Pan Samochodzik i zagadki Fromborka

Cykl: Pan Samochodzik (tom 8) | Seria: Przygody Pana Samochodzika
Wydawnictwo: Pojezierze
Nienacki, Pan Samochodzik, Frombork
farfallam

Po powrocie znad Loary pan Tomasz otrzymuje od dyrektora Jana Marczaka zadanie związane z pojawieniem się na polskim rynku dzieł sztuki trzech bezcennych numizmatów, które mogą pochodzić z jednej ze skrytek odnalezionych w grobowcu we Fromborku. Sprawą tą jest też zainteresowany Waldemar Batura. Ponieważ trwają poszukiwania drugiej i trzeciej skrytki, pan Tomasz ma zapobiec zamianie zabytków na rzeczy mało wartościowe. W wypadku drugiej skrytki dotyczy to złotych kielichów, zaś w wypadku trzeciej — rubinów. Pan Samochodzik nie zawodzi oczekiwań zwierzchnika...

źródło opisu: http://www.wydawnictwo-warmia.pl/

źródło okładki: skan okładki - kenaz

"Lecz w gruncie rzeczy, co ja wiedziałem o Cagliostrze i czy miałem prawo wtajemniczyć go w swoje sprawy?
- Powiedziałem panu, że jadę do Fromborka, aby zająć się opracowaniem przewodnika. Interesuje mnie przede wszystkim Kopernik - odpowiedziałem.
- Ma go pan zamiar śledzić?
- Coś w tym rodzaju. Będę penetrował jego niektóre sprawy.
- A jak ten facet wygląda?
- Piękna, myśląca twarz, bardzo długie włosy, w ręku trzyma konwalie.
- To jakiś hippie? - zapytał.
- Czy pan oszalał?
- No, bo ma długie włosy i kwiat w ręku. Jak dzieci-kwiaty.
- Ależ, drogi panie. Pan nigdy nie słyszał o astronomie Mikołaju Koperniku? I pan skończył Sorbonę?"

"Pan Samochodzik i zagadki Fromborka" to chyba najbardziej efekciarska książka z tej serii, ale uwielbiam ją prawie tak samo jak "Niesamowity dwór". Cytat, którym zaczęłam tę opinię nie został oczywiście wybrany przypadkowo. Poza posądzeniem Mikołaja Kopernika o hippisowskie zapędy znajdziemy w nim informację, że pan Tomasz jedzie do Fromborka...

chrispu | 2015-09-05
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Różne

Jedna z lepszych książek o przygodach Pana Samochodzika. Niezły pomysł z wprowadzeniem dodatkowego detektywa(ofermy w pewnym sensie). Pojawia się też "czarny charakter" dorównujący przenikliwością umysłu tytułowemu bohaterowi. Pojedynki tych postaci dodają powieści dodatkowego smaczku. Główna zagadka obraca się wokół starych monet - sporo tu informacji przydatnych "początkującym" numizmatykom. Co do samej akcji - jest w miarę płynna, bez większych przestojów, z kilkoma nagłymi zwrotami i dodatkowymi pośrednimi zagadkami. Fajny jest też wątek obracający się wokół postaci iluzjonisty i sztuczek magicznych.
Podsumowując - dobra, choć trochę już trącą "myszką" powieść detektywistyczna dla młodzieży, ze sporą ilością informacji historycznych (szczególnie dotyczących Fromborka i jego okolic) oraz różnych ciekawostek. U mnie rozbudziła zainteresowanie kolekcjonowaniem monet (przez pewien czas).

Arek | 2016-09-09
Przeczytana: 08 września 2016

Podczas Drugiej Wojny Światowej, niemiecki żołnierz Kening przywłaszcza sobie niezwykłe skarby: najcenniejsze bo unikatowe monety, złote wysadzane szlachetnymi kamieniami kielichy, relikwiarze, ikony, lichtarze i inne cenne dzieła. Wraz z końcem wojny ucieka, ukrywając je we Fromborku.
Panu Samochodzikowi znów przychodzi stanąć do walki z przebiegłym złodziejem dzieł sztuki Waldemarem Baturą. Poznajemy także niezwykłe sztuczki, bezczelnego mistrza białej i czarnej magii, znanego pod pseudonimem Cagliostro de Balsamo.
Jesteśmy świadkami tego że magistrowi Pietruszce pęka żyłka bezsilności, bo brak mu żyłki detektywistycznej.
Dzięki tej powieści dowiedziałem się że Frombork leży nad morzem Bałtyckim, dokładniej nad Mierzeją Wiślaną. Że to tam Mikołajowi Kopernikowi, dla wielu kojarzonym z Toruniem, udało się wstrzymać Słońce a poruszyć Ziemię. Okazał się też znakomitym strategiem, broniąc grodu przed Prusakami. Tam także najwybitniejszy polski kanonik zmarł i ma swój grób. Jest to...

McRap1972 | 2015-09-06
Przeczytana: 06 września 2015

"Pan Samochodzik i zagadki Fromborka" to dla mnie najlepsza część z pierwszych 7 części serii. Pamiętam, że w dzieciństwie na pewno nie była to moja ulubiona część. A teraz spodobała mi się bardziej nawet niż "Templariusze".

Pan Tomasz przez swój wyjazd do Francji zostaje zepchnięty trochę na boczny tor. Mimo to nie poddaje się i na własną rękę stara się odnaleźć skarby zrabowane i ukryte przez pułkownika Koeniga. Po raz drugi w serii pojawia się Waldemar Batura i to po raz kolejny dobrze służy powieści. Książkę jak zwykle czyta się bardzo szybko i z dużą przyjemnością. Można się pośmiać podczas rozmów Pana Tomasza z dyrektorem Marczakiem.

Dygresje historyczne na naprawdę niezłym poziomie. Autor nie przynudza nawet przez chwilę. Z prawdziwą przyjemnością czytałem o Koperniku i historii Fromborka.

Polecam z czystym sumieniem absolutnie każdemu :).

Piratka | 2015-08-15

Od tego tomu zaczęła się moja znajomość z PS. Tu zatem poznałam Dyrektora Marczaka i w pierwszej chwili nie wywarł na mniej najlepszego wrażenia, pomyślało mi się 'jak on śmie strofować Pana Tomasza? i co z tego ze jest szefem?' Czas akcji rok 1971 jak powiedziano w rozdziale 8. Po powrocie z nad Loary (vide PS i Fantomas) Tomasz dostaje od Marczaka zadanie rozwikłania sprawy rzadkich monet, które nagle zaoferowano kilku muzeom w różnych miejscach kraju. Szybko odkrywa, że trop prowadzi do Fromborka, gdzie trwają poszukiwania skarbów ukrytych pod koniec wojny przez Standartenführera Gustawa Königa. Ale tam pracuje już pański młodszy kolega magister Pietruszka - zauważa Marczak. "Jeśli poślę pana do Fromborka, na przykład, w charakterze jego pomocnika, uzna to za votum nieufności dla siebie i strasznie ten fakt przeżyje. To człowiek niezwykle wrażliwy." Ostatecznie PS wyjeżdża tam pod pretekstem zbierania materiałów o Koperniku którego 500 rocznica urodzin właśnie nadchodziła....

violabu | 2013-06-03
Przeczytana: 1986 rok

Historyk sztuki Tomasz czyli Pan Samochodzik zajmował dużą część mojego młodzieńczego życia na kartach całej serii Zbigniewa Nienackiego. Zatem, jak się okazuje, nie są to książki jedynie dla chłopców, pomimo tego, iż współpracuje on często z grupą harcerzy, w której dziewczyny nie występują, niestety.
W książce „Pan Samochodzik i zagadki Fromborka” rozwiązuje on zagadkę starych monet. Lekturę ten pamiętam przez pryzmat tajemniczości i niesamowitości. Jest to rewelacyjna pozycja przygodowa dla młodzieży. Pomaga zainteresować się dziejami, muzealnymi przedmiotami i ich wartością historyczną.
Polecam „Pana Samochodzika” młodszemu pokoleniu (Synu, leży na górnej półce) ;-)

Przeczytana: 10 lipca 2013

Fajnie wrócić do czasów młodości. Bardzo lubię "Pana samochodzika", choć w moim zbiorze znajdują się wyłącznie trzy części z tej serii. Z przyjemnością do nich wracam :)
Zawsze, podczas lektury, towarzyszy mi przedziwne uczucie, że Pan Tomasz to taka fujara, którego każdy może wykiwać. Bardzo dobrze wykreowana postać, która pod płaszczykiem nieudolności, kryje wybitny umysł detektywistyczny. Autor bardzo sprawnie wykreował również postać Batury - przystojnego, inteligentnego, otaczającego się bogactwem...i bardzo nieuczciwego człowieka. Pozory mylą...nie to złoto, co się świeci... Myśl przewodnia jest bardzo pouczająca, choć zatracając się w przygodach, możemy zapomnieć o aspekcie moralnym.
Ta częśc ma akurat to do siebie, że skłania czytelnika ku historii i zapoznania się z biografią M. Kopernika.
Polecam

Sandra Jasona | 2016-07-24
Przeczytana: 1985 rok

Zagadki, historia, przygoda i tym razem "czarny charakter", którego da się lubić. Znów nostalgia za czasami i tą atmosferą, kiedy czytało się w nocy z latarką, a potem rano nie mogło się wstać, aby iść do szkoły. Super.

KrzysiekK | 2016-10-19
Przeczytana: 19 października 2016

Sympatyczna powieść przygodowa dla młodzieży w stylu retro (tzn. lata PRLu). Do tego jest przemyconych sporo informacji na temat Mikołaja Kopernika oraz Fromborka. Przeczytałem na fali nostalgii do lat młodzieńczych, styl odrobinę kanciasty i łatwowierny, ale czyta się bardzo przyjemnie. Widać, że pan Nienacki miał jakiś kompleks na punkcie kobiet bo główny bohater - Pan Samochodzik - zawsze otoczony jest gronem młodych i ładnych kobiet, dla których najważniejszy jest jego intelekt :-)

savon | 2014-02-20
Przeczytana: 18 lutego 2014

Aż wstyd się przyznać, ale... nigdy nie miałam w rękach "Pana Samochodzika". W dzieciństwie zdecydowanie wyżej nad książki sensacyjne czy przygodowe stawiałam przystępne powieści obyczajowe z nutką psychologizmu. I wcale się to nie zmieniło, ale postanowiłam poznać przynajmniej jeden tom przygód człowieka, który podbił serca młodzieży przed laty.

I zachwycona wcale nie jestem. Możliwe, że trafiłam na słabszą część, ale nie przemawia do mnie ani fabuła, ani narracja, ani postaci. Czyta się to oczywiście błyskawicznie, ale bezrefleksyjnie, w dodatku cała historia raczej mnie nie wciągnęła.

Mam nadzieję że to nie dlatego, że jestem już za stara na literaturę dziecięcą?