Nasze sprawy

Seria: Tête à Tête
Wydawnictwo: Muza
Reading group
Ag2S

Harriet, Nicole, Polly, Susan i Clare spotykają się raz w miesiącu, żeby przy kieliszku dobrego wina podyskutować o ostatnio przeczytanych książkach. Chociaż są tak różne jak powieści, o których rozmawiają, to łączą je podobne smutki i radości, sekretne lęki i nadzieje. Przez rok wspólnych spotkań życie każdej z nich ogromnie się zmieni, a ich odwaga i wiara w dobro zostaną wystawione na ciężką próbę. Wyjdą z niej zwycięsko dzięki solidarności i sile przyjaźni.

mieszka | 2013-12-31
Na półkach: DKK, Przeczytane
Przeczytana: 04 czerwca 2007

Powieść E. Noble "Nasze sprawy" to książka w stu procentach dla kobiet - łatwa, przyjemna i niezobowiązująca. Pięć przyjaciółek pod pretekstem klubu czytelniczego, spotyka się raz w miesiącu by porozmawiać o wybranej lekturze, czy raczej o zawirowaniach w ich codziennych sprawach. Kobiety - Susan, Polly, Nicole, Hariett i Clare - przechodzą ciężkie chwile (zdradę, niemożność posiadania dziecka, aborcja, śmierć bliskich) i całe mnóstwo nieoczekiwanych komplikacji życiowych by z tych "prób" wyjść zwycięsko tzn. wyprostować ścieżkę życia i pozytywnie patrzeć w przyszłość.
Czytelniczki mogą się identyfikować z bohaterkami, ich zachowaniem, kłopotami, choć wyraźnie daje się odczuć różnica kulturowa pomiędzy kobietą angielską a typową Polką. Wiele różnic wypływa z odmienności naszych kultur. Czy polka zdecydowała siś na aborcję w chwili kiedy chce odejść od swojego męża (którego, nawiasem mówiąc, powinna opuścić wiele lat wcześniej)? Nawet rozwód - zwykły, bez dodatkowych komplikacji -...

Meggi | 2013-12-26
Przeczytana: 22 grudnia 2013

Pozycja warta przeczytania ze względu na wielowątkowość i bogatą fabułę. Główne zagadnienia z jakimi tutaj się spotkacie to przyjaźń, miłość matki, starzenie się i śmierć rodziców, kryzys w małżeństwie, niepłodność, zdrada oraz miłość romantyczna.
Jak na pierwszą powieść tej autorki to jestem miło zaskoczona. Książka nieprzewidywalna i bliska obecnym problemom kobiet.

joly_fh | 2012-05-08
Przeczytana: 08 maja 2012

Na powieść "Nasze sprawy" skusiłam się dlatego, że – zgodnie z opisem – jej bohaterki tworzą klub czytelniczy, gdzie dzielą się swoimi refleksjami na temat przeczytanych lektur. To było coś nowego, coś dla moli książkowych; byłam ciekawa jakie książki zostaną omówione i w jaki sposób. Bohaterkami "Naszych spraw", jest kilka kobiet, w różnym wieku, o różnej sytuacji życiowej. Borykają się z typowymi życiowymi problemami: wychowanie dzieci, niewierny mąż, niechciana ciąża, choroby i wypadki. Niestety problemy te tak je absorbują, że na czytanie książek pozostaje niewiele czasu, stąd spotkania klubu czytelniczego i analiza lektur jest raczej symboliczna i dosyć chaotyczna. Ten pomysł więc raczej nie wypalił i po kilkudziesięciu stronach książkę odłożyłam, z poczuciem, że jej czytanie raczej nic nie wniesie do mojego życia. Myliły mi się też opisywane postaci: kto jest czyją przyjaciółką, mężem, dzieckiem, kochankiem… Ale po kilku dniach do książki wróciłam – ujęła mnie w niej chyba...

paula_95 | 2011-11-27
Przeczytana: sierpień 2011

Książka przyjemna, momentami ciężka do czytania. Ale ogółem nie żałuję poświęconego na nią czasu :)

Embargo | 2016-11-09
Na półkach: 2016, Przeczytane