Stara baśń

Okładka książki Stara baśń Józef Ignacy Kraszewski
Okładka książki Stara baśń
Józef Ignacy Kraszewski Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza Cykl: Dzieje Polski (tom 1) powieść historyczna
powieść historyczna
Dzieje Polski (tom 1)
Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
1984-01-01
1984-01-01
83-205-3077-6
Popiel Piast Polanie

Początkowo nużąca, potem się rozkręciła ale końcówka już była za szybka. Tak czy siak uwielbiam styl Kraszewskiego. Polecam przeczytać wstęp z wydania Biblioteki Narodowej.

"Starą baśń" czytałam dość długo, odkładając ją niekiedy na rzecz innych pozycji, a czasami z braku czasu. Postanowiłam jednak, że ją przeczytam na pewno, szczególnie, że akcja mnie wciągnęła, tematyka również, a ponadto Kraszewskiego zaczęłam bardzo lubić za język i styl, którym operuje. Być może ktoś z Was czytał moją recenzję "Lublany" tego autora - wspominam w niej, że na początku trudno mi było do tego języka się przyzwyczaić, udało mi się to po pewnym czasie. Tutaj już czułam ten styl od samego początku, co mnie bardzo cieszy!

"Stara baśń" bardzo momentami przypomina mi wspomnianą "Lublanę", przy tym pierwsza z tutaj wymienionych powieści, została napisana wcześniej. Sugeruje to, że na kanwie sił twórczych skupionych wokół tematyki słowiańskiej, autor mógł zapragnąć zostać w tym klimacie i napisać kolejną książkę tej kategorii. Podobieństwa dotyczą przede wszystkim zarysowania w tych powieściach problemów Słowian z ludami sąsiadującymi, przede wszystkim germańskimi; trudnościami wynikającymi z panowaniem brutali niechętnych kneziom i walką kneziów o swoje prawa, rodziny i domostwa. Podobny jest nawet wątek miłosny, który się tutaj pojawia, choć w "Lublanie" wybrzmiał on zdecydowanie bardziej, bowiem silniej została w niej zaznaczona postać tytułowej bohaterki. I w "Starej baśni" poznajemy starszą kobiecinę, która leczy z pomocą roślin, potrafi warzyć różne mikstury, przepowiadać zdarzenia, a może i rzucać zaklęcia, choć jak na moje oko jedynie to sugeruje, aby zyskać w oczach innych i zmusić ich do tego, by ją szanowali. Zjawia się tu także Znosek - w "Starej baśni" jednak mocno plugawa, niewdzięczna postać. Czuć tu - rzecz jasna - słowiański klimat, który nie ma nic wspólnego z magicznością, jaką znamy z wielu współczesnych powieści, co osobiście bardzo cenię.

Akcja tej książki może porwać. Na pewno! Perypetie kneziów bardzo mnie zainteresowały, a wiele scen walki czytałam z zapartym tchem. Pod tym względem powieść jest naprawdę znakomita i powinna przypaść do gustu tym, którzy takie batalistyczne akcenty lubią. Jeśli ktoś spodziewa się, że jest to pozycja traktująca mocno o mitologii słowiańskiej - może się nieco zawieść, jednak też nie do końca, bo wątki z tym związane przewijają się przez całą powieść. Jednocześnie mamy do czynienia z zapowiedzią przejścia ludności słowiańskiej na chrześcijaństwo, a zapowiedzią tą są dwaj tajemniczy goście, ujawniający się w różnych, często niełatwych momentach i służący Polanom swoją dobrą radą oraz pomocą.

Na końcu Kraszewski umieścił informację o trudnościach w otworzeniu prawdziwych losów Słowian. Akcentuje on jednak silnie, że mimo pewnych późniejszych naleciałości i wypaczeń kronikarskich, legendy i przypowieści mają charakter narodowotwórczy, istotny dla nas jako Polaków. Trudno się z tym nie zgodzić. Ta powieść najpewniej służyć miała także wzmocnieniu polskiego ducha.

Szczerze polecam!

Rewelacyjna opowieść o przedchrześcijańskiej kulturze Słowian

Rewelacyjna opowieść o przedchrześcijańskiej kulturze Słowian

Bardzo dobra powieść. Świetnie oddaje ducha dawnych Słowian. Dziwię się tylko, że na jej podstawie nakręcono taki film. Książka tutaj zdecydowanie lepsza.

Przeczytane lata temu...

Przeczytane lata temu...

To moje drugie spotkanie ze "Starą baśnią". Tym razem o wiele bardziej udane.

To moje drugie spotkanie ze "Starą baśnią". Tym razem o wiele bardziej udane.

Świetna.

Świetna.

Na półkach: , , , , , ,

Jakoś pominęłam „Starą baśń”, gdy byłam na etapie czytania książek Kraszewskiego. I mimo iż był to głośny tytuł, nie sięgnęłam po niego też później. Nie widziałam ekranizacji, bo bardzo rzadko zdarza mi się obejrzeć film, gdy wiem, że jest adaptacją, a ja nie przeczytałam jeszcze oryginału.

I tak naprawdę chyba tylko dzięki temu wyzwaniu ta powieść o prapoczątkach naszej państwowości dostała swoją szansę.

Trudno było mi na starcie odnaleźć się w tym słowiańsko - pogańskim świecie. Z czasem jednak opisywana historia zainteresowała mnie na tyle, że ostatecznie przeczytałam ją z przyjemnością. I nie żałuję.

Moją ulubioną bohaterką od razu stała się trzecioplanowa Jaruha, a jej charyzma, ziołolecznictwo, upodobanie do wiejskich zabaw, piwa i miodu czyni z niej takie skrzyżowanie Jagustynki i Jambrożego z „Chłopów”.

WYZWANIE CZYTELNICZE VIII 2023
Przeczytam książkę, z elementami folkloru, magii, mitów

Niesamowitym jest, że książka napisana pod koniec XIX wieku może wywoływać tyle emocji i zainteresować swoją fabułą. Historia w niej przedstawiona cofa nas do IX wieku, do czasów sprzed powstania Państwa Polskiego. Jest w niej wiele odniesień do legend i podań, które każdy z nas zna, a przy tym przedstawione życie codzienne dawnej wsi, barwne opisy walk i obrzędów religijnych prehistorycznych plemion. W całość wpleciona niebanalna choć przewidywalna historia miłosna. Już dawno chciałam sięgnąć po jakąś klasykę literatury polskiej, wpadła mi w ręce ta powieść i muszę przyznać, że jestem zachwycona. Wspaniałym jest, że współcześnie możemy sięgać po takie perły pisarskie i wspominać, że już od zarania dziejów w obliczu zagrożenia umieliśmy się zjednoczyć, a jednocześnie postawić na skromność i maluczkość, gdy stawka jest bardzo wysoka. Obyśmy w przyszłości umieli czerpać z historii, gdyby kiedyś przyszła taka potrzeba.

audiobook

audiobook