The Heart of the Night
Anglia, Rosja, wojna, romans
Pistacia

Wiosną 1936 roku młoda Angielka Kay Garland odpowiada na ogłoszenie zamożnego rosyjskiego emigranta Konstantina Denisowa i zostaje damą do towarzystwa jego córki Mirandy. Podczas licznych podróży po Europie dziewczęta zostają bliskimi przyjaciółkami. Kiedy Miranda zakochuje się w młodym paryżaninie Olivierze Rousselu, Kay pomaga jej ukryć ten związek przed ojcem. Ale Konstantin dowiaduje się o romansie i Kay zostaje zwolniona z pracy. Samotna i bez grosza w nazistowskim Berlinie spotyka rodaka Toma Blacklocka, który odtąd będzie jej najlepszym przyjacielem. Miranda, rozdzielona z Kay i z Olivierem, podejmuje dramatyczną w skutkach decyzję.

Wybuch wojny odmienia wszystko. Przyszłość niesie ze sobą śmierć, zniszczenie i – dla obu przyjaciółek – wielkie uczucie oraz lęk przed utratą tego, co w życiu najdroższe.

[opis wydawcy]

źródło opisu: Wydawnictwo Prószyński i S-ka, 2010

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

allison | 2012-09-15
Przeczytana: 15 września 2012

Ciekawa powieść o przyjaźni i miłości, której znaczna część rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej.
Za wiarygodne i przekonujące odmalowanie realiów wojennych autorce na pewno należy się wielki plus. Przyznam, że obawiałam się, jak pani Lennox poradzi sobie z przedstawieniem warunków życia w Prusach Wschodnich w pierwszej połowie lat 40. minionego wieku. Okazało się jednak, że pisarka zrobiła mi pozytywną niespodziankę.

Bohaterów poznajemy kilka lat przed wybuchem drugiej wojny światowej i śledzimy ich losy do 1948 r. W tym czasie w ich życiu dzieje się wiele, przyjaźń między dwiema kobietami poddana zostaje próbie czasu, burzliwe okazują się perypetie miłosne...

Niewątpliwą zaletą powieści jest jej niebanalna, a nawet zaskakująca fabuła - wydarzenia nie są przewidywalne (może z wyjątkiem kilku ostatnich stron), dzięki czemu przeczytałam "Serce nocy" z wielką przyjemnością i emocjami.

Wiola | 2016-09-06
Przeczytana: 06 września 2016

Akcja powieści rozgrywa się od IV 1936 roku do IV 1948 roku z niewielkimi przerwami, za to w różnych krajach europejskich. Miranda Denisov, angielsko-rosyjska nastolatka, znalazła niewiele starszą od siebie damę do towarzystwa Kay Garland. Razem podróżują po Europie, bowiem ojciec Mirandy prowadzi rozliczne interesy. Młode kobiety zaprzyjaźniają się, lecz pewnego dnia po 1,5 roku Kay zostaje odprawiona z kwitkiem z dnia na dzień. Wkrótce odkrywa, że została okradziona z pieniędzy, prawdopodobnie przez byłą kochankę pana Denisova. Gdy siedzi sama na dworcu i zastanawia się nad dalszym życiem, pojawia się Tom i oferuje jej pomoc. Razem dostają się do Anglii. Od tej pory Kay ma nowego przyjaciela, zaś czytelnik zaczyna śledzić losy tej trójki na przestrzeni lat i zakrętów historii - śluby, rozstania, kochanków.
Dla mnie najciekawszy był wątek Mirandy, zwłaszcza kiedy to mieszkała na Mazurach. Po odprawieniu Kay Miranda zaczęła się przeciwstawiać ojcu, coraz mniej jadła, niknęła w...

Marta | 2012-11-28

Lennox znowu mnie porwała. Muszę przyznać, że zdecydowanie lepsza okładka, nie zalatuje kiczem jak poprzednie..

W „Sercu nocy” poznajemy Angielkę Kay, która odpowiada na ogłoszenie zamożnego emigranta i zostaje damą do towarzystwa jego córki Mirandy. Dziewczęta spędzają ze sobą mnóstwo czasu i ostatecznie zaprzyjaźniają się. Kiedy Miranda poznaje Oliviera, zakochuje się w nim, a Kay pomaga jej utrzymać ten związek w tajemnicy przed ojcem. Mimo to ojciec poznaje prawdę i zwalnia Kay. Dziewczyna błąka się samotnie po Berlinie i tam poznaje Toma, który z czasem staje się jej przyjacielem. W tym samym czasie Miranda rozdzielona z ukochanym Olivierem i przyjaciółką, podejmuje dramatyczną decyzję..

Ciepła i zaskakująca opowieść o wojnie, wielkiej przyjaźni i zawirowaniach uczuciowych dwóch przyjaciółek. Do tego tajemnice i intrygi - to coś co lubię najbardziej. Autorka ma świetny styl, co sprawia że jej książki pochłania się błyskawicznie i bardzo miło spędza przy nich czas.

Artemida | 2010-08-17

Świetna, poruszająca opowieść. Serdecznie polecam!

pago86 | 2013-01-03

Piękna książka polecam szczerze a trafiłam na nią przypadkiem jeżeli ktoś lubi o miłości, przyjaźni i wojnie.

pola987 | 2011-12-08
Na półkach: 2011, Przeczytane
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Dobra książka na zimowe wieczory. Jednak pozostałe powieści Judith Lennox zrobiły na mnie lepsze wrażenie i chętniej zagłębiałam się w ich fabułę.

Lidka Aribaldi | 2015-11-19

Te opisy wojny trochę mi się dłużyły.

Justyna | 2016-09-20
truskawka48 | 2016-06-17