Bestia i wilki

Okładka książki Bestia i wilki Margit Sandemo
Okładka książki Bestia i wilki
Margit Sandemo Wydawnictwo: Ringier Axel Springer Polska Cykl: Saga o Ludziach Lodu (tom 30) fantasy, science fiction
Saga o Ludziach Lodu (tom 30)
Människodjuret
Ringier Axel Springer Polska
2007-01-01
2005-05-01
Anna Marciniakówna
bracia zło bestia ludzie lodu

2062 ocen

"Bestia i wilki", 30 tom Sagi o Ludziach lodu skupia się na bliźniakach Sagi i Lucyfera - Marco i Ulvarze, obciążonym złym dziedzictwem.
Gdy umiera Saga, Henning, mimo, że sam zostaje bez rodziców w wieku 11 lat postanawia zaopiekować się dwójką bliźniąt Sagi, która prawie zmarła przy porodzie Ulvara, na szczęście została zabrana do Lucyfera.
Niestety w Ulvarze objawiają się najgorsze cechy ludzi lodu, jedynie Marco może nad nim zapanować. Gdy wpada w sidła Tengela Złego, nawet Marco nie może nic na to poradzić.
Na szczęście nie udaje mu się zdobyć fletu, a Tengel Zły odwraca się od niego.

Niestety na koniec chce się zemścić na wszystkich, a pierwszy jest Henning, dlatego siłą posiadł skarb, który dla Henninga wiele znaczył - Agnetę, która poprzez ten czyn, zachodzi w ciążę - urodzi córeczkę ,która ma dać tego, który pokona Tengela Złego, następnie próbuje przejąć skarb, poprzez pojmanie córki Henninga - Benedikte. Gdy wszystko wymyka się spod kontroli Ulvar ginie od kuli brata.
Okazuje się, że również on ma wielką moc, nawet większą od Ulvara. Dalej ma kontakt z aniołami, niestety Marco po zabójstwie Ulvara odchodzi od rodziny.

Z początku męczyłem się czytając o Złym Ulvarze, gdyby nie zakończenie, które mnie zaskoczyło i przeniosło do Lipowej Alei moją oceną byłaby 5.

Niestety w Ulvarze objawiają...

Świetna seria, napisana pięknym językiem. Niepowtarzalna fabuła i bohaterowie. Szybko się czyta. Opinia przy pierwszym tomie. Polecam serdecznie.

Oj przy tym tomie przypomniałam sobie jak bardzo można nie trawić jakiejś postaci. Ulvar okazał się bohaterem, którego będę wspominać bardzo długo i bardzo długo będę pałać do niego szczerą nienawiścią.

"Bestia i wilki" to powrót do znanego i lubianego motywu złych obciążonych dziedzictwem. Bliźniacy Ulvar i Marco są niczym lód i ogień... czy raczej, patrząc na pochodzenie, szatan i anioł. Walka o uratowanie Ulvara od trawiącego go zła spędza sen z powiek dobrym krewniakom...

Podoba mi się, że z każdym kolejnym złym bohaterem, Sandemo przechodzi samą siebie w opisach jego osobowości i uczynków. Ulvar, choć to nieprawdopodobne, jest jeszcze gorszy niż Kolgrim i Solve, a sceny jego największego okrucieństwa przyprawiają o ciarki na plecach. Dla wrażliwych czytelników jest to ponownie trudny tom do lektury, bo nie brakuje to szczegółowych, brutalnych opisów.

Ciekawie poprowadzona fabuła i kolejne wątki związane z budzącym sie do życia Tengelem Złym wciągają i intrygują. Każdy tom przybliża nas do coraz odważniej zapowiadanego finału, a im bliżej, tym bardziej wyczuwa się adrenalinę i napięcie.

Gorąco polecam!

Książka naprawdę potrafiła trzymać w napięciu, czytałem ją z zaciekawieniem aż do samego końca. W pewnym sensie była również edukująca można z niej wyciągnąć drugie dno zwłaszcza ze sceny w przed ostatnim rozdziale. Był to rozdział dosyć drastyczny, więc przeznaczony dla ludzi o mocnych nerwach, ale można dużo z niego wyciągnąć. Co jedynie mi się nie spodobało to los tej dziewczyny z przed ostatniego rozdziału ( zbyt brutalny). Polecam przeczytać!

Pojawia się kolejne pokolenie Ludzi Lodu obciążone przekleństwem Tengela Złego,
Czy siła rodziny, wartości i przywiązanie wystarczy do walki z losem.
Strasznie zmęczyła mnie głupota i wulgaryzm Ulvara.
Polecam

Pojawia się kolejne pokolenie Ludzi Lodu obciążone przekleństwem Tengela Złego,
Czy siła rodziny, wartości i przywiązanie wystarczy do walki z losem.
Strasznie zmęczyła mnie głupota i wulgaryzm Ulvara.
Polecam

Całą sagę znam z czasów podstawówki. Uważam ją za jedną z najlepszych "rzeczy" które mogłam czytać w dzieciństwie. W życiu dorosłym czasem sięgam po pojedyncze tomy, bo po prostu czyta się jednym tchem. Robi trochę inne wrażenie, niż w czasach podstawówki, ale nadal je robi. I uważam, ze jest to najlepsze dzieło etnograficzne, acz zbeletryzowane. Mnóstwo folkloru, wierzeń i Skandynawii. Miłości i romansów też :) acz absolutnie nie ma tego w nadmiarze. Akurat.
No i jakoś stało się tak, ze w czytnik wpakowałam sobie tylko jedną część. Akurat tą właśnie.

Z podstawówki pamiętam, że ostatnie części nie robiły już na mnie takiego wrażenia. I z pewnością ten tom też nie. Ale pisząc Sagę od zarania dziejów do II WS, nie da się napisać wszystkiego na tym samym poziomie. Czytając po latach, tą jedną część, uważam ją za dobrą, uzupełniającą. Nie jest porywająca, ale czyta się miło. Choć ilość metafizyki akurat tutaj, jest ogromna.
No, ale chyba nie dało się inaczej :)

Tym, którzy Sagi nie czytali - polecam zacząć od początku.
Tym, którzy czytali... - wybierzcie sobie kilka tomów (ten konkretny może niekoniecznie...)
A Ci którzy Sagę czytali i uwielbiali. - to sami wiecie :)

Ciekawy tom. Sporo się w nim dzieje, poznajemy kolejne pokolenie obciążonych z rodu Ludzi Lodu. Autorka pokusiła się także o inne wątki, a te romantyczne nie są nazbyt nachalne. Po prostu dobrze się to czytało.

7/10

7/10

Satysfakcjonujące zakończenie, ale już powoli włącza się smuteczek, że widać koniec sagi.

• Saga o Ludziach Lodu
  • Margit Sandemo