Ulica Felix-Faure

Rue Félix Faure
powieść senegalska
Inne
man-eater

Jest to historia kobiet. Wykorzystywanych, krzywdzonych, hańbionych przez innych bohaterów tego afrykańskiego moralitetu: Muezina, Imama i fałszywych mędrców - mokademów. Przez sekty posługujące się czarna magią, przez "zawodowców od modlitwy": Mieszkańcy ulicy Félix Faure nie pojmowali, że w dzisiejszych czasach, po tylu znakach, po przysłaniu syna, po objawionych księgach, ludzie mogą chodzić do świątyń, do kapłanów, którzy bywają pedofilami, do rozpustnych mokademów, do sfrustrowanych imamów, do rabinów, którzy nie przestają być mężczyznami, do fałszywych guru, do nowych proroków, żeby mieć kontakt z Bogiem.

Wyraziste sylwetki kobiet: mistrzyni bluesa Drianké czy Muń, biednej dziewczyny z prowincji, która szukając zemsty trafia na ulicę Félix Faure, i obrazy współczesnego Dakaru: targ Kermel, dzielnice kolonialne, dzielnice nędzy, budują egzotyczny świat tej powieści.

Ulica Félix Faure jest prawdziwym bohaterem książki. Tętniąca życiem w dzień i w nocy, pełna barów, tajemniczych zaułków, przejść i podwórek, w których gubią się nawet stali bywalcy. Pełna dziewcząt z Wysp Zielonego Przylądka. Rozbrzmiewająca nostalgiczną muzyką gitar i skrzypiec: morną, biguine... Muzyka ubogich imigrantów z Wysp nie milknie tu nawet na chwilę. Także melodyjna, urzekająca fraza Ken Bugul przywodzi na myśl pieśni Cesarii Evory, której dedykowana jest ta książka.

źródło opisu: http://www.piw.pl/

źródło okładki: http://www.piw.pl/

Grażyna | 2014-11-09
Przeczytana: 09 listopada 2014

Dość specyficzna lektura, początkowe monotonne powtarzanie zdarzeń odczuwałam jak natarczywy refren piosenki.
Nie będę pisać długaśnej opinii, bo wiele już zawiera opis książki.
W każdym razie mi się podobała i przypomniała o wspaniałej jaką artystce jaką była Cesária Joana Évora, której książka jest dedykowana.

takisobiejac | 2011-03-11
Przeczytana: 11 marca 2011

Niestety książka raczej mnie zawiodła.
Przede wszystkim za mało tu dialogów. Afrykanie są bardzo rozmownym narodem, a tu autorka jedynie opisuje, najczęściej zbyt szczegółowo, bohaterów.
Myślałem, że po kilkunastu stronach opisywania wreszcie zaczną gadać. Nic z tych rzeczy. W dodatku te opisy są mdławe, usypiające. Coś drgnęło gdy mowa była o braku slipów Muezina. Ale szybko ten temat urwano, znów nastała monotonność.
Nie tego oczekiwałem po pani ukrywającej się pod męskim nazwiskiem.

Wabi | 2016-03-06
Przeczytana: 2007 rok