Śmiertelne decyzje

Deadly Decisions
antropolog, kości, Tempe, szczątki
Ag2S

Inne wydania

Śmiertelne decyzje to powieść, która łączy w sobie krwawe tropy, poszukiwania prowadzone za pomocą radaru gruntowego i zagadki rozwiązywane za pomocą drobiazgowej analizy materiału kostnego. Tutaj wspaniała, żywa narracji nowej królowej kryminałów łączy się z dogłębną wiadomością na temat poruszanej tematyki, nic dziwnego skoro Kathy Reichs jest światowej klasy antropologiem sądowym. Bez wątpienia, ta książka ugruntuje pozycję autorki i przysporzy jej rzesze nowych fanów.

źródło opisu: Wydawca

źródło okładki: Wydawca

Trzecia część przygód Temperance Brennan pod kilkoma względami przypomina część drugą i niestety - są to raczej jej minusy.

Tempe nadal nie wykazuje zbyt dużo rozsądku i instynktu samozachowawczego - tym razem prowadząc własne dochodzenie postanawia wparować do baru pełnego zdziczałych, naćpanych motocyklistów, brawo. Dziwne wydało mi się również to, że bez skrępowania rozmawia o szczegółach śledztw (w których jest aktualnie konsultantką) ze znajomymi na imprezie, czy nawet ze swoim siostrzeńcem. Myślę, że jej przełożeni nie byliby z tego powodu zadowoleni, Claudel pewnie dostałby ataku szału, gdyby się o tym dowiedział :). No i to wieczne wpadanie w kłopoty plus zagrożenia czyhające na jej bliskich, po pierwszej takiej akcji wygumkowałabym Tempie z grona znajomych.

Nie jest to jednak zła książka. Antropologia obecna, nawet wykład o rozbryzgach krwi się znajdzie, normalnie prawie jak w CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas.

Tematyka walk gangów motocyklowych jakoś mnie nie...

Dorota_1988 | 2011-08-23
Przeczytana: 23 sierpnia 2011

Temperance Brennan ma wyjątkową zdolność pakowania się w kłopoty, to najbardziej mnie denerwuje w książkach Kathy Reichs. Bo czy ktoś normalny pcha się do baru pełnego zapijaczonych, nieobliczalnych motocyklistów? Tak poza tym to książka dobra.

lenuszka | 2013-04-21
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 21 kwietnia 2013

Jako zagorzała fanka serialu "Kości" byłam przyzwyczajona do określonego wizerunku Dr Brennan. Choć książkowa Temperance jest sympatyczniejsza, bardziej uczuciowa i wrażliwa nie potrafiłam, a może nawet nie chciałam jej polubić. Drażniło mnie to, że jest taka inna od tej, którą znam. W połowie książki byłam już przekonana, że dalsze czytanie będzie dla mnie stratą czasu. Ale z uwagi na to, że nie lubię pozostawiać niedoczytanych książek brnęłam dalej.
Akcja..hm...aż chciałoby się powiedzieć: jaka akcja?? Do tej pory nie miałam do czynienia z tak drętwymi kryminałami. Absurdalność niektórych sytuacji czy naiwność głównej bohaterki jedynie wzmocniły moją niechęć do tego dzieła. Radość ogarnęła mnie, gdy przeczytałam ostatnie słowo. Odetchnęłam z ulgą, że to już koniec!

| 2014-06-25

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Wielkie rozczarowanie, temat gangów motocyklowych strasznie nudny, a scena kolacji, przy której bohaterka opowiada zgromadzonym gościom (w tym dziennikarzowi!) o szczegółach śledztwa (tzn. jak ofiara zginęła itp.) sprawiła, że nie doczytałam do końca. Mój Boże, kudy tej kobiecie do Scarpetty z wczesnych powieści Cornwell!

| 2011-02-17
Przeczytana: 2009 rok

Jedyne książki o tej tematyce jakie czytałem to właśnie tej autorki. Są ciekawe, chociaż brakuje im szybszej akcji. Każda książka jest podobna, ale poruszana tematyka jest często bardzo różnorodna co jest ich zdecydowaną zaletą. Polecam zainteresowanym antropologią sądową (chociaż bardzo wiele jej tam nie ma) i ogólnie ludziom z naukowym podejściem.

tessa75 | 2013-11-25
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 15 listopada 2013

"Śmiertelne decyzje" to pierwsza książka Kathy Reichs jaką przeczytałam i myślę, że nie ostatnia. Fabuła ciekawie poprowadzona, chociaż spodziewałam się więcej antropologii. W tej jednej kwestii książka nie sprostała moim oczekiwaniom. Czasem także raziły mnie pewne wyrażenia, ale może to wina przekładu. Ogólnie rzecz biorąc, polecam. :)

red_diva | 2015-10-05

W 3 części cyklu dowiadujemy się więcej na temat gangów motocyklowych. Jedna sprawa prowadzi do drugiej, starszej którą Temperance będzie chciała rozwikłać...

Agnieszka | 2016-01-18
Przeczytana: 11 stycznia 2010

Książka tej autorki wpadła mi w ręce zupełnie przypadkiem. Jakaś wyprzedaż ... książki w koszu... przekopywanie się przez tomy, żeby znaleźć jakąś "perełkę". I uważam, że mi się udało :-) Lubię kryminały, z domieszką ocierającą się o koronera tym bardziej, a tutaj jeszcze jak byk na okładce było napisane, że na podstawie tej książki stworzono serial Bones. Antropolog - Temprance Brennan, pracuje jako biegły sądowy nad szkieletami, zaskakujące zagadki kryminalne... I na szczęścicie to wszystko co łączy serial z serią książek :-) Nie żebym nie lubiła samego serialu, ale jak w każdym tego typu wszystko zostało w nim wyolbrzymione, a główna bohaterka ... no cóż nie pałałam do niej sympatią. Tutaj jest zupełnie inaczej. Mamy bohaterkę inteligentną, przenikliwą, ale jednocześnie człowieka, a nie cyborga. Nie jest w stanie na podstawie rzutu oka na paliczek palca wskazującego prawej dłoni opowiedzieć historii życia ofiary... I dzięki Bogu, bo zobaczywszy to od razu przestałabym to czytać...

majek | 2014-08-13
Przeczytana: 07 stycznia 2014

Ta książka jest jedną z pierwszych autorstwa K. Reichs, które przeczytałam. I z miejsca się w nich zakochałam. Na początku trochę mnie szokował opis ciał, ale szybko się przyzwyczaiłam. W dodatku akcja, która pędziła jak gang motocyklistów i ta tajemnica... Nie powiem, postać Tempe mnie straszliwie zaintrygowała i coś czuję, że poznamy się bliżej :).

Bernadeta | 2010-04-20
Przeczytana: 20 kwietnia 2010

Książka nie mniej wciągająca od innych. Tym razem wszystko związane jest z gangami motocyklowymi. W sprawę podobnie jak wcześniej wmieszani są bliscy dr.Brennan.