Japonia - kuchnia, bogowie, tajfuny

83-205-3327-9
Japonia, rolnictwo, gospodarka
Inne
kashka

Książka przedstawiająca kompleksowo Japonię na przełomie lat 70-tych i 80-tych XX wieku, dodatkowo okraszona zdjęciami wykonanymi przez autora.

źródło opisu: Opis autorski użytkownika takisobiejac

tomsn | 2011-05-14
Przeczytana: 14 maja 2011

Tytuł jest nieco mylący. Mało tam o bogach i tajfunach, o kuchni nieco więcej. Jednak tematem tej reporterskiej książki jest japońskie rolnictwo - i jego organizacja, specyficzne cechy w latach 60-tych i 70-tych XX-wieku. Znajdzie się i odrobina humoru i dość ciekawe spostrzeżenia autora, rzut oka na mentalność Kraju Kwitnącej Wiśni i mandarynki (jak się okazuje). Doskonale dopełnia się z książką o przemyśle i ekonomii Roberta Guillaina "Trzecie Mocarstwo". Polecam jedynie dla fanatyków Japonii (którym jestem), reszta będzie znudzona.

jabajbaj | 2016-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2016

Zdecydowanie rzecz tylko dla fanatyków japońskiej kultury. Sięgnęłam z ciekawości, licząc na uchwycenie różnic w opisach Japonii wtedy (lata 70.) a dziś. Dostałam książkę poświęconą w głównej mierze rolnictwu, po brzegi wyładowaną liczbami i statystykami maści wszelakiej. O ile kwestie dotyczące specyfiki rolnictwa lat 60. i 70. w Japonii faktycznie można uznać za ciekawe, tak zupełnie niepotrzebne było nagromadzenie aż tylu liczbowych danych. Mimo wszystko książka nie ma charakteru stricte naukowego, dominuje bardziej reporterski styl, w związku z czym tego typu informacje są zwyczajnie nużące. Wśród nich udało mi się wyłowić zaledwie kilka ciekawostek poświęconych japońskiej codzienności, kulturze, historii. Lektura raczej uzupełniająca i to tylko dla tych, którzy "łykną" dosłownie wszystko, co poświęcone zostało "Krajowi Kwitnącej Wiśni".

ArtZ72 | 2016-10-27
Na półkach: Przeczytane, Japonia
Przeczytana: 1999 rok

Książka, która pomimo upływu czasu daje wgląd w to, jak funkcjonuje społeczeństwo Japonii. Fragmenty mówiące np. o tym, jak szybko Hiroszima odrodziła się z nuklearnych popiołów, jak funkcjonuje transport kolejowy albo jak gigantyczne Tokio już w latach 70-tych było zaopatrzone w świetnej jakości wodę pitną, musiały budzić zazdrość czytelników żyjących w przaśnym, pełnym prowizorki PRL-u. Zresztą i teraz, w III RP, budzą refleksję, że Europa dała się zdystansować temu pozbawionemu surowców, gęsto zaludnionemu krajowi położonemu na peryferiach Azji.

reruwa | 2016-02-07
Przeczytana: 31 grudnia 2014