Między ustami a brzegiem pucharu

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
klasyka
farfallam

Inne wydania

Jedna z najpopularniejszych naszych przedwojennych powieści. Pełna emocji, a zarazem ciepła i serdeczna historia wielkiego uczucia, które połączyło dwoje ludzi z kompletnie różnych światów. Wenzel, zniemczony Polak z Berlina i "król życia", zakochuje się bez pamięci w Jadwidze, polskiej pannie bez skazy, siostrze powstańca, wychowanej w patriotycznej tradycji i kulcie pracy. By jej się spodobać, Wenzel musi się zmienić. Czy miłość potrafi czynić aż takie cuda?

źródło opisu: opis autorski

źródło okładki: zdjęcie autorskie

maggie | 2016-01-12
Przeczytana: 04 stycznia 2016

Po tą książkę sięgnęłam, gdy moja mama po raz kolejny oglądała ekranizacje. Jako, że dobrze się zapowiadało, przy wypożyczyłam ją najbliższej wizycie w bibliotece.

Hrabia Wentzel Croy-Dulmen nienawidzi wszystkiego co polskie mimo, że sam jest półkrwi Polakiem. Uporczywie odcina się od swoich korzeni, do czasu, gdy poznaje piękną Jadwigę Chrząstkowską. Wentzel zakłada się z przyjaciółmi, że zdobędzie pannę zimną jak lód. Aby tego dokonać hrabia będzie musiał przejść długą drogę.

"— Zrobiłbyś to samo! — przerwała zapalając się coraz mocniej. — Każdy z was taki. Znam ja was. Cierpiałam całe życie za to, żem córce mojej pozwoliła zrobić mezalians."

Oprócz wątku miłosnego bardzo wyraźnie zaznaczony jest motyw patriotyczny oraz kulturowy.
Książka pisana lekko archaiczny język(wiadomo pisana pod koniec XIX w.), jednak posiadający swój urok, nie jest ciężko go zrozumieć jak w niektórych starszych książkach. Zawiera kilka odniesień do mitologii, można też poznać trochę niemieckich...

FannyBrawne | 2016-01-24

Moja ulubiona książka Rodziewiczówny. ,,Między ustami a brzegiem pucharu" to historia niezwykłej miłości między próżnym i egoistycznym Niemcem a dumną i upartą Polką.

Hrabia Wentzel jest zaprzysięgłym Prusakiem, który nienawidzi Polaków i wstydzi się swojego polskiego pochodzenia. Przypadkowo poznaje piękną Polkę, Jadwigę i postanawia ją uwieść. Dowiaduje się, że jest ona wychowanicą jego polskiej babki. Przybywa więc do Polski, by oficjalnie odwiedzić babkę, a w rzeczywistości zawalczyć o względy Jadwigi. Jednak spotkanie z Polakami okaże się dla niego zderzaniem z całkowicie inną, a jednak dziwnie bliską kulturą. Wentzel uświadamia sobie, że naprawdę pokochał Jadwigę, a ona jest zaręczona z innym.

Powieść Rodziewiczówny to taka polska ,,Duma i uprzedzenie", ale jednak nie do końca i nazywanie autorki ,,polską Jane Austen" jest o wiele na wyrost. Rodziewiczówna nie pisze lepiej ani gorzej, pisze inaczej. Więcej tu smutku, wzruszeń, refleksyjnych fragmentów, mniej humoru i...

Kalissa | 2014-05-03

Bardzo lubię tę powieść. Zaczyna się wesoło i lekkomyślnie - bo od zakładu o piękną pannę. A główny bohater nie mógł oczywiście wiedzieć, że jeden zakład z przyjaciółmi - zmieni jego życie:)

Historia przemiany Wenzla, jego stopniowe stawanie się Polakiem, zostało wspaniale opisane. Lekko, ale jednocześnie z zachowaniem rozsądku. Bardzo też lubiłam Jana:) - był taki czarujący, i to on, najbardziej, pomógł Wenzlowi stać się Polakiem!

Wszystko jest w tej powieści:) Zakład, który odmienia życie, przemiana bohatera, romantyczna miłość, bale, kulig, oświadczyny, pojedynek.

Wbrew pozorom nie jest to jednak lekka powieść - autorka nie pominęła żadnych problemów, związanych z germanizacją Polaków, znajdujących się pod panowaniem Prus. Wybrzmiały echa uciśnienia zaborów, niewoli, zmuszania do służby wojskowej, nawet Jan ma chromą rękę, bo nie chciał iść do wojska. Ale tym bardziej ceniłam autorkę - bo w sumie opisała nie tylko germanizację, ale i proces odwrotny, czyli polonizację:)...

Dominika | 2017-09-19
Przeczytana: 19 września 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Powieść podobna klimatem do "Trędowatej", ale zdecydowanie krótsza i z innym zakończeniem. Przede wszystkim nie jest to melodramat, tylko prawdziwy romans historyczny, napisany w XIX wieku.

Fabuła jest przewidywalna, oto pół Polak-pół Niemiec hrabia Wentzel Croy-Dülmen pod wpływem miłości do polskiej szlachcianki Jadwigi zmienia swoje zachowanie. Z bon vivanta, cynika, lekkoducha staje się wiernym kochankiem, przywiązanym do rodziny i polskiej ziemii. Metamorfoza dosłownie o 180 stopni. Czy prawdopodobna tego nie będę oceniać.

Jestem przyzwyczajona do tego gatunku, dlatego mile spędziłam czas przy lekturze. Kto za romansami nie przepada może się bardzo zawieść, chyba że potraktuje ten utwór jako ciekawostkę historyczną. Jest to rodzima powieść, bez scen erotycznych, które obecnie są jak chleb powszedni, napisana ponad 100 lat temu, posiadająca ciekawe akcenty w tle, na przykład stosunek obu krajów do siebie. Mimo że ta relacja jest dość pobieżnie potraktowana, to stanowi jakiś...

Katherina87 | 2014-07-30

Między ustami a brzegiem pucharu wiele jeszcze zdarzyć się morze…

Berlin przełomu XIX i XX wieku. Hrabia Wentzel Croy-Dulmen nie stroni od kobiet i nocnego życia. Młody, przystojny, rezolutny, uważa się za Niemca i gardzi swoim polskim pochodzeniem. Kiedy jednak traci głowę dla ślicznej Polki, Jadwigi Chrząstkowskiej, postanawia odwiedzić rodzinny majątek, by zbliżyć się do tajemniczej i dumnej dziewczyny. Obojętna na jego zaloty i zaręczona z innym, nie zamierza mu ulegać. Wentzel z kolei nie chce dać za wygraną. Zrobi wszystko, by zdobyć serce Jadzi.

Wentzel tak długo walczy o serce Jadzi aż ona sama dochodzi do wniosku, że nie jest on dla niej obcym człowiekiem. Wszelkie zasady, rzeczywistość, wszystko gaśnie, blednie przed wielką potęgą, co się naigrawała z jej woli i tradycji. On Ci nie wróg, o Ci najmilszy na całym świecie i choć może niewarte ale on Ci pierwszy z ludzi i choć ci ani swój mową, ani życiem, choć on ciebie nie rozumie- ty go kochasz i kochać będziesz do...

Ettelea | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

W literaturze polskiej wiele jest powieści inspirowanych trudnymi losami naszego kraju. „Między ustami a brzegiem pucharu” to, według mnie, jedna z najpiękniejszych powieści patriotycznych. Ta wzruszająca historia poszukiwania własnej tożsamości, osadzona w okresie germanizacji Wielkiego Księstwa Poznańskiego, stała się cudowną lekcją honoru, tradycji i miłości. Nie ślepego pożądania, lecz uczucia czystego, wręcz świętego.

Ciekawy obraz buduje zestawienie prężnie rozwijających się Niemiec z sentymentalną, magiczną Polską. Mentalność obojga narodów oskarżających się stereotypowymi przywarami jest jednocześnie martwiąca i komiczna. Odwieczny konflikt Polska – Niemcy. Po której stronie stanie hrabia Croy – Dülmen? Jak wiele zmian może zajść w jego życiu, nie wie nikt. Bo przecież tak wiele może zdarzyć się między ustami a brzegiem pucharu.

książek: 1970

U Rodziewiczówny wszystko się może zdarzyć.
'Między ustami a brzegiem pucharu' to bardzo sympatyczna i prosta opowieść o sile miłości i o tym, jak to uczucie zmienia człowieka. Brzmi banalnie, ale ta książka taka po prostu jest. Przewidywalna do bólu, ale jednak na swój sposób urocza. A te wszystkie wstawki o patriotyzmie, pracy dla dobra ogółu i ojczyzny, etos dobrej Polki... Trzeba pamiętać, z jakiego okresu pochodzą te powieści i wszystko jest jasne.
Jestem jednak rozczarowana 'Między ustami...', ponieważ spodziewałam się czegoś lepszego, a nie takiego banału. Wiedziałam, że to romans, ale miałam cichą nadzieję na coś nieszablonowego. Przeliczyłam się, ale na półce czeka już 'Dewajtis'. Może ta książka okaże się lepsza od słynnego poprzednika?

KasiaG | 2011-08-02
Przeczytana: 2000 rok

A ja uwielbiam tą książkę. Mam ją w posiadaniu i lubię tak od czasu do czasu po nią sięgnąć. Niemiecki bogacz, którego wcześnie zmarła matka była Polką, rozpustnik i wywołujący na pojedynek każdego, kto mu przypomina jego polskie korzenie zostaje ukarany przez los. Zakochuje się, ale także podejmuje wyzwanie, zakład z kolegami, że "obiekt" jego miłości wreszcie odwzajemni uczucia i starania młodzieńca. Jakież to trudne, kiedy piekna kobieta jest Polką i patriotką z krwi i kości a jej opiekunką zapomniana babcia niemieckiego arystokraty. To tak jakby zacząć życie od nowa; pozbyć się uprzedzeń, poznać historię rodu, nauczyć języka, tradycji i obyczajów... książka głownie o miłości, ale także o korzeniach i polskości. Uważam, że to rewelacyjna lektura.

Monika | 2011-12-03
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 03 grudnia 2011

Bardzo lubię książki Pani Marii. Za sentymentalizm, za czasy minione i za patriotyzm bijący z każdej strony.

Agnia | 2014-05-03
Przeczytana: 03 maja 2014

Urocza, wzruszająca historia, swego czasu zachwycona byłam filmem, na postawie tej książki (pod tym samym tytułem), oglądałam go jakieś kilkanaście razy :) więc jak przypadkiem natknęłam się na książkę nie oparłam się tej pokusie :)Choć miejscami spójne to w gruncie rzeczy dwie różne historie polecam więc i książkę i film...o miłości, patriotyzmie i wewnętrznej przemianie...