie innych okolicznościach. Czasem na takie spełnione marzenie trzeba po prostu cierpliwie poczekać. Tak też będzie tutaj.
Bohater (który jeszcze nie wie, że jego marzenie spełni się w dalszej przyszłości dzięki pewnemu zbiegowi wydarzeń) aby...

karuzela | 2016-06-13

Pierwsze spotkanie z tworczoscia Miroslawa Salskiego zalicze do calkiem udanych. Podoba mi sie trzezwe spojrzenie autora na realia zycia w Polsce i serwowany przez niego tu i owdzie sarkazm. Duzo humoru, co tez jest na plus. Jesli moge sie przyczepic, to tylko do jednej kwestii. Mianowicie autor niepotrzebnie odkryl przed czytelnikiem wszystkie karty sporo przed zakonczeniem ksiazki.

Ag2S | 2010-04-21
Przeczytana: 07 kwietnia 2010

Zaskakująco ciekawy polski kryminał. Przeczytałam w jeden dzień podczas podróży do Warszawy. Pozwoliła mi podreperować trochę swoją wiedzę na temat obrazów i malarzy:)

Czarna_Strzała | 2016-09-29
Przeczytana: 28 września 2016

Dziwna książka.
"Kryminał, w którym jednak trup nie ściele się w ogóle, kule niespecjalnie świszczą, a syreny policyjnych pojazdów nie zagłuszają niczyjego spokoju. Dzieła sztuki kradnie się bowiem w ciszy. I samotności."
Po takim opisie myślałam, że będzie to coś niesamowitego. On po prostu przyciąga nas do książki. Opis piękny. Ale książka... słaba.
Słaba. Nie jest to właściwie kryminał. Nie czułam tej swoistej atmosfery grozy, która towarzyszyła mi dotychczas przy czytaniu niemal każdego kryminału. Bo też niewiele to ma z kryminałem wspólnego. Jak dla mnie, "Muzeum falsyfikatów" to przede wszystkim książka o manipulacji. I zrobiła na mnie doprawdy przygnębiające wrażenie. Kustosz wydawał mi się zbyt naiwny. Jest zabawką innych. Nie przepadam za jego osobą. Nie przepadam za Strażnikiem. Nie przepadam za Henrykiem. Nie przepadam za Jolą. Nie przepadam za Matyldą. Nie przepadam za Justyną. Nie przepadam za Renatą. Nie przepadam za starszym aspirantem Cieślakiem. Słowem: chyba za...

polnutka | 2015-12-11

nastawiłam się bardzo pozytywnie po przeczytaniu krótkiego wstępu na okładce, ale trochę się rozczarowałam - momentami jak powieść dla młodzieży, a potem trochę zbyt łatwa fabuła, która nie wiem do czego w końcu prowadziła - doczytałam bowiem tylko do połowy i stwierdziłam, że żadnej wciągającej historii w tym nie ma, a termin zwrotu do biblioteki się zbliżał:)

asia_32 | 2012-11-03
Przeczytana: 03 listopada 2012

Bardzo dobry kryminał,którego akcja osadzona jest wśród złodziejskiej elity-Złodziei Dzieł Sztuki.Mimo że nie ma w niej krwawych zbrodni i spektakularnych pościgów,to czyta się ją z zapartym tchem.Gorąco polecam!!

dasza | 2013-08-27
Przeczytana: 26 sierpnia 2013

Wciągające, niezła podstawa z historii sztuki, mile mnie zaskoczył autor. Może akcja sama w sobie bez finalnego zaskoczenia, ale cały pomysł niezły :)

vexlubo | 2016-01-02
Przeczytana: 31 grudnia 2015

rześka

lubię takie

może trochę młodzieżowa, ale niejeden 100latek też ją pozytywnie pochłonie

chce więcej

andziaa133 | 2011-08-01
Przeczytana: 25 lipca 2011

Byłam niesamowicie pozytywnie zaskoczona. "Muzeum falsyfikatów" to naprawdę dobry, wciągający kryminał. Dawno nie czytałam tak dobrej książki polskiego, dość nieznanego, autora.
Bardzo polecam

olik55 | 2016-04-25