Krystyna córka Lavransa t. 2 Małżeństwo

Tłumaczenie: Wanda Kragen
Cykl: Krystyna córka Lavransa (tom 2)
Wydawnictwo: Książka i Wiedza
Kristin Lavransdatter
Małżeństwo, Krystyna, Norwegia, saga
farfallam

Inne wydania

Tom 2 tłumaczony jest także jako: "Żona" Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Żona", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne...

Tom 2 tłumaczony jest także jako: "Żona"
Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Żona", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

gwiazdka | 2014-11-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Drugi tom, w moim odczuciu, lepszy niż pierwszy, mniej romansu na korzyść powieści obyczajowej. No i ten przepiękny język, co prawda trudniej się czyta, ale za to można się nim delektować jak prawdziwą ucztą. Niestety, nie obyło się też bez minusów, kilka razy z irytacji miałam ochotę rzucać książką po ścianach, a przyczyną tego była, niestety, główna bohaterka. Może i ma ona być wzorem bohaterki średniowiecznej, ale pod jednym dachem to chyba niezbyt lekko byłoby z nią wytrzymać. Że przez połowę książki płakała i wszystkim wszystkiego zazdrościła, to jedno, że rozpieściła dzieci to drugie, ale jeszcze taka pamiętliwa, w dodatku obwiniająca o wszystko swojego męża- z drugiej strony pewna niekonsekwencja, bo kiedy indziej uważała się za wielką grzesznicę, „ale jednak to wina Erlenda”. Za to czytelnikowi wszystko wynagradza świetne tło obyczajowe, spokojna, barwna narracja sprawiająca, że czyta się nie słowami a obrazami, a do kolejnych rozdziałów zagląda się jak do starych znajomych.

Degamisz | 2017-03-20
Przeczytana: 20 marca 2017

Tom drugi umocnił mnie w przekonaniu, że „Krystyna córka Lavransa” nie jest historią dla mnie. I chociaż się starałem dać tej książce szanse to jednak niestety nie udało się.

Nie można odmówić autorce talentu, bo ma go niezaprzeczalnie. Potrafi pisać pięknie i barwnie. Nie można książce zarzucić braku realizmu czy postaci z krwi i kości. Technicznie książka jest stworzona bardzo dobrze i w tym przypadku nie mam się o co przyczepić.

Ale historia Krystyny sama w sobie znużyła mnie, zmęczyła i znudziła. Pomimo najszczerszych chęci nie potrafiłem się zaangażować podczas czytania, a wręcz czytałem to bez jakichkolwiek emocji. Dużo bardziej podobały mi się fragmenty powieści o najbliższych Krystyny niż o niej samej. Nie chcę umniejszać tej książce, ale po prostu nie jest to historia, która trafiła w mój gust. I chociaż w drugim tomie nie ma tej nadmiernej ckliwości tomu pierwszego to i tak nie zmieniło to mojego zdania i odbioru książki.

Po tom trzeci nie sięgnę, aczkolwiek bardzo...

Katherina87 | 2017-02-19

Tom II Żona.

Anna | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Ta książka - jak stanowi jej podtytuł - opisuje okres małżeństwa Krystyny, małżeństwa zawartego z wielkiej miłości do Erlanda, który uwiódł ją jako piętnastoletnią dziewczynę. Jednak to, co było na początku wielką fascynacją i głębokim uczuciem, przekształciło się w permanentne poczucie winy wobec rodziców, Boga, a nawet samego Erlanda, który - zdaniem Krystyny - w oczach otoczenia uchodził za niemoralnego i zhańbionego swoim czynem, do czego ona, poprzez swoją uległość, się przyczyniła. Krystyna zamyka się na szczęście, miłość, a jedynym jej celem jest odkupienie swoich win, w czym ma jej pomóc modlitwa, spowiedzi i rozmyślanie nad własnym postępowaniem i popełnionymi błędami. Nie jest ona bohaterką moich marzeń, choć na pewno ukazana została jako wspaniała kochająca matka licznej gromadki synów, a nawet jako lojalna i miłująca na swój sposób żona. Książka posiada jednak wiele walorów i zasługuje na uwagę.

edit3008 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, sagi
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Druga część jest trochę nużąca, więcej historii Norwegii i walk o władzę. Trochę czasami irytuje postawa Krystyny w stosunkach rodzinnych ale myślę, że warto doczytać do końca.

Aleksandra | 2015-03-09
Przeczytana: 1971 rok

Kontynuacja pierwszej części. Małżeństwo Krystyny i problemy jakie się pojawiają i obraz północnej Skandynawii okresu średniowiecza.

Grażyna | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga część .Rodzice Krystyny nie żyją. Krystyna jako żona i matka samych synów,których bardzo kocha ,są radością jej życia.Mimo wielkiej,dozgonnej miłości Erlenda i Krystyny ich życie nie układało się tak "żyli długo i szczęśliwie". Ale to nie bajka...Wśród niektórych osób ,które przeczytały tę powieść jest opinia ,że to najlepszy,najpiękniejszy portret psychologiczny kobiety. W życiu Krystyny i jej bliskich tyle się wydarzyło.Ciężko jej było ,bo przez cały czas zdawała sobie sprawę ,że życie rozpoczęła i wszystko jak się później toczyło wyniknęło z jej grzechu. To ją dręczyło do śmierci-ale odebrałam jej śmierć jako znalezienie wybawienia.
I wierzę ,że ogromne Boze miłosierdzie pozwoliło jej stać się służebnicą Boga i cieszyć się radością nieba....Na tym chyba powinna polegać nasza wiara ,bo ,że jesteśmy "ułomnymi ludźmi" to wiemy....ale ,ale to miała być moja opinia i zachęta do przeczytania ,a weszłam na "inne ścieżki".Więc na pewno zachęcam do tej...

Majka | 2010-11-20

Nie jest lekka, nie jest łatwa. Wciąga do bladego świtu.

MojaBuka | 2017-03-11
Przeczytana: 19 stycznia 2017

Od dawna chciałam przeczytać tę książkę. Pierwszy raz usłyszałam o niej szesnaście lat temu, gdy z koleżanką pojechałyśmy na wakacje nad polskie morze, pociągiem. Ja wzięłam ze sobą jakąś lekką (również gabarytowo) lekturę, a ona tachała ze sobą wielkie tomiszcza. To była „Krystyna…”. Koleżanka była zachwycona, mnie wtedy jednak w ogóle ta książka nie pociągała.
Wielka, epicka powieść norweska, której akcja dzieje się w okresie średniowiecza. Nie był to nigdy ulubiony przeze mnie czas, w którym działa się akcja. Teraz, dojrzalsza o „kilka” lat i „kilka” przeczytanych książek przypomniałam sobie o niej.
Książka składa się z trzech tomów, tak jak i życie składa się z trzech etapów. Dzieciństwo i wchodzenie w dorosłość („Wianek”), dorosłe życie („Żona”) i to, co dalej („Krzyż”). Przeczytałam pierwsze dwa (dostałam wydanie, które zawierało w sobie dwa pierwsze tomy), trzeci z pewnością przeczytam jeszcze w tym roku.
Jestem książką absolutnie zachwycona. Napisana z rozmachem, pięknym...