Okruchy śmierci

Wydawnictwo: Red Horse
Break No Bones
antropolog, kości, Tempe, szczątki
Ag2S

Temperance Brennan zostaje wysłana do Południowej Karoliny, w zastępstwie nieobecnego kolegi, aby pokierować studenckimi wykopaliskami na ruinach Indiańskiego cmentarzyska. Kiedy Tempe znajduje wśród starych kości świeży szkielet, jej dobra przyjaciółka Emma Rousseau, lokalny koroner, przekonuje ją, aby została i pomogła w dochodzeniu. Nieoczekiwanie Emma wyjawia swoją przygnębiającą tajemnicę, a wtedy Tempe postanawia ponad wszystko pomóc przyjaciółce w zamknięciu sprawy. Ilość ciał zaczyna rosnąć. Policja odkrywa mężczyznę wiszącego na drzewie w lesie. Kolejne ciało zostaje odkryte w beczce. Na kościach kilku ofiar znajdują się tajemnicze nacięcia i oznaki uduszenia. Tempe trafia za tropem do społecznej przychodni, kierowanej przez wojowniczy personel, podejrzanego lekarza i darczyńcę, który jest charyzmatycznym teleewangelistą. Wskazówki mnożą się w najmniej spodziewanych miejscach w miarę jak Tempe, przy użyciu swojej niezwykłej wiedzy i umiejętności, usiłuje rozwiązać sprawę. Nawet lokalny szeryf ma duże wątpliwości a jej własne życie zostaje zagrożone.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Blasphemer | 2016-10-22

Lubię od czasu do czasu obejrzeć na FOX-ie kolejne odcinki serialu „Kości”, i postanowiłem skonfrontować to z wersją książkową. Na chybił-trafił sięgnąłem po „Okruchy śmierci”, czyli tom nr 9 tego cyklu.
Fani tej amerykańskiej autorki, którzy przeczytają moją opinię na pewno mnie potępią, ale niestety mnie ta powieść nie zachwyciła. Za mało jest tu akcji, a za dużo aspektów naukowych. Wiadomo, że inaczej patrzy się na serial, bo jeden proceduralny odcinek trzeba zmieścić w 40 minut z groszami, a co innego opisać to w książce. Ale taka sama analogia może kojarzyć się np. z książkami „Richarda Castle’a” i z serialowym odpowiednikiem – tam narracja „żyje” i idzie do przodu w szybkim tempie! Tego mi w brakuje w „Okruchach śmierci”, i to powodowało że troszkę wymęczyła mnie ta lektura.
Przez to moja ocena jest taka a nie inna.

Kurebayashi | 2016-01-22
Przeczytana: 21 stycznia 2016

Według mnie jedna z lepszych odsłon serii z doktor Temperance Brennan. Autorka zastosowała idealne proporcje pomiędzy częścią antropologiczną, naukową, a samym policyjnym śledztwem pełnym niewinnych ofiar, poszlak i pytań bez odpowiedzi. Kathy Reichs umiejętnie wykorzystuje w swoich powieściach autentyczne zjawiska jako inspiracje do fikcyjnych zbrodni, dzięki czemu książkowe wydarzenia sprawiają wrażenie autentycznych i jednocześnie tak przerażających.

tessa75 | 2013-12-11
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 08 grudnia 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

"Okruch śmierci" to dopiero druga książka Kathy Reichs jaką czytałam. Po pierwszej bardzo polubiłam autorka, ale teraz niezaprzeczalnie jestem jej fanką. Zdecydowanie przypadł mi do gustu klimat książki oraz lekki i zabawny język. Mimo poważnych problemów bohaterów znalazło się miejsce na żarty.
Niewątpliwie książka jest niezwykle zaskakująca. Pomysł morderstw za pomocą drutu dla pozyskania organów z pewnością budził odrazę w czytelniku, co uważam za słuszny zabieg, gdyż to nadaje thrillerowi autentyczności. Świadczy to też o dużej wyobraźni K.Reichs.
Główna bohaterka także przypadła mi do gustu m.in. ze względu na swój upór i czasami cięte komentarze.
Polecam każdemu, kto lubi trupy, kości i skrajne emocje. :)

Lily76 | 2016-03-28
Przeczytana: 28 marca 2016

Rzadko oglądam seriale, więc nie znam także "Kości", choć tytuł obił mi się o uszy. Po książkę sięgnęłam przypadkiem w bibliotece i trochę poleżała na półce, aby na koniec okazać się całkiem udaną lekturą. Szkoda tylko, że zaczęłam od IX tomu.
Tematyka antropologii sądowej (badania kości) staje się chyba coraz popularniejsza w kryminałach, a trzeba przyznać, że autorzy, także i Kathy Reichs, potrafią opisać swoją dziedzinę w sposób niezwykle zajmujący. W przypadku tej autorki głównym atutem jest tu zapewne wieloletnie doświadczenie w tej "branży".

Ladyyoung | 2015-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2015

Temperance Brennan jak zawsze w formie. Według mnie dużo lepsza historia, niż poprzedni tom, choć autorka miała lepsze pomysły. Nie ujmuje to jednak historii. Wciąga jak zawsze. Profesjonalna w najdrobniejszych szczegółach.

Małgosia | 2017-01-16
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 16 stycznia 2017

Dziewiąta książka z serii, a ja ciągle chcę więcej. Dobrze, że jeszcze kilka mi zostało do przeczytania.
Autorka świetnie prowadzi swoją bohaterkę po meandrach antropologii i zbrodni, przy okazji pokazując nam życie prywatne Temperance. Uchylony za każdym razem rąbek jej życia prywatnego pokazuje, że jest ona kobietą z krwi i kości, a nie robotem wykonującym swoje obowiązki.
W tej części Tempe rozprawia się ze złodziejami organów, którzy dla wielkiej forsy są skłonni mordować, aby zdobyć następną nerkę czy serce. I jak zawsze w takich przypadkach własne poczucie niezwyciężoności w tej profesji doprowadza do popełnienia małych błędów. A te błędy dostrzega świetna pani antropolog, która nigdy nie spoczywa na laurach.
Robiąc kilka zwrotów w akcji autorka próbuje nam namieszać w głowach. Ale koniec jest jak zwykle idealnie przemyślany i wszystkie poboczne wątki zostają wyjaśnione.
Cieszę się, że przede mną jeszcze kilka przygód Brennan do przeczytania, na pewno po nie sięgnę.

majek | 2014-08-13
Przeczytana: 13 sierpnia 2014

Temperance Brennan, jak zawsze bezkonkurencyjna. Uwielbiam ją! W przeciwieństwie do tego, co wydawca napisał na okładce - dla mnie zawsze jest bardzo ludzka. A nie tylko w "Okruchach śmierci". Jednak w przypadku tej książki miała chyba najciężej. Nie dość, że przyjaciółka, to jeszcze eksmąż i super-glina w jednym domu....
Jedyne, co mnie zaczęło drażnić, to rozwiązanie akcji. W każdym tomie Brennan musi obrywać na ostatnich stronach. Troszkę to się robi irytujące. Chociaż z drugiej strony, tym razem ratunek nadszedł z najmniej oczekiwanej strony. I to był plus.
Już nie mogę się doczekać następnych części!

Yvonne Górska | 2013-11-02
Na półkach: Ebooki, Przeczytane
Przeczytana: 10 października 2013

Mimo, że jestem przyzwyczajona do ekranizowanej postaci Tempe, to tą książkową również polubiłam bardzo szybko. Nie ma co porównywać, ponieważ te dwie postaci są od siebie różne z powodu na przykład wieku i tego, że trochę inne życie osobiste mają. Ale ja osobiście jestem zdania, że książkowa postać zawsze jest lepsza od tej ekranizowanej ponieważ możemy sami sobie w wyobraźni wykreować daną postać...
Mogłabym tak godzinami, więc napiszę po prostu, że polecam przeczytanie całej serii, mimo, że jestem dopiero na początku przygody to i tak jestem pozytywnej myśli, że cała seria będzie właśnie godna poleceniu ;)

Paulina | 2011-03-16
Przeczytana: 16 marca 2011

Fantastyczna! Świetna! Jak zwykle Kathy Reichs zapewniła mi świetną zabawę przy czytaniu. Gorąco polecam.

Ania | 2014-06-19
Na półkach: Przeczytane, Kathy Reichs
Przeczytana: 19 czerwca 2014

Inny schemat - Tempe nie ma kłopotów, za to ginie ktoś z jej bliskich przyjaciół. Rozterki miłosne Pani Doktor robią się nudne. Bierz babo Andrew Ryana:)