Vincent w Hadze

Tłumaczenie: Marek Kałużyński
Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Vincent in Den Haag
Marek

Historia duchowego dojrzewania malarza, jego rosnącego osamotnienia, w którym do końca pozostał mu wierny jedynie jego brat Theo. To wzruszająca realistyczna opowieść, pulsująca dramatycznym napięciem, znakomicie pokazująca scenerię wielkiego miasta i środowisk cyganerii artystycznej Hagi tamtych czasów.

zaczytAnna | 2016-01-20
Przeczytana: 20 stycznia 2016

Pomimo swoich niewielkich gabarytów (zarówno wielkość, jak i objętość)książka ta nieco mnie przytłoczyła.To smutna opowieść, która przedstawia Vincenta w bardzo szarych, niemal czarnych kolorach.Wiemy dużo na temat jego życia i twórczości.Wiemy sporo na temat jego kobiet,miłości, rozterek, niepowodzeń życiowych.Jenak po przeczytaniu tej książki człowiek ma ochotę powiedzieć ze współczuciem: "Jakże biedny był Vincent van Gogh".

qbard | 2015-08-15

Książka przedstawia epizod z życia van Gogha. Mieszka w dzielnicy biedoty i przygarnia kobietę z marginesu z dzieckiem i do tego w ciąży. Utrzymując się z pieniędzy brata ledwo wiąże koniec z końcem a przyszywana rodzina stacza się na dno. Obrazowe opisy brudnych dzielnic biedoty w Hadze. Przygnębiające życie w nędzy. Van Gogh jest znieważany przez środowisko artystów, biedacy też nim gardzą.

MadameShepard | 2014-03-04
ewuszka | 2011-09-12