Pieniądze od Hitlera

Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Atut
Penize od Hitlera
wojna, pamięć, literatura czeska

Gita Lauschmann w 1945 roku wraca do domu z obozu koncentracyjnego, ale okazuje się, że dla niej – podobnie jak dla wielu czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach – czas przemocy i niesprawiedliwości wcale się nie skończył. Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że...

Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że to, co pamięta z dzieciństwa, w kontekście historycznym przestaje być tak jednoznaczne. Bo historia nie poddaje się czarno-białym ocenom, a co za tym idzie – nie można naprawić krzywd ani ukarać winnych. Jedyne, co można zrobić, to starać się odważnie i uczciwie nazywać rzeczy po imieniu.

Kayunia | 2018-04-21
Na półkach: 2018, Przeczytane
Przeczytana: 20 kwietnia 2018

W czeskich Puklicach przed wojną żyli obok siebie Czesi, Niemcy i Żydzi i tak naprawdę, narodowość nie miała żadnego znaczenia - po prostu byli sąsiadami. Ojciec Gity Lauschmann, która jest główną postacią tej powieści, wraz z wykształconą żoną, tworzył miejscową elitę, liczono się z jego zdaniem, miał piękny dom i pokaźne gospodarstwo, w którym zatrudniał miejscowych. Oprócz Gity miał jeszcze jedną córkę - Rozalkę i syna Adiego. Przy ich narodzinach ojciec koło domu sadził jabłoń, po czym, rok po roku, fotografował przy niej dzieci, tworząc kronikę wzrastania człowieka i drzewa.

Nadeszła wojna i wszystko się zmieniło - Lauschmannowie jako Żydzi trafili do obozu koncentracyjnego, który cudem przeżyla jedynie Gita i jej brat. W 1945 roku dziewczyna wraca do Puklic, do domu, z nadzieją na spotkanie z ocalałym bratem. Brata nie ma, ale dom przetrwał, przetrwały też jabłonie, tylko, że teraz wszystko należy do innej miejscowej, znanej Gicie, rodziny. Na mocy prawa wszystkie dobra...

sapho | 2013-02-05
Przeczytana: maj 2011

Radka Denemarkova jest prawdopodobnie najlepszą współczesną czeską pisarką. Piszę "prawdopodbnie", bo nie znam wszystkich czeskich pisarzy i pisarek ostatnich lat, ale kilka nagród Magnesia Litera (które możemy porównać do nagrody Nike) o czymś świadczy.
"Pieniądze od Hitlera" nie są książką łatwą, ale ciężko się od niej oderwać. Denemarkova nie oszczędza nam realistycznych opisów, zgłębia psychikę swoich bohaterów, wręcz grzebie w ich przeżyciach. To książka, która zostawia w czytelniku ślad.
Chylę czoła przed tłumaczką i mam nadzieje, że kolejna książka Denemarkovej, "Kobold", kiedyś też wyjdzie w Polsce.

Jaga | 2012-03-23
Przeczytana: 29 stycznia 2014

Czeski ,,Stach" naprawdę warta polecenia

amelius_xx | 2017-07-02

Ta książka jest tak straszna, że czytałam ją na raty. Mocna lektura, trudna do przetrawienia... Nie ukrywam, że składnia zdania jest męcząca, nie wiem, czy to celowy zabieg autorki, czy wina tłumaczenia.

Zaskakująca. Wstrząsająca. Mimo, iż byłam w stanie wiele rzeczy przewidzieć, i tak opowieść Denemarkovej zrobiła na mnie wrażenie. Gorąco polecam.
Dłuższa recenzja na http://czechozydek.wordpress.com :)

bookowska | 2018-05-19
Saszen | 2018-03-03