Ogień nad otchłanią

Tłumaczenie: Rafał Wilkoński
Cykl: Zones of Thought (tom 1)
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
A fire upon the deep
Ogień, nad, otchłanią
GeedieZ

Grupa archeologów zaczyna badać tajemnicze archiwum. Mimo woli uaktywniają oni Plagę - siłę zdolną zniszczyć tysiące systemów gwiezdnych. Statek archeologów trafia na planetę zamieszkaną przez dziwną rasę wilkopodobnych stworzeń, prymitywnych, spiskujących i toczących nieustające wojny. Broni przeciw Pladze poszukują przedstawiciele wielu obdarzonych inteligencją gatunków. Przypadkowo zostaje odnaleziony mechanizm obronny przeciw Pladze. Czy antidotum wynalezione przez archeologów okaże się skuteczne w każdej sytuacji?

źródło opisu: okładka

bazylia | 2013-05-26
Przeczytana: 29 kwietnia 2013

Książka niemal monumentalna - i nie mam tu na myśli ilości stronic, na których opisano losy głównych bohaterów, lecz mnogość i różnorodność wątków i postaci. Intrygi, walka dobra ze złem, akty poświęcenia się dla dobra większości powodują, że akcja toczy się wartko, a powieść jest wciągająca. Postaci nakreślone ręką Vernona Vinge nie są jednowymiarowe, nierzadko trudno zdefiniować, czy są to bohaterowie pozytywni, czy negatywni. Zdecydowanie polecam wielbicielom dłuższych powieści, w których świecie można się zanurzyć na więcej niż krótką chwilę.

Jacek Złydach | 2011-02-11
Przeczytana: styczeń 2010

Niesamowicie bogata w pomysły książka science-fiction. Dawno nie czytałem czegoś tak wciągającego, i pozostawiającego na koniec mnóstwo tematów do rozmyślań. Prawie zawaliłem przez tę książkę pracę inżynierską ;).

mrpriv | 2013-05-02

oj jak ja lubię takie książki. już około trzydziestej strony, gdy tylko liczba mnoga pojawiła się w narracji w nie do końca spodziewanym momencie, wiedziałem, że czeka mnie niezła jazda. nie zawiodłem się.

zarówno tu jak i w prequelu, czyli w 'Otchłani w Niebie' (na marginesie również polecam!), ludzie spotykają się z rasą niby kompletnie odmienną a jednak bardzo nam bliską - tzn równie wredną, zdradziecką, szlachetną i odważną jak Homo Sapiens. a nad wszystkim wisi widmo nieopisanej katastrofy, która objąć może swymi mackami całą drogę mleczną...

książka trzyma w napięciu, początek może trochę nużyć ze względu na dość ciężkie opisy obcych technologii i cywilizacji (do teraz nie wiem, jaką walutą obracano na Przekaźniku, choć to pewnie mało ważne), ale potem sprawy robią się o niebo jaśniejsze :) śmiało polecam - miłośnikom kosmicznych przygodówek powinno się spodobać.

ps. blame hexapodia!

StefanGJ | 2018-04-09
Przeczytana: kwiecień 2018

Książka pisana w czasie kiedy internet nie miał portali społecznościowych, a autor już ją nazwał "Siecią Tysiąca Kłamstw".

Piotr | 2016-03-30
Na półkach: Przeczytane, Kindle
Przeczytana: 24 marca 2016

dobrymi pomysłami można faktycznie kilka książek obdzielić

tobe | 2017-07-18

Zaskakujące sf, autor ma ciekawe pomysły. Jedna z najlepszych z gatunku sf jakie czytałem.

simon_c | 2019-03-06
Zbigniew | 2019-02-24