Grzech miłosierdzia

Tłumaczenie: Jolanta Kozak
Seria: Don Kichot i Sancho Pansa
Wydawnictwo: W.A.B.
7,22 (95 ocen i 15 opinii) Zobacz oceny
10
5
9
19
8
22
7
26
6
9
5
7
4
1
3
3
2
2
1
1
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
tytuł oryginału
Mercy Among the Children
data wydania
ISBN
83-7414-074-7
liczba stron
452
słowa kluczowe
powieść kanadyjska
kategoria
literatura piękna
język
polski
dodała
Aneta

Sydney Henderson jest "czarną owcą" prowincjonalnego miasteczka. Przed laty, w czasie szczeniackich wygłupów, zepchnął z dachu kolegę i - przekonany, że popełnił morderstwo - poprzysiągł przed Bogiem nikogo już więcej nie skrzywdzić. Nigdy tej przysięgi nie złamał, ale jego życie nie stało się przez to łatwiejsze. Dobroć i stoicka cierpliwość Sydneya budzą w sąsiadach nieufność, a jego związek...

Sydney Henderson jest "czarną owcą" prowincjonalnego miasteczka. Przed laty, w czasie szczeniackich wygłupów, zepchnął z dachu kolegę i - przekonany, że popełnił morderstwo - poprzysiągł przed Bogiem nikogo już więcej nie skrzywdzić. Nigdy tej przysięgi nie złamał, ale jego życie nie stało się przez to łatwiejsze. Dobroć i stoicka cierpliwość Sydneya budzą w sąsiadach nieufność, a jego związek z piękną Emilly i zdobyta kosztem wielkiego wysiłku wiedza rodzą ich zawiść. Jednak tym, czego mu n a p r a w d ę nie mogą wybaczyć, jest jego nieskrywany wstręt do przemocy. Grzech miłosierdzia, tak jak wszystkie powieści Richardsa, ukazuje małą społeczność, w której ogniskują się najważniejsze konflikty moralne.

 

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (15)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 822
Maria | 2019-05-11
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 31 grudnia 2009

Często w chwilach trudnych, traumatycznych, ponad człowiecze siły, w czasach niepewnych, godzinach przełomowych ludzkiego życia, a czasami w bezmyślnych, błahych momentach jestem świadkiem targowania się z Bogiem. Zawierania transakcji wymiennej: łaskę za posłuszeństwo, odsunięcie konsekwencji własnego postępowania za wyrzeczenia czy życie umierającej, bliskiej osoby za wypełnianie dziesięciu przykazań.
Książka jest opowieścią-przypowieścią o człowieku, który zawiera właśnie taki pakt z Bogiem i przyrzeka, że nigdy nie uczyni krzywdy (i to szeroko pojętej: w mowie, myśli i uczynku), żadnemu człowiekowi do końca swojego życia. Jego drogowskazem staje się jedno, niezłomne przekonanie: "nikt nie może wyrządzić człowiekowi krzywdy tak, żeby nie wyrządzić jednocześnie krzywdy samemu sobie".
Czasami zastanawiałam się co by było, gdyby współczesny człowiek żył zgodnie ze wszystkimi normami ustanowionymi przez Boga, bez ustępstw, bez wyjątków, bezgranicznie? Nie kradł, nie kłamał,...

książek: 401
alilos | 2018-12-21
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 21 grudnia 2018

Inspirująca historia oddająca nastrój kanadyjskiej prowincji opisana bogatym literacko językiem.

książek: 291
Sepia | 2018-05-12

Autor bardzo minimalistycznie przekazuje suche fakty. Nie wgłębia się w analizy moralne, wewnętrzne życie bohaterów. Prawdę o ich przemyśleniach odkrywamy i dopisujemy sobie sami. To czyny świadczą o nich, nie słowa. Czytałam kilka podobnie skonstruowanych powieści, ale żadnej nie odczułam tak głęboko. Być może dlatego, że spotkałam się z porównywaniem Richardsa do Dostojewskiego, którego też lubię. Z początku nie widziałam żadnych punktów wspólnych, ale w końcu dostrzegłam podobieństwa pomiędzy Sydneyem Hendersonem, a Księciem Myszkinem z „Idioty”. Jakby miały jakiś wspólny pierwowzór... Nie wiem o czym myślał Richards, ale Dostojewski czerpał z postaci Jezusa Chrystusa.

Kilkakrotnie Richards nakreśla jakieś mało znaczące wydarzenie, o którym wydaje się, że zapomniał w ferworze rozwijanej opowieści. Po jakimś czasie wydarzenie „wraca” i wyjaśnia się z właściwej perspektywy. Z perspektywy zdarzeń, które nastąpiły po nim.
Ogólnie powieść głębsza niż się na pierwszy rzut oka wydaje...

książek: 1526
Irimias | 2016-02-17
Przeczytana: 17 lutego 2016

Mała wielka powieść. Trzyma za gardło od początku do końca. Napisana przejrzystym, klarownym językiem na jaki stać tylko największych. Po lekturze jestem już innym człowiekiem.

książek: 96
amroz22 | 2015-09-25
Na półkach: Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 25 września 2015

Książka opowiedziana, w większości, z punktu widzenia dorastającego w biedzie chłopca - Lyla. Jego ojciec w dzieciństwie zepchnął z dachu swojego kolegę i powodowany strachem zawarł "umowę" z Bogiem, że jeżeli ten chłopiec przeżyje, to on - Sydney nigdy już nikogo nie skrzywdzi... I cóż dotrzymał słowa, ale przyszło mu zapłacić za ten "sojusz" wysoką cenę.
Czytając tę książkę nie mogłam przestać myśleć o tym, jak łatwo oceniamy innych, tylko na podstawie zasłyszanych informacji, np. z mediów, plotek, bo, jak napisał autor w tej książce "największą wadą charakteru człowieka jest chęć przynależności do grupy". Następnym razem zastanówmy się, zanim ocenimy postępowanie innych, gdyż "nikt nie może wyrządzić człowiekowi krzywdy tak, żeby nie wyrządzić jednocześnie krzywdy samemu sobie." Mogłabym cytować tego autora bez końca, tak mądra i pouczająca była dla mnie ta lektura.

książek: 95
Anna | 2015-05-07
Na półkach: Przeczytane, Posiadam

Dla mnie niezapomniana książka. Zdaje się, że broni naiwności, którą ktoś mógłby porównać z głupotą, ale ja odnoszę wrażenie, że ocena postępowania ojca jest miarą naszego zgorzknienia, wyzbycia się dobra z uwagi na bezwzględne prawa rządzące podobno światem. Sydney przyjmuje w życiu dość bohaterską postawę człowieka niezłomnego w swych ideałach. Problem z naszym bohaterem jest taki, że ma rodzinę. To już dla nas zbyt wiele, by wybaczyć mu jego niezłomność. Nie dziwie się, że to niewybaczalne, ale czy nie godne w jakiś sposób podziwu? Bo kto tu jest tak naprawdę winny złu? Sydney czu ludzie, którzy wykorzystują krystaliczną postawę jego ducha? Postać ta żyje w świecie ideałów, które ufundowały naszą cywilizację - chrześcijańskiego miłosierdzia, sięga do klasyków filozofii, mistrzów literatury. Jego losy pokazują wielki rozdźwięk między ideą a praktyką naszej (zakłamanej?) kultury codziennego życia. Czy Sydney od początku do końca kierował się tylko poczuciem winy za wypadek, w...

książek: 1429
Ksychopata | 2014-08-03
Przeczytana: 02 sierpnia 2014

Co jest najważniejsze w naszym życiu...? Na co lub dla kogo poświęcamy swój czas...? Czy ten czas jest pełen spokoju, stonowanego nastawienia wobec świata...? Czy też obfituje w ogrom agresji, złości i wrogich postaw względem osób lub wszelkich losowych sytuacji...?
Jak ułożyć swoje życie, by u jego kresu uznać je za udane...?

Wiele takich pytań i rozmaitych refleksji pojawiło się w umyśle, gdy zagłębiałem się w treść tej niezwykłej powieści. Właśnie tylko takie książki zapadają w pamięć, pozostawiają w niej swój ślad...

"Grzech miłosierdzia" Davida Adamsa Richardsa jest dla mnie kolejnym diamentem, który udało mi trochę przypadkowo znaleźć pomiędzy książkami na jednej z półek w bibliotece, której jestem częstym gościem...
Aż dziw bierze, że nie usłyszałem o niej wcześniej...że jej wartość nie odbiła się większym echem, bo z pewnością na to zasługuje...być może wielu czytelnikom ta książka jest znana, a ja trafiłem na nią dopiero teraz...gdy tak na dobrą sprawę zaczynam swoją...

książek: 414
Karina825 | 2013-12-05
Przeczytana: grudzień 2013

Uczucia podczas lektury tej książki oscylują od niedowierzania poprzez negację, na akceptującym wzruszeniu skończywszy. W umiejętności obudzenia tej mieszaniny uczuć u czytelnika przejawia się mistrzostwo Autora.

Podczas lektury mamy za złe Autorowi, że jego bohater zachowuje się biernie i tylko przyjmuje ciosy zamiast je oddawać, ale pod koniec łzy popłyną nam ciurkiem. A to znaczy, że dostajemy coś prawdziwego i uniwersalnego. Bo nie tyle o Sydneya tu chodzi co o LUDZI, którzy go otaczają i których działania odbijają się na i w życiu głównego bohatera. Czyli o nas wszystkich.
Każdy człowiek wie, że naginanie zasad moralnych, kłamstwo, oczernianie czy krzywdzenie bliźnich może mu przynieść tylko krótkotrwałe korzyści, a jednak każdy z nas popełnia te grzechy rzadziej lub częściej, na mniejszą lub większą skalę, w mniejszym lub większym stopniu sam siebie rozgrzeszając lub szukając rozgrzeszenia.

Niech każdy przeczyta tę opowieść i zrobi rachunek sumienia. Czy JA zasługuję...

książek: 889
misiel | 2013-11-14
Na półkach: Przeczytane

Niejeden Paulo Coelho już nam wyjaśnił, że życie to sztuka przezwyciężania trudności, czy coś. Sydney Henderson, ojciec głównego bohatera tej książki, ma na życie inną taktykę. Kiedy spotka się twarzą w "twarz" z takową trudnością, odwraca się do niej tyłem, ściąga spodnie, wypina tyłek i mówi "o, tu mnie uderz a srogo i mnogo". "Grzech miłosierdzia" opowiada o konsekwencjach takiej postawy, dotykających samego Hendersona oraz jego najbliższą rodzinę.

I mogło być bardzo dobrze, ale...

Pierwszy problem jaki mam z tą książką to sposób w jaki autor snuje historię. Dosyć często, zbyt często, miałem wrażenie, że Richards najpierw napisał swoje dzieło w Wordzie, potem kliknął "zaznacz wszystko" przy każdym rozdziale, a następnie wcisnął "sortuj zdania wedle dowolnie obranej zasady". Efektem jest narracyjny bajzel, więc w książce trudno się z a c z y t a ć. I nie, to nie jest żaden postmodernizm, a raczej coś w stylu: "Przyszła zima, więc w lesie polowałem na zające. Inaczej nie...

książek: 826
ola | 2013-01-18

Arcydzieło. Jestem pod niesamowitym wrażeniem tej książki. W świeckim , współczesnym świecie nie ma miejsca dla świetych.Świętość jest podejrzana , chora. Ze strachu przed nią trzeba obrzucić ją kamieniami, upokorzyć i zniszczyć.
Historia głównego bohatera uświadamia nam do jakich podłości zdolny jest człowiek kiedy zastanej rzeczywistości nie moze ogarnąć rozumem.Podczas lektury towarzyszyły mi niesamowite emocje. Od łez, poprzez śmiech do wściekłości na głównego bohatera za to , że sama jego postępowania nie byłam w stanie zrozumieć.
Grzech miłosierdzia jest lekturą wyjątkową. Łączy to co najlepszego w powieści czyli bardzo sprawnie skonstruowaną fabułę,piękny język, wciagającą akcję, wyraźnie zarysowanych bohaterów z współczesnym moralitetem. Polecam!

Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Zapisując się na newsletter zgadzasz się na otrzymywanie informacji z serwisu Lubimyczytac.pl w tym informacji handlowych, oraz informacji dopasowanych do twoich zainteresowań i preferencji. Twój adres email będziemy przetwarzać w celu kierowania do Ciebie treści marketingowych w formie newslettera. Więcej informacji w Polityce Prywatności.
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
zgłoś błąd zgłoś błąd