Klątwy, mikroby i uczeni. Opowieść wawelska t. I W ciszy otwieranych grobów

Wydawnictwo: Wydawnictwo Wawelskie
8320711029
historyczna
Agnieszka

Ta książka jest zarazem reportażem, literaturą faktu i esejem popularnonaukowym. Punktem wyjścia frapującej opowieści jest moment otwarcia grobu króla Kazimierza Jagiellończyka (1973) Seria nagłych śmierci badaczy grobowca stworzyła wawelską plotkę o klątwie Jagiellończyka. Poczęła się ona oczywiście kojarzyć z jedną z największych zagadek XX wieku: klątwą Tutenchamona...

źródło opisu: Wydawnictwo Wawelskie, 1989

Olga | 2018-05-24

Bardzo interesująca książka naukowa o otwieraniu grobów królów i klątwach. Na pewno nie jest to stracony czas.

ania_89 | 2015-10-01
Przeczytana: 01 października 2015

Monografia sama w sobie jest interesująca i bogata w detale, ale odejmuję gwiazdki za styl. Za dużo patosu i uwznioślenia. U pana Święcha wszyscy są wybitni, najznamienitsi i w ogóle jedyni w swoim rodzaju. Nie twierdzę, że nie zasługują na pochwały, ale nieustanne wynoszenie ich pod niebiosa jest denerwujące. Podobnie jak przerzucanie mostów między przypadkowymi faktami, by nadać im niemal mistycznego znaczenia.
Bez przesady.

viola | 2011-03-10

Świetna, świetna książka, bardzo dobry reportaż, dokument i wciągająca historia. Zbudowana wokół wątku rzekomej "klątwy Jagiellończyka", ale wbrew pozorom, autor absolutnie nie szuka taniej sensacji, a do kwestii nagłych zgonów wawelskich badaczy podchodzi jak rzetelny naukowiec. Zresztą, głównym tematem książki jest sama historia eksploracji wawelskich grobów, (również wcześniejszych) i towarzyszących im badań, opisana bardzo szczegółowo i w niezwykle interesujący sposób, jednocześnie przystępny dla czytelnika. To również fantastyczna, fascynująca opowieść o historii wawelskiej katedry; mnie osobiście, pozwoliła zainteresować się bliżej tym tematem.

Bardzo ciekawe, polecam.

Grzegorz | 2011-07-15
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 1988 rok

Pięknie przedstawione anegdoty historyczne.

Diwina | 2011-05-25

Bardzo ciekawa książka.
Opisuje eksploracje królewskich grobów na Wawelu i odkrycia dokonane przez naukowców. Dobrze napisany reportaż, ilustrowany zdjęciami z przebiegu prac.

Pajqa | 2018-04-16
Krzysiek | 2017-12-11