Sarah
83-7469-151-4
Sara
Pistacia

Saraj, córka bogacza z Ur, buntuje się przeciw prawu pozwalającemu ojcu wybierać małżonka dla córki i ucieka z domu. Nad Eufratem spotyka w nocy Abrama, syna garncarza. Ona ma dwanaście lat, on jest niewiele starszy, ale tych kilka godzin, przez które otaczał ją opieką, przesądza o całym ich życiu. Zakochana Saraj wypija zioła, które powodują zatrzymanie menstruacji, co chroni ją przed niechcianym małżeństwem. Uznana za wybrankę Isztar, służy jej jako kapłanka. Piękna, dojrzała, ma u stóp całe miasto, ale wciąż pamięta Abrama. Spotyka go po latach i ucieka z nim, by zostać jego żoną. Ich szczęście nie jest jednak pełne - Saraj nie może mieć dzieci. Jej dzieje nierozerwalnie związane z dziejami ludu Abrama, to historia życia kobiety wyprzedzającej swą epokę - zbuntowanej, ale kochającej i oddanej, mądrej, ale niewolnej od ułomności takich jak zazdrość.

keys | 2013-04-09

Przeczytałam tę książkę kilka lat temu i jak ją dzisiaj zobaczyłam to uznałam, że muszę się podzielić opinią o niej.
Jest to historia życia pięknej kobiety, która niejako wyprzedziła swoją epokę. Zbuntowana, mądra do tego kochająca i oddana. Jest córką bogacza z Ur, nie godzi się jednak na aranżowane małżeństwo i ucieka z domu.
Ciągle ma przed oczami Abrama, spotyka go po latach i zostaje jego żoną. Jej życie wiąże się nierozerwalnie z dziejami ludu Abrahama.
Polecam.

Anastazja | 2017-11-04
Przeczytana: 04 listopada 2017

Piękna książka o miłości Abrama i Saraj, oparta na znanej historii biblijnej.
Poruszyła mnie ta opowieść do szpiku kości; serce waliło mi jak młotem, jak Saraj wypiła jałowe ziele, dreszcze mnie przebiegały, gdy zdecydowała się na ucieczkę z ukochanym ale najbardziej emocjonujące dla mnie były uczucia Saraj, kobiety bezpłodnej, jałowej, cierpiącej... Płakałam nad jej losem, nad jej zazdrością, smutkiem, żalem, rozgoryczeniem... Nad tym wszystkim, co przeżywa kobieta, która nie może dać dziecka swojemu ukochanemu, bo to jest też mój los i uczucia tak mi znane. Wszystko wówczas traci znaczenie; dla Saraj, najpiękniejszej kobiety na ziemi, uroda jest przekleństwem, definiuje ją bowiem zewnętrznie i sprawia pożądanie u mężczyzn, jednak nie daje jej pełnego spełnienia jako matka. Tylko dzięki wierze i miłości Abrama, Saraj nie traci szacunku w plemieniu. To on, stojący jakby z boku przez całą opowieść, z całą swoją skromnością i prostotą, jest jej oparciem, przyjacielem, wybawcą- jest...

Honorata | 2017-06-18
Ewelina | 2017-02-08