Krystyna córka Lavransa t. 2 Małżeństwo

83-05-11296-9
Małżeństwo, Krystyna, Norwegia, saga
farfallam

Inne wydania

Tom 2 tłumaczony jest także jako: "Żona" Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Żona", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne...

Tom 2 tłumaczony jest także jako: "Żona"
Opowieść zaczyna się w 1306 roku, a kończy w 1349 i zawiera historię życia Krystyny, córki Lavransa. Ojciec Krystyny był szanowanym i bogatym norweskim szlachcicem, osiadłym na dworze Jorund w północnej Norwegii. Trzy tomy powieści to trzy etapy życia Krystyny - "Wianek", "Żona", "Krzyż". Zwykłe życie, lecz tak wspaniale zajmujące - piękne, radosne dzieciństwo, miłość, narodziny dzieci, śmierci bliskich, tęsknota, powodzenie i upadki,trudne wybory i odwaga w kształtowaniu własnego życia.

gwiazdka | 2014-11-25
Na półkach: Przeczytane, Rok 2014
Przeczytana: 25 listopada 2014

Drugi tom, w moim odczuciu, lepszy niż pierwszy, mniej romansu na korzyść powieści obyczajowej. No i ten przepiękny język, co prawda trudniej się czyta, ale za to można się nim delektować jak prawdziwą ucztą. Niestety, nie obyło się też bez minusów, kilka razy z irytacji miałam ochotę rzucać książką po ścianach, a przyczyną tego była, niestety, główna bohaterka. Może i ma ona być wzorem bohaterki średniowiecznej, ale pod jednym dachem to chyba niezbyt lekko byłoby z nią wytrzymać. Że przez połowę książki płakała i wszystkim wszystkiego zazdrościła, to jedno, że rozpieściła dzieci to drugie, ale jeszcze taka pamiętliwa, w dodatku obwiniająca o wszystko swojego męża- z drugiej strony pewna niekonsekwencja, bo kiedy indziej uważała się za wielką grzesznicę, „ale jednak to wina Erlenda”. Za to czytelnikowi wszystko wynagradza świetne tło obyczajowe, spokojna, barwna narracja sprawiająca, że czyta się nie słowami a obrazami, a do kolejnych rozdziałów zagląda się jak do starych znajomych.

Anna | 2013-10-02
Przeczytana: 02 października 2013

Ta książka - jak stanowi jej podtytuł - opisuje okres małżeństwa Krystyny, małżeństwa zawartego z wielkiej miłości do Erlanda, który uwiódł ją jako piętnastoletnią dziewczynę. Jednak to, co było na początku wielką fascynacją i głębokim uczuciem, przekształciło się w permanentne poczucie winy wobec rodziców, Boga, a nawet samego Erlanda, który - zdaniem Krystyny - w oczach otoczenia uchodził za niemoralnego i zhańbionego swoim czynem, do czego ona, poprzez swoją uległość, się przyczyniła. Krystyna zamyka się na szczęście, miłość, a jedynym jej celem jest odkupienie swoich win, w czym ma jej pomóc modlitwa, spowiedzi i rozmyślanie nad własnym postępowaniem i popełnionymi błędami. Nie jest ona bohaterką moich marzeń, choć na pewno ukazana została jako wspaniała kochająca matka licznej gromadki synów, a nawet jako lojalna i miłująca na swój sposób żona. Książka posiada jednak wiele walorów i zasługuje na uwagę.

edit3008 | 2012-07-08
Na półkach: Przeczytane, sagi
Przeczytana: 16 czerwca 2012

Druga część jest trochę nużąca, więcej historii Norwegii i walk o władzę. Trochę czasami irytuje postawa Krystyny w stosunkach rodzinnych ale myślę, że warto doczytać do końca.

Grażyna | 2012-12-13
Przeczytana: 12 grudnia 2012

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Druga część .Rodzice Krystyny nie żyją. Krystyna jako żona i matka samych synów,których bardzo kocha ,są radością jej życia.Mimo wielkiej,dozgonnej miłości Erlenda i Krystyny ich życie nie układało się tak "żyli długo i szczęśliwie". Ale to nie bajka...Wśród niektórych osób ,które przeczytały tę powieść jest opinia ,że to najlepszy,najpiękniejszy portret psychologiczny kobiety. W życiu Krystyny i jej bliskich tyle się wydarzyło.Ciężko jej było ,bo przez cały czas zdawała sobie sprawę ,że życie rozpoczęła i wszystko jak się później toczyło wyniknęło z jej grzechu. To ją dręczyło do śmierci-ale odebrałam jej śmierć jako znalezienie wybawienia.
I wierzę ,że ogromne Boze miłosierdzie pozwoliło jej stać się służebnicą Boga i cieszyć się radością nieba....Na tym chyba powinna polegać nasza wiara ,bo ,że jesteśmy "ułomnymi ludźmi" to wiemy....ale ,ale to miała być moja opinia i zachęta do przeczytania ,a weszłam na "inne ścieżki".Więc na pewno zachęcam do tej...

Aleksandra | 2015-03-09
Przeczytana: 1971 rok

Kontynuacja pierwszej części. Małżeństwo Krystyny i problemy jakie się pojawiają i obraz północnej Skandynawii okresu średniowiecza.

Majka | 2010-11-20

Nie jest lekka, nie jest łatwa. Wciąga do bladego świtu.

malineczka74 | 2011-07-25
Przeczytana: 25 lipca 2011

Gdy kończyłam liceum koleżanka zachęciła mnie do lektury I tomu "Sagi o Ludziach Lodu ". To była dla mnie strzał w "10". Pokochałam pióro Margit Sandemo i gatunek sagi norweskie. W domu zgromadziłam ich kilka. Gdy otrzymałam do recenzji powieść Undset zachęcona opinią mamy która czytała ją w młodości zatopiłam się w lekturze. I zakochałam się w tej książce.
To znakomita powieść- saga, historyczno- obyczajowa historia, z wątkiem miłosnym, której akcja rozgrywa się w XIV wieku w Norwegii.
Główną bohaterkę poznajemy, gdy ma cztery lata i wiedzie szczęśliwe dzieciństwo na dworze Jorund - a rodzice dbają o nią jak o cenny skarb. Jej trzej starsi braci zmarli. Krystyna jest ukochaną córeczką taty - Lavrans bardzo ją kocha i chce zapewnić jej świetlaną przyszłość. A wtedy oznaczała ona bogaty posag, znalezienie odpowiedniego stanem i majątkiem kandydata na męża. Dziewczynka jest bardzo pracowita, skromna i pobożna . Rodzice aprobują starania o jej rękę Szymona i nastoletnia panna...

PaniPegaz | 2014-05-24
Przeczytana: 2014 rok

Skończony drugi tom, nareszcie! Trzeci chyba sobie chwilę poczeka, bo nie wiem, czy starczy mi na niego siły. Ta książka jest wyjątkowo trudna do oceny, wymagająca, bardzo dobrze napisana, ale niestety również irytująca i pełna dłużyzn. Autorka ciągle powraca do starych postaci, które nie zawsze mnie ciekawią i nawet nie zawsze jestem w stanie je spamiętać... A małżeństwo Krystyny jest momentami przedstawione tak, że wydaje się być karą za jej i Erlenda grzeszną młodość. Krystyna musi,i co gorsza, wydaje się że chce, przepraszać za swoje błędy i kajać się przed Bogiem, prawie że na kolanach, nie pojmuję takiego masochizmu i takiej dewocji nawet w średniowieczu... Momentami naprawdę przypomina to wszystko operę mydlaną.
Natomiast Aashildzie, najciekawszej chyba postaci kobiecej w całej sadze autorka, cóż, bardzo sprytnie zamyka usta i mówi o niej stanowczo za mało, nie docenia jej. Pomimo fantastycznych opisów przyrody oraz generalnie życia w średniowieczu, wzbudzania silnych,...

Asia | 2015-09-12
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 11 września 2015

Podsumowanie drugiego 1,5 tomu. Moja opinia nie różni się znacząco od tego, co napisałam o pierwszym 1,5. Świetnie opisane pejzaże średniowiecznej Norwegii, zawirowania polityczne, opisy tradycji i zwyczajów. Naprawdę świetnie się to czytało. Moje podejście do głównej bohaterki też się nie zmieniło, choć może irytowała mnie jeszcze bardziej. W pierwszej części można było jej wybaczyć - była młodą, niepokorną dziewczyną. Ale teraz była już dorosłą kobietą, a wciąż wylewała się z niej zawiść. Własnego męża albo szczerze wyszydzała i złościła się na niego, gdy był blisko niej, a gdy tylko był daleko lub zagrażało mu niebezpieczeństwo płonęła dziką tęsknotą i namiętnością. Zdecydowanie nie była do końca zdrowa psychicznie, a na pewno emocjonalnie. Ale przynajmniej dzieci się jej w miarę udały. Całość ogólnie polecam, bo czyta się naprawdę dobrze i szybko. A przymknąć oko na ciągłe małżeńskie problemy Krystyny i Erlenda też jakoś się da.