Krystyna córka Lavransa t. 3 Krzyż

Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Kristin Lavransdatter
farfallam

Inne wydania

Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Małżeństwo", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

źródło opisu: Książka i Wiedza 1988

źródło okładki: zdjęcie autorskie

Bożena | 2013-08-25
Przeczytana: sierpień 2013

"....Powieść to nad powieściami..." - podpisuję się pod słowami Marii Dąbrowskiej.
Sigrid Undset w swojej książce - składającej się z trzech tomów "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - przedstawia historię prawdziwej miłości, pełnej uniesień ale i poświęceń, wymagającej wyrzeczeń ale i odpowiedzialności. To historia grzechu w imię miłości, który główna bohaterka bierze na siebie i dzielnie ponosi jego konsekwencje. A cała akcja toczy się w średniowiecznej Norwegii. Autorka wspaniale opisuje XIV wieczne tradycje, obyczaje a także obowiązujące w tym okresie zasady życia społecznego tego narodu. Opis przyrody, krajobrazu i klimatu norweskiego jest niesamowity wręcz magiczny, czytając tę książkę niemalże czułam powiew wiatru i szum lasu, poranną rosę i wilgotną mgłę w dolinie. Autorka posiada genialną umiejętność wpływania na wyobraźnię i emocje czytelnika.

Serdecznie polecam!!! "Krystyna córka Levransa" to wspaniała powieść historyczno obyczajowa, która pozwala nam poczuć klimat...

gwiazdka | 2014-11-28
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 28 listopada 2014

Ogólne wrażenie po trzecim tomie jest takie, że przede wszystkim mnie zmęczył. Były dosyć duże kawałki tekstu, które bardzo wciągały, nie pozwalały oderwać się od lektury, ale były też i takie, że zaczynały nużyć. Poza tym nie umiałam do końca zrozumieć głównej bohaterki- nie mówię tutaj o tej starszej kobiecie z ostatniej części- ale o tej młodej czy potem już w średnim wieku, męczyła mnie, irytowała, ale nie dawała się polubić. Sama nie wiedziała czego chce, kiedy nie szło po jej myśli miała o to pretensje do męża i rodziny, kiedy szło, była zła, że to ona musi podejmować decyzje, co by kto nie zrobił ciągle jej zawsze nie pasowało. Poza tym dziwnie niekonsekwentna była ta postać- autorka przestawiła ją jako właśnie taką niezadowoloną żonę i matkę, jednocześnie pisała o niej jako o kobiecie bardzo szlachetnej i dobrej, brakowało mi tej logiki.

Po trzecim tomie nieco obniżyłam ocenę, chyba właśnie za kreację postaci Krystyny. Ale przypuszczam, że każdy czytelnik, który...

Joluśka | 2014-09-04

"Krystynę" przeczytałam dość dawno, ale pamiętam ją do dziś. Każda część jest świetna, dlatego muszę ją mieć na własność.

zimt89 | 2014-10-19
Na półkach: 2014, Przeczytane
Przeczytana: 19 października 2014

Są książki, do których podchodzi się mało obiektywnie.

Pierwszy raz przeczytałam całą 3-tomową powieść, gdy miałam niecałe 15 lat. Już wtedy zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Po 10 latach sięgnęłam po nią ponownie i mój odbiór ani trochę się nie zmienił. Poruszyły mnie tylko inne elementy powieści.

Krystyna jest dla mnie archetypem kobiety z krwi i kości. Takiej, która kocha za wszelką cenę, z całego serca dba o dzieci, a na starość chce być przydatna. I tak też traktowałam powieść przez cały czas - jako uniwersalną opowieść o Kobiecie. Wcale nie przeszkadzały mi przydługie opisy przyrody, przeżyć wewnętrznych (i religijnych), czy opisów strojów. Wszystko się dla mnie tam pięknie uzupełniało i tworzyło tą zwykłą-niezwykłą historię.

Do "Krystyny córki Lavransa" na pewno powrócę. Może za kolejne 10 lat :-)

Anna | 2013-10-10
Przeczytana: 10 października 2013

To chyba najlepsza z trzech części sagi. Krystyna po powrocie wraz a rodziną na dwór swego ojca, gdy Erlend stracił - w wyniku ujawnienia spisku przeciw królowi - swój majątek, nadal boryka się z trudną miłością do męża. Gdy w gniewie wypomina mu, że przez nieodpowiedzialność i lekkomyślność nie jest w stanie zabezpieczyć właściwie przyszłość swych synów, Erlend wyjeżdża do niszczejącej i podupadającej posiadłości swej nieżyjącej ciotki i długo nie wraca. Ta sytuacja uzmysławia Krystynie jak bardzo kocha męża, jak niesprawiedliwa i nieczuła była wobec niego. Jej wyjazd do niego w nadziei na pogodzenie się i jego powrót do domu, przynosi w konsekwencji całkowitą zmianę w życiu Krystyny.

tatiasza | 2014-07-11

Warto:) Piękna surowa.

Aleksandra | 2015-03-09
Przeczytana: 1971 rok

Ostatnia z części trylogii Undset o Krystynie córce Lavransa. Książka, którą polecam przez cale moje życie.

ira | 2011-11-12
Przeczytana: 1995 rok

Słowem, które najlepiej moim zdaniem określa tę powieść, jest "klimatyczna". Otwierając książkę, wchodzimy w opisany w niej świat, zanurzamy się w nim bez reszty. To miejsce, gdzie ogień naprawdę płonie, drzewo pachnie żywicą, ludzie kochają i cierpią.
Podzielona na trzy części - "Wianek", "Małżeństwo" i "Krzyż" - historia Krystyny jest historią życia kobiety. I mam wrażenie, że książkę tę powinno się czytać całe życie - ja tak robię, sięgając po nią co kilka lat. Tekst jest ten sam, a przecież wszystko się zmienia. Więcej spraw rozumiem, więcej wyborów potrafię usprawiedliwić.
Bardzo jest mi "Krystyna" bliska tą swoją magią skandynawską, surowością natury i wiary, tym przekonaniem, co dobre, a co złe, tą bezdyskusyjną akceptacją swojego biało-czarnego świata i tą swoją pokorą wobec nieuniknionego.
Półka "Ulubione" to za mało. To przecież "Krystyna, córka Lavransa".

ledzwarta | 2016-02-02

Coś absolutnie niezwykłego. Książka, która (przeczytana w odpowiednim momencie, rzecz jasna) może zmienić podejście do życia.

Atutów jest wiele. Zresztą, dla różnych czytelników różne rzeczy mogą być najważniejsze. Ja uwielbiam to jak misterną konstrukcją jest ta historia - spokój i przewidywalność Lavransa, której lustrzanym odbiciem jest dzikość Erlenda. Obaj chcą dla Krystyny jak najlepiej, ale widzą ją zupełnie inaczej. Krystyna zaś ponosi konsekwencje swoich wyborów, dzięki temu zaznała w życiu więcej dobrego, ale i więcej złego niż chciał dla niej Lavrans.

U Sigrid Undset absolutnie każdy wątek ma swoje uzasadnienie i cel. Każdy czemuś służy, chociaż czasami trzeba na to poczekać (i trochę nad tym pomyśleć). No i jeszcze coś, co pozostawiło mnie w głębokim zachwycie. W "Krystynie" nawet postacie drugoplanowe są wielowymiarowe, tworzą wiarygodne emocjonalnie i intelektualnie dynamiczne relacje. Także dzięki temu historia Krystyny nie jest płaska i łatwa do zbycia jakimś...

Lukrecja | 2016-07-01

Trzeci, ostatni tom życia Krystyny córki Lavransa skłania do refleksji nad zawiłością uczuć i postaw. Jak głupia duma może ludziom skomplikować życie, dlaczego nie warto w miłości wymagać, że druga osoba się domyśli, albo będzie się zachowywać tak jak my sobie wyobrażamy? Trzeci tom to opowieść o miłości i upartym sercu. O wielkich uczuciowych pasjach, miłości do męża, żony, dzieci, o pierwszej miłości, zawiedzionej miłości i rozczarowanej miłości a także o miłości Boga i bliźniego.