83-7337-988-6
esej, mit, byt, powinność, filozofia
filozofia i etyka
Marek

"Obecność mitu" Leszka Kołakowskiego - tom esejów filozoficznych ma długą historię. Napisany w roku 1966, długo i bezskutecznie czekał na publikację w wydawnictwie Czytelnik. Ukazał się dopiero w 1972 roku w Instytucie Literackim w Paryżu, w okresie gdy Kołakowski - profesor Uniwersytetu Warszawskiego został usunięty z tej uczelni i zmuszony do emigracji w 1968 roku (w 1970 roku został profesorem filozofii Uniwersytetu w Oksfordzie). Tytułowa "obecność mitu" jest zagadnieniem relacji między "bytem" i "powinnością" tym, co percypowane i przypadkowe, a tym, co jest wartością nieprzypadkową. Autor w kolejnych esejach analizuje obecność mitu w epistemologii, historii, sztuce, zgłębia mit w logice, mit Rozumu, przedstawia mityczny sens miłości, seksualizmu, erotyki, wolności i mit filozoficzny lub religijny pozwalający przezwyciężyć świadomość fenomenu obojętności świata, mit społeczny i polityczny, omawia trwałość i chwiejność mitu, przekraczanie przez język granicy doświadczenia, pragnienie, by samą treść świadomości mitycznej zakląć w słowa, którymi można by z równą swobodą manipulować, jak zwykłym zasobem mowy organizującej doświadczenie. Książka łączy wybitne wartości filozoficzne z elegancją stylu Kołakowskiego-pisarza.

Olaf | 2013-03-03
Przeczytana: 03 marca 2013

Arcydzieło, bo dawno nie czytałem czegoś tak doszczętnie przeciągającego i weryfikującego naszą współczesną kulturę przez sito pojęcia zawartego w tytule. Książka jest filozofią ze łzami, ale warto się posilić lekturą , bo bardzo zapada w pamięć. Jest faktem wspomnianym przez autora, że zamiast konstruktywnie cierpieć, wolimy niekonstruktywni czuć bezpieczeństwo. Całym swoim życiem chce się opowiedzieć za pierwszą opcją.

Pafnucy | 2011-02-20
Na półkach: Przeczytane, Klasyka

Już dla jednego rozdziału-eseju warto tę książkę mieć pod ręką. "Mit w kulturze analgetyków", napisany wiele lat temu, jest wciąż świadectwem przenikliwości i odwagi w nazywaniu rzeczy po imieniu. Ucieczka w rozmaite paliatywy (leki, seks, alkohol) i nie stawanie twarzą w twarz z cierpieniem, a choćby zwykłymi dolegliwościami dnia codziennego (czyli tzw. ucieczka od realu) w stopniu niespotykanym cechuje dziś naszą epokę. Obecnie zresztą owych analgetyków jest więcej. Ale wszystkie przewidział, zdaje się, już dawno temu Kołakowski.

książek: 2023
Agata | 2014-06-29
Na półkach: Mam, Przeczytane

Ciekawe. Zagłębia tajniki mitologii.

Lazarescu | 2017-02-02
Na półkach: Studia, 2017, Przeczytane