Pieniądze od Hitlera

Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Atut
Penize od Hitlera
wojna, pamięć, literatura czeska

Gita Lauschmann w 1945 roku wraca do domu z obozu koncentracyjnego, ale okazuje się, że dla niej – podobnie jak dla wielu czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach – czas przemocy i niesprawiedliwości wcale się nie skończył. Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że...

Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że to, co pamięta z dzieciństwa, w kontekście historycznym przestaje być tak jednoznaczne. Bo historia nie poddaje się czarno-białym ocenom, a co za tym idzie – nie można naprawić krzywd ani ukarać winnych. Jedyne, co można zrobić, to starać się odważnie i uczciwie nazywać rzeczy po imieniu.

sapho | 2013-02-05
Przeczytana: maj 2011

Radka Denemarkova jest prawdopodobnie najlepszą współczesną czeską pisarką. Piszę "prawdopodbnie", bo nie znam wszystkich czeskich pisarzy i pisarek ostatnich lat, ale kilka nagród Magnesia Litera (które możemy porównać do nagrody Nike) o czymś świadczy.
"Pieniądze od Hitlera" nie są książką łatwą, ale ciężko się od niej oderwać. Denemarkova nie oszczędza nam realistycznych opisów, zgłębia psychikę swoich bohaterów, wręcz grzebie w ich przeżyciach. To książka, która zostawia w czytelniku ślad.
Chylę czoła przed tłumaczką i mam nadzieje, że kolejna książka Denemarkovej, "Kobold", kiedyś też wyjdzie w Polsce.

amelius_xx | 2017-07-02

Ta książka jest tak straszna, że czytałam ją na raty. Mocna lektura, trudna do przetrawienia... Nie ukrywam, że składnia zdania jest męcząca, nie wiem, czy to celowy zabieg autorki, czy wina tłumaczenia.

Jaga | 2012-03-23
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Czeski ,,Stach" naprawdę warta polecenia

Zaskakująca. Wstrząsająca. Mimo, iż byłam w stanie wiele rzeczy przewidzieć, i tak opowieść Denemarkovej zrobiła na mnie wrażenie. Gorąco polecam.
Dłuższa recenzja na http://czechozydek.wordpress.com :)

Mariam | 2017-04-18
martine | 2017-04-04