Granica sokoła

83-7163-353-X
Wawrow, kresy
literatura faktu
Anna

Barwny i niesamowity obraz życia mieszkańców małej wioski na Kresach Wschodnich, na których losy wpływ ma wojna. W jaki sposób ta sytuacja miała wpływ na ich losy oraz nich samych?

źródło opisu: Opracowanie własne

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

ewula | 2014-01-29
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 28 stycznia 2014

Ta powieść to słabsza kontynuacja ,,Nawiało nam burze",jednak warto ją przeczytać w celu uzupełnienia losów bohaterów a i trochę absurdów rodem z PRL-lu się znajdzie!

Anna | 2010-04-21
Przeczytana: 21 kwietnia 2010

Ta książka była dla mnie wielką podróżą w przeszłość, której nie znałam i bardzo się z tego cieszę, bo opisywane fakty i absurdy z jednej strony śmieszą a z drugiej przerażają. Ja co prawda urodziłam się jeszcze w PRL ale nic z niego nie pamiętam więc jestem ciekawa opinii innych czytelników, którzy przeczytali tę książkę.

ilo99 | 2017-02-14
Na półkach: Audiobook, Polecane, Przeczytane
Przeczytana: 14 lutego 2017

Hadyńkowce to, według Wikipedii, wieś w rejonie husiatyńskim obwodu tarnopolskiego, leżąca nad Niczławą. I o tej właśnie wsi, a właściwie o jej mieszkańcach pisze autor. Wybrał ją ponieważ kojarzy mu się z dzieciństwem, wakacjami nad Dnieprem, gdzie plaża to były takie duże białe kamienie, które się mocno nagrzewały od słońca. Spisuje dzieje Polaków, Ukraińców, Żydów, Niemców i Rosjan. Bodźcem do utrwalenia tych relacji był starszy pan, weteran II wojny światowej, który ubrany w mundur stał pod pomnikiem poległych i czekał, aż wnuk zrobi mu zdjęcie. Działo się to w parku w Toronto. Nikt na tych mężczyzn nie zwracał uwagi. Można było odnieść wrażenie, iż społeczeństwo traktuje starszego pana niczym nieszkodliwego dziwaka. Autor postanowił, iż chce utrwalić losy ludności zamieszkującej niegdyś małą wioskę na kresach, póki jeszcze jest w stanie, póki żyją świadkowie historii. Nawet jeśli może się wydawać, że ich przeżycia są nieistotne z punktu widzenia historii, tej przez duże H....

Harald_Hardrade | 2013-03-17

"Granica sokoła" to kontynuacja historii opisanej w rewelacyjnej "Nawiało nam burzę". Tam opisane są prawdziwe losy rodziny Wawrów pochodzącej z Podola, która doświadczyła wszystkich przeżyć związanych z obiema wojnami światowymi, mordów na Polakach organizowanych przez UPA, wywózki w 1945 na "ziemie odzyskane", a potem emigracji za ocean. W "Granicy sokoła" autor zamieścił wątki wydzielone z tamtej powieści, niektóre zbytnio odbiegające od tematu, pozostałe to rozwinięcie innych, takich, które nie mieściły się głównej powieści. Polecam obie!

profix | 2016-07-25
Garbos | 2016-05-07