rozwiń zwiń

Dziewczyna z sąsiedztwa

Okładka książki Dziewczyna z sąsiedztwa
Jack Ketchum Wydawnictwo: Papierowy Księżyc horror
301 str. 5 godz. 1 min.
Kategoria:
horror
Tytuł oryginału:
The Girl Next Door
Wydawnictwo:
Papierowy Księżyc
Data wydania:
2009-10-21
Data 1. wyd. pol.:
2009-10-21
Liczba stron:
301
Czas czytania
5 godz. 1 min.
Język:
polski
ISBN:
9788361386018
Tłumacz:
Łukasz Dunajski
Tagi:
horror thriller dziewczyna tortury literatura amerykańska

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Lśnienie w ciemności. Dla uczczenia dwudziestolecia Lilja’s Library Clive Barker, P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Richard Chizmar, Brian Keene, Jack Ketchum, Stephen King, Stewart O'Nan, Edgar Allan Poe, Kevin Quigley, Bev Vincent
Ocena 6,2
Lśnienie w cie... Clive Barker, P. D....
Okładka książki Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edward Lee
Ocena 6,2
Zaburzenia snu Jack Ketchum, Edwar...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
2039 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
595
108

Na półkach: , ,

GROZA WOKÓŁ NAS.

„Dziewczynę z sąsiedztwa” Jacka Ketchuma odkryłem dzięki Stephenowi Kingowi. Jego dobre słowo bardzo często zachęca mnie do sięgnięcia po coś nowego. Tak też było i tym razem.
Wydaną w Polsce po dwudziestu latach od światowej premiery powieść, ponoć najbardziej przerażającego pisarza Ameryki, przeczytałem, jak tylko się w nią zaopatrzyłem z wypiekami na twarzy. Dlaczego?
Ano, zaraz Wam powiem dlaczego... Śmiało mogę powiedzieć, że owa książka znalazła się na zamykającej poprzedni rok liście „najlepszych dziesięciu dzieł literatury” stworzonej z mojego punktu widzenia.

Od pierwszych stron w książce było coś niepokojącego, czułem zło czające się jakby wszędzie. Sielankowe klimaty z pierwszych stron były podszyte ukrytą grozą, przez co nie potrafiłem się „wyluzować” i odczuć powrotu do szczenięcych lat jako pięknych, bezbolesnych i łatwych. Opowiadaną historię w całości poznajemy z perspektywy Davida- zagubionego (jeszcze przed pojawieniem się Meg i Susan) chłopca, który dopiero uczy się rozróżniać co jest dobre, a co złe. Zadanie ma znacznie utrudnione, ponieważ jednym z jego wzorców codziennych zachowań jest niezbyt (a w miarę trwania powieści to „niezbyt” tylko się pogłębia) zdrowa na umyśle sąsiadka. Samotnie wychowująca trójkę dzieci kobieta, sprasza do swojego domu, bez żadnych ograniczeń rówieśników swoich dzieci. Ruth (bo tak każe się nazywać kobieta) pozwala dzieciakom praktycznie na wszystko, zatem picie piwa przez dziesięciolatków jest jak najbardziej na miejscu, jak również zabijanie kolonii owadów (bądź co bądź zwierząt) w bestialski, niehumanitarny sposób. Jedyną sprawą, w której Ruth nie okazuje pobłażliwości, a wręcz przeciwnie, jest nawiązywanie przez chłopców relacji z rówieśniczkami, które wykraczałyby poza czysto koleżeńskie. W pewnym momencie świat Davida i całego jego otoczenia zmienia się, za sprawą pojawienia się w domu ciotki Ruth osieroconych sióstr: Meg i Susan.. Wydaje się, że piękno i niewinność Meg jest motorem napędowym w narastającym szaleństwie Ruth. Obrazuje nam to autor, kiedy zdanie po zdaniu prowadzi nas w podróż po makabrycznych wydarzeniach, ukazując czytelnikowi jak bardzo różni się punkt widzenia ofiary i jej oprawców, a także unaocznia to, jak pojęcia prawdy poszczególnych osób mogą się różnić. Wiadomo, że to, co złe, zakazane lub powszechnie przyjęte za niemoralne fascynuje nas. I tak też jest w przypadku Davida, na którego wydarzenia oddziałują w ambiwalentny sposób: targany jest między sympatią do dziewczyny, a dotychczasowymi „przyjaciółmi”, którzy męczą dziewczynę na różne, coraz wymyślniejsze sposoby, co jest dla nich czymś nowym i fascynującym. Do samego końca główny bohater nie wie, po której stronie tej, poniekąd moralnej barykady stanąć, mimo iż wie, która droga postępowania wydaje się być słuszna. Jednak bez względu na to, co zrobi i po czyjej stronie opowie się jego młoda dusza to, wszystko w czym brał udział i tak odciśnie na nim niewyobrażalne piętno, będzie go gnębić jeszcze wiele lat później (i zapewne już do końca życia) oraz stanie się dla niego barierą w kontaktach międzyludzkich.

Jack Ketchum bezlitośnie ukazuje nam, że dzieci (powszechnie uznawane za piękno i dobro wszelkiej maści) potrafią być potworami. I nie chodzi tu tylko o złe wzorce, czy pobłażanie w złych zachowaniach przez osoby dorosłe. Dzieci w świecie „Dziewczyny z sąsiedztwa” po kryjomu „bawią się” w to, co zakazane, niemoralne, złe. Przypuszczam, że gdybyśmy się tak zastanowili głębiej nad naszym dzieciństwem, to w końcu każde z nas znalazłoby jakąś złą (lub z perspektywy czasu uważaną teraz za głupią) „zabawę” z lat młodzieńczych. A jeśli nie, to przypuszczalnie każde z nas byłoby w stanie „pochwalić się” znajomością jakiegoś rówieśnika z tamtych lat, który męczył zwierzęta, podpalał liście, czy też pastwił się nad słabszymi. Dlatego też książka Ketchuma tak przeraża, bo to, co złe jest cholernie ludzkie i zakorzenione już w latach szczenięcych.
Owszem, narastająca choroba psychiczna Ruth też przeraża, ale mnie o wiele bardziej raziło oraz powodowało wręcz ból głowy, zachowanie dzieciaków. Nie jest to lektura ani łatwa ani przyjemna. Nie chodzi mi o sposób pisania, bo ten jest bardzo przystępny w odbiorze, co kontrastuje wręcz z przekazywanymi tym sposobem treściami. Chodzi samą fabułę i o to, jak raz za razem dostajemy obuchem po głowie. Polecam to dzieło wszystkim ludziom o twardych nerwach, bo podczas czytania staniecie przed wieloma okrutnymi sytuacjami. Polecam tę książkę osobom lubiącym dramaty, gdyż na dobrą sprawę powieść Ketchuma do przerażający dramat. Polecam także owszystkim ciekawskim, ostrzegam jednak, że po „Dziewczynie z sąsiedztwa” zmieni się trochę wasz pogląd na ludzkość jako taką.

GROZA WOKÓŁ NAS.

„Dziewczynę z sąsiedztwa” Jacka Ketchuma odkryłem dzięki Stephenowi Kingowi. Jego dobre słowo bardzo często zachęca mnie do sięgnięcia po coś nowego. Tak też było i tym razem.
Wydaną w Polsce po dwudziestu latach od światowej premiery powieść, ponoć najbardziej przerażającego pisarza Ameryki, przeczytałem, jak tylko się w nią zaopatrzyłem z wypiekami na...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Przeczytane
    6 820
  • Chcę przeczytać
    5 299
  • Posiadam
    1 211
  • Ulubione
    335
  • Horror
    77
  • 2018
    73
  • Chcę w prezencie
    72
  • Teraz czytam
    63
  • 2019
    46
  • 2012
    41

Cytaty

Więcej
Jack Ketchum Dziewczyna z sąsiedztwa Zobacz więcej
Jack Ketchum Dziewczyna z sąsiedztwa Zobacz więcej
Jack Ketchum Dziewczyna z sąsiedztwa Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także