Dzieci Arbatu t. 2

Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry
Deti Arbata
83-207-1153-3
farfallam

"Dzieci Arbatu" to najgłośniejsze bodaj dzieło literackie okresu radzieckiej "pieriestrojki". Powieść, złożona w wydawnictwie w 1966 roku, ponad dwadzieścia lat czekała na publikację, krążąc od redakcji do redakcji i obrastając w legendę. Wydrukowana w 1987 roku, z miejsca stała się sensacją nie tylko w ZSRR, gdzie ogłoszono ją książką roku, lecz i za granicą. Ta wielka epicka powieść ukazuje...

Ta wielka epicka powieść ukazuje Związek Radziecki w latach 1933-1934, przy czym obraz życia tzw. szarych ludzi — studentów, urzędników, działaczy partyjnych różnych szczebli, kołchoźników, zesłańców — splata się z relacją o aparacie władzy tamtych czasów, przede wszystkim zaś z próbą narysowania portretu samego Stalina, przeniknięcia jego psychiki, sposobu myślenia, motywów postępowania.

Wątek Saszy Pankratowa — komsomolca, który z błahego, a właściwie sfingowanego powodu został uwięziony, a następnie zesłany na Syberię — ma bezpośrednie źródła w biografii autora.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-14
Przeczytana: 14 lipca 2016

Państwowe Wydawnictwo "Iskry" zrobiło sobie "dża-dża", rozpoczynając część drugą w tomie pierwszym. Mogło być gorzej. Czytam więc od rozdziału 11 części drugiej, a jeszcze w tym tomie jest część trzecia. Książka jest dalej ciekawa, lecz pięćdziesiąt lat jakie upłynęły od jej napisania sprawia, że mniej nas fascynuje, bo prowadząc akcję trójtorowo tj wśród zesłańców, wśród młodych Moskwian oraz w otoczeniu Stalina, ten trzeci wątek trochę nudzi. Po prostu w ciągu ostatnich pięćdziesięciu lat naczytaliśmy się tyle para-biografii Stalina, ze ta niewiele nowego wnosi.
Zacznę od wartościowych cytatów, których wynotowałem wyjątkowo mało, bo tylko trzy. Pierwszy jest truizmem na temat sprawowania władzy (s. 6):
„...Sztuka rządzenia polega na stawianiu właściwych ludzi na właściwym miejscu i, co najważniejsze, na usuwaniu ich, kiedy stają się niepotrzebni...”
Drugi - ...

wabag | 2015-07-27
Przeczytana: 16 lipca 2015

Drugi tom „Dzieci Arbatu” Rybakowa stanowi prawdziwe studium psychiki ludzkiej. Każdy z bohaterów to osobna historia. Mamy więc Stalina zazdrosnego o popularność wśród towarzyszy i obywateli towarzysza Kirowa, dotąd wiernego włodarzowi Kremla, mamy Saszę Pankratowa, czyli jednostkę starającą się nawet nie tyle przeciwstawić, co zachować resztki godności i człowieczeństwa. Ale mamy też inne postaci, z pozoru drugoplanowe, ale jakże wiele wnoszące do powieści.

Bo czyż nie fascynujące jest poznanie co motywować może młodego człowieka, aby wstąpić do NKWD? Bo czyż nie fascynujące jest poznawanie psychiki matki, która zostaje pozbawiona syna wywiezionego w głąb kraju za głupstwo i usiłującą zrozumieć to co się stało? A czy ktokolwiek mógłby wiedzieć o tym, że w czasach Stalina można było żyć z hazardu i być tzw. niebieskim ptakiem? Przecież z podręczników historii znamy ten czas jako „polowanie na czarownice”. Tymczasem młodzież wówczas bawiła się, tańczyła, a nawet – jak jeden z...

zuszka | 2013-12-05
Na półkach: Rosja, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 05 grudnia 2013

Podobnie jak czesc I...... nic dodac, nic ujac! Szukam kolejnych czesci.

MaciekWroc | 2014-07-15
Przeczytana: 15 lutego 2014

Ciąg dalszy opowieści Rybakowa skupia się na opisie życia na zesłaniu na Syberię oraz ukazaniu postaw życiowych głównych bohaterów. Konformizm,walka o przetrwanie, donosicielstwo, etc. Wszystko to znajdziecie tutaj wplecione w normalne życie ludzi (trybików) w machnie propagandy i zakłamania. Po przeczytaniu tych 2 tomów o wiele łatwiej zrozumieć dzisiejszą Rosję. Polecam !

Daenerys_Stormborn | 2014-11-25
Przeczytana: 25 listopada 2014

Jedna z lepszych książek, jakie ostatnio przeczytałam. Napisana prostym, przystępnym językiem, absorbuje czytelnika już od pierwszej strony. Dodatkowym bonusem są interesujące wątki historyczne, wliczając w to m.n. charakterystykę sylwetki Stalina, stanowiącej próbę wiarygodnego umotywowania jego działań w napiętej atmosferze poprzedzającej czystki lat 30-tych. Nadchodzą ciężkie czasy i nie ma co liczyć na szczęśliwe zakończenie. Powieść naprawdę godna polecenia.

Ciacho | 2011-10-30
Przeczytana: 30 października 2011

Bardzo dobra książka obyczajowa, z wplecionymi weń wątkami historycznymi, opowiadająca o życiu zwykłych,szarych obywateli radzieckich lat 33-34 z Saszą Pankratowem na czele, oraz przedstawiająca portret psychologiczny Stalina.

Rybakow bardzo obrazowo przedstawił społeczeństwo z tego okresu i jaki wpływ miała na nich ideologia i terror. Czołowa postać Saszy Pankratowa to idealny przykład bezradności jednostki tamtego czasu, niezgadzającej się z systemem, i która popełnia tylko jeden, mało znaczący błąd przez co zostaje zesłana na Syberię. Ale oprócz losów Saszy,jego bliskich i innych szarych obywateli widzimy tutaj również, jak funkcjonował aparat państwowy, kształtował się stalinizm i przede wszystkim, jak wyglądała postać samego Stalina. Dosyć szczegółowo poznajemy tego jednego z największych zbrodniarzy w historii ludzkości; dowiadujemy się jaki miał charakter,jak żył,skąd pochodził,jak i przez kogo został wychowany i oczywiście jak zaczął dysponować władzą niepodzielną i...

Iwan Saproszkow | 2013-03-28

Nie ma drugiej tak solidnie napisanej książki! Historia ma wiele powiązanych ze sobą wątków, różni ludzie i różne zachowania, różne priorytety. Dodatkowy obraz Stalina nie przypadł mi do gustu - tylko dla tego, że wydłużał oczekiwanie na powrót do Saszy Pankratowa

Psycho | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Kontynuacja pierwszej czesci jest jeszcze bardziej przejmujaca i pelna nowych "wrazen"! bardzo polecam, nie wiem jak bedzie dalej ale narazie nie byla zbyt brutalna.. wiec mysle ze rowniez dobra dla mlodziezy. Polecam!
..teraz tylko musze gdzies zdobyc kolejne czesci..

LadyCherry | 2011-07-17

Świetnie się czytało, wciągnęła mnie od początku. Codzienne życie, miłość i trudne wybory a to wszystko na tle wydarzeń politycznych tamtych trudnych czasów.

GabrielL Kamiński | 2010-11-20
Przeczytana: 14 lipca 1989

Pierwsza zbeletryzowana epopeja egzystencji rosyjskiej interligencji po sowieckim "jażmem"