Pieniądze od Hitlera

Seria: Literatura czeska
Wydawnictwo: Atut
Penize od Hitlera
wojna, pamięć, literatura czeska

Gita Lauschmann w 1945 roku wraca do domu z obozu koncentracyjnego, ale okazuje się, że dla niej – podobnie jak dla wielu czechosłowackich obywateli o żydowsko-niemieckich korzeniach – czas przemocy i niesprawiedliwości wcale się nie skończył. Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że...

Powieść jest zapisem pamięci. Gita po latach powraca do zdarzeń, które odegrały się przed półwieczem, i szuka zadośćuczynienia. Przy tym odkrywa, że to, co pamięta z dzieciństwa, w kontekście historycznym przestaje być tak jednoznaczne. Bo historia nie poddaje się czarno-białym ocenom, a co za tym idzie – nie można naprawić krzywd ani ukarać winnych. Jedyne, co można zrobić, to starać się odważnie i uczciwie nazywać rzeczy po imieniu.

sapho | 2013-02-05
Przeczytana: maj 2011

Radka Denemarkova jest prawdopodobnie najlepszą współczesną czeską pisarką. Piszę "prawdopodbnie", bo nie znam wszystkich czeskich pisarzy i pisarek ostatnich lat, ale kilka nagród Magnesia Litera (które możemy porównać do nagrody Nike) o czymś świadczy.
"Pieniądze od Hitlera" nie są książką łatwą, ale ciężko się od niej oderwać. Denemarkova nie oszczędza nam realistycznych opisów, zgłębia psychikę swoich bohaterów, wręcz grzebie w ich przeżyciach. To książka, która zostawia w czytelniku ślad.
Chylę czoła przed tłumaczką i mam nadzieje, że kolejna książka Denemarkovej, "Kobold", kiedyś też wyjdzie w Polsce.

Zaskakująca. Wstrząsająca. Mimo, iż byłam w stanie wiele rzeczy przewidzieć, i tak opowieść Denemarkovej zrobiła na mnie wrażenie. Gorąco polecam.
Dłuższa recenzja na http://czechozydek.wordpress.com :)

Jaga | 2012-03-23
Przeczytana: 29 stycznia 2014