Wojny plemników

Sperm wars
978-83-7510-422-6
seksuologia, seks
Kamulka84

Ta bardzo głośna i kontrowersyjna książka dotyczy sprawy niezwykle istotnej: ludzkiej reprodukcji. W bardzo ciekawy, choć być może szokujący sposób, autor wyjaśnia wiele ludzkich zachowań seksualnych. Dlaczego zdradzamy? Dlaczego uprawiamy seks z przygodnie poznanymi ludźmi? Jakie szanse na sukces reprodukcyjny mają homoseksualiści? Czemu służy gwałt? Czy wiemy, że mniej niż jeden procent plemników ma szansę na to, by zapłodnić komórkę jajową? Pozostałe istnieją tylko po to, by brać udział w wojnach plemników - zwalczać plemniki rywali.
Opisywane zagadnienia osadzone są w realiach - służy temu trzydzieści siedem opowieści dotyczących ludzkich zachowań seksualnych - a ich teoretyczne interpretacje są napisane językiem zrozumiałym dla każdego.
Niektórych czytelników książka ta może bulwersować. Nic w tym dziwnego - teorie, które przedstawia autor są dla naszego myślenia o seksie wręcz rewolucyjne.
Robin Baker jest wykładowcą zoologii na uniwersytecie w Manchesterze. Opublikował wiele książek i ponad sto artykułów naukowych. Nakładem Domu Wydawniczego REBIS ukazały się jeszcze dwie książki tego autora: Seks w przyszłości i Wojny dziecięce.

sigma122 | 2016-08-09
Przeczytana: maj 2014

Tą pozycję przeczytałam kilkukrotnie, a pierwszy raz trafiłam na nią kilka lat temu. Świetnie napisana, wszystkie naukowe teorie wyjaśnione w bardzo przystępny sposób. Trochę zmienia światopogląd, bo nagle okazuje się, że wiele rzeczy w naszym życiu dzieje się praktycznie bez naszego udziału - kieruje nimi podświadomość (opowieść o żołnierzu i jego synu). Polecam wszystkim, naprawdę warto dowiedzieć się, że seks to nie taka prosta sprawa, jakby się sądziło.

Ingenium | 2015-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2015

Mocna książka, dużo mówi naszej ludzkiej naturze i seksualności, polecam ;)

Novik | 2016-06-14
Przeczytana: 03 czerwca 2016

Miała być lekka i wesoła bajka o ludzkich obyczajach godowych. No bo cóż nowego można w tym temacie opowiedzieć ojcu dwójki dzieci. Wyszło na to że jednak można. Co więcej nie zawsze jest to opowieść łatwa i przyjemna. Jeśli jednak jest jak mówi autor i ostatecznie plan naszej ziemskiej marszruty i tak trzyma za pysk potrzeba multiplikacji a najlepiej przy okazji polepszenia naszego genomu, to na jaki chuj nam to całe pińcet plus? Ha?

Przemek Skoczyński | 2013-05-31
Przeczytana: 31 maja 2013

Po takiej książce uświadamasz sobie, jak niewiele zależy od twojej woli i świadomych decyzji w temacie zachowań seksualnych. Bardzo zmienia perspektywę.

kajtush | 2016-07-27

Nauka przedstawiona w bardzo przystępnej formie. Świetnie się czyta, a historie świetnie tłumaczą skomplikowane procesy fizjologiczne

pasjonatka | 2016-08-03
Przeczytana: październik 2009

I się zgadzam i się nie zgadzam. Jednym słowem nie wszystkie teorie Robina Bakera są zgodne z moimi przekonaniami. Książka mnie nie szokuje ani tym bardziej nie bulwersuje, lubię zderzenia z nowymi, odmiennymi od moich przekonaniami. Były momenty, że w trakcie czytania pomyślałam:"hmm...faktycznie coś w tym jest, tego nie brałam pod uwagę!". Na pewno lektura ta wnosi coś nowego, porusza stereotypowość myślową i skłania do dyskusji w gronie zainteresowanych. Co prawda książkę czytałam 7 lat temu ale coś z niej pozostało we mnie na stałe. Polecam tym, którzy na seksualność, zdradę, akt miłosny i powody, które nami kierują nie zawsze logiczne czy zgodne z rozumem, chcą spojrzeć z innej perspektywy. Może dzięki tej książce zrozumieją więcej, może zrozumieją bardziej siebie...

Justyna Hübner | 2013-03-22

Najpierw dygresja - rubryka "kiedy skonczylem czytac" mnie smieszy. "Wojny plemnikow" czytalam na pewno jakies 6-7 lat temu. Albo jeszcze dawniej. Ale kiedy konkretnie ja skonczylam? Dzien i miesiac??? Jakim cudem mialabym to pamietac! Mysle, ze wazne ksiazki (wazne dla danego czytelnika) pamieta sie rownie dobrze w kilka lat po ich przeczytaniu. Albo sie do nich wraca raz na jakis czas. Jak ja do "Wojen...". Ta ksiazka zrobila na mnie wrazenie nie dlatego, ze pokazuje czlowieka jako istote zdeterminowana biologicznie, ale dlatego, ze tezy przedstawione przez autorow zwolnily mnie w jakims sensie z odpowiedzialnosci za moje wybory... Uff, pomyslalam - to byla po prostu biologia, nie glupota - ze mi sie pierwsze malzenstwo nie udalo! Zartuje, oczywiscie. Ciekawe spojrzenie na czlowieka. Co niektorych ta ksiazka moze stracic z piedestalu - dojrzalosci, nieomylnosci, madrosci, absolutnej kontroli nad wlasnym zyciem. Autorzy uprzedzaja, ze ta pozycja jest z zalozenia tendencyjna, wiec...

kasia2133 | 2015-08-12
Przeczytana: sierpień 2015

Hm książka dla mnie duże rozczarowanie... nie przyciągnęła mojej uwagi jako czytelnika, kolejne strony sie dłużyły i powodowały u mnie znużenie . Spodziewałam się czegoś napisanego w bardziej zabawnym stylu, podczas gdy autor przedstawia fakty w dość nudny sposób... więc nie dotarłam do jej końca i oddałam do biblioteki. Dla mnie nie interesująca więc nie polecam

MeMarie | 2011-08-10

Zaskakujące teorie na temat najróżniejszych zachowań seksualnych. Do tego opisy funkcjonowania narządów oraz ich budowa. Możecie się śmiać, ale jest to wciągająca książka, fascynująca swoją niezwykłością i "świeża" poglądowo. Nic nie jest takie, jak się wydaje powierzchownie. Zdecydowanie polecam.

agasala | 2015-10-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Świetna książka, w której autor, bez oburzenia i moralnej oceny, opisuje sytuacje pod katem naszego ewolucyjnego przystosowania do rozmnażania. Genialna :)