Czarny Krab

Czarna Owca
2004-01-01
2004-01-01
Beata Walczak-Larsson
science fiction literatura skandynawska powieść szwedzka wojna permanentna alegoria ostrzeżenie

Prawdopodobnie Skandynawia, jakaś wojna, nie wiadomo kto z kim i o co. Bohater jest częścią niejasnej misji, nie wiadomo w jakim celu, nikt nie wie o co chodzi. Wszelkie informacje są niepewne, w zasadzie zawsze fałszywe, czytelnik widzi świat w pewnym rozedrganiu, trudno mu stwierdzić cokolwiek konkretnego. O ile teraźniejszość, w bardzo wąskim zakresie, jako tako istnieje, to zarówno w wymiarze czasowym jak i przestrzennym dalsze plany, wraz ze wzrostem odległości, stają się coraz bardzie rozmyte. Bohater się miota, podobnie jak czytelnik niewiele ogarnia, rzeczywistość coraz bardziej nie ma sensu a wszystko sprowadza się do przetrwania. Przypomina to zapis choroby psychicznej w której świadomość zwija się w sobie, tracąc kontakt ze światem zewnętrznym, który przestaje przesyłać jakiekolwiek sygnały.

Jest to literatura bardzo mocno kafkowska. Samotność, rosnące poczucie zagrożenia, osaczenia, wzmagający się absurd, poczucie winy o niesprecyzowanym źródle.

Zwykle w książkach traktujących o wojnie doszukujemy się manifestu pacyfistycznego, ale nie tutaj. W Czarnym Krabie ten aspekt jest słabo wyczuwalny.

Nie żałuję specjalnie lektury, jednak nie bardzo wiem jaki był zamiar autora, co chciał przekazać czytelnikowi. Poza tym kafkowskim wystrojem, i w zasadzie kalką koncepcji, niczego szczególnego tu nie odnajduję. Nie odradzam, ale też specjalnie nie zachęcam do lektury.

Wysłuchałem w bardzo dobrej interpretacji Michała Lesień-Głowackiego.
6/10

inna, inne spojrzenie , inna narracja. nic nie wyjaśnione, nic pewne. człowiek jak liść wiatru, robi co mu każą, refleksji zero. wolę inne. nie takie inne

Na Netflixie aktualnie można zobaczyć ekranizację, pod tym samym tytułem.

Hmmm ... jak by tu zdefiniować tę powieść.
Na pewno jest o wojnie i o byciu żołnierzem podczas wojny.
Nie wiadomo jakiej wojnie, nie wiadomo kiedy i nawet nie jest jasno powiedziane gdzie, trzeba by poszukać na mapach nazw jakichś wysp, żeby być pewnym czy chodzi o Szwecję. Nie wiadomo czy to jakaś wojna globalna czy lokalna. I moim zdaniem, na samym końcu można mieć nawet wątpliwości - z punktu widzenia której strony tej wojny patrzymy, chociaż raczej ewidentnie ze strony która tę wojnę przegrywa.
Ale IMHO to wszystko po prostu jest nieistotne. Tego typu historia może wydarzyć się w każdej wojnie, zmieniają się tylko szczegóły.
Bo to faktycznie ma być chyba taka alegoria wojny, jej bezsensu, braku rozumienia zwłaszcza u szeregowych żołnierzy i zobojętnienia do wojny wśród cywilów, obojętnie czy do obrońców czy okupantów. Co wszystko prowadzi do potrzeby posiadania jakiegoś innego celu, który pozwoli ten cały bezsens przetrwać.
W filmie cel głównej bohaterki jest prosty i oczywisty, rzekłbym łopatologiczny, w książce nie jest tak oczywisty i raczej też nie od razu dla głównego bohatera.
Książka nie jest jakimś fenomenem, ale w miarę ciekawa, chociaż napisana prosto, krótkimi rozdziałami, jednowątkowo i bez wszystkiego co zbędne. Prosta historia od pierwszej do ostatniej strony. Niecałe 300 stron, do połknięcia w 1-2 dni bez zarywania nocy.

W porównaniu do filmu - ogólnie jest to samo, ale na poziomie szczegółów sporo jest pozmienianych i uproszczonych w filmie. Końcówka zmieniona bardziej z niekorzyścią IMHO dla filmu, bo wydźwięk filmu względem książki się przez to zmienia. Film idzie bardziej w kierunku poświęcenia, książka w kierunku przetrwania.
Chociaż to może być kwestia subiektywnego odbioru.

Na Netflixie aktualnie można zobaczyć ekranizację, pod tym samym tytułem.

Hmmm ... jak by tu zdefiniować tę powieść.
Na pewno jest o wojnie i o byciu żołnierzem podczas wojny.

Bardzo dziwna fabuła. Bohater trochę irytujący. Doczytałem do końca tylko dlatego, że chciałem dowiedzieć się, czy Karl Edh wykona powierzone mu zadanie.

futurystyczna wizja wojny, świetna

futurystyczna wizja wojny, świetna

Sterylny, zimny, jednobarwny klimat skandynawskiej powieści. Fabuła w której niby wiele się nie dzieje, a jednak książką nie podając na dłoni żadnych wniosków, sprawia, że nie czyta jej się obojętnie.

• Przeczytane w 2004
  • Thriller/sensacja/kryminał