Skok w potęgę. Mroczny, zachłanny bóg powstaje

Tłumaczenie: Piotr W. Cholewa
Cykl: Skoki (tom 3)
Wydawnictwo: Mag
The Gap into Power: A Dark and Hungry God Arises

Mistrz opowieści, Stephen R. Donaldson, zyskał światową sławę niezapomnianym cyklem fantasy Kroniki Thomasa Covenanta. Potem, książkami Prawdziwa historia i zakazana wiedza, rozpoczął nową porywającą serię science fiction. Teraz podejmuje tę epicką opowieść, w której ludzkość staje przeciwko siłom absolutnego zła i mrocznym stronom własnej natury... W sercu zKG trwają tytaniczne zmagania pomiędzy Wardenem Diosem, dyrektorem oddanym korporacji, a Smokiem, jej chciwym władcą. Jednak to nie tu zdecydują się losy Morny Hyland oraz całej ludzkości. Miejsce, w którym dojdzie do ostatecznego rozstrzygnięcia, to Fakturama nielegalna stocznia, przystań piratów i przestępców leżąca na granicy obcych terytoriów Amnionu.

Mamerkus | 2014-08-02
Przeczytana: 25 lipca 2014

Trzecia część cyklu "The Gap" w końcu dostarcza nam trochę innych wrażeń niż tylko fizyczne i psychiczne gwałcenie głównej bohaterki. W końcu też zaczyna się klarować, że to okrucieństwo nie jest bezcelowe, że to wszystko zaczyna zmierzać w jakimś ściśle określonym przez autora kierunku. "Skok w potęgę" to już klasyczna space opera z obcymi, kosmicznymi artefaktami, polityczno-kosmicznymi aspektami ludzkiej cywilizacji, no i co najważniejsze u Donaldsona, z pogłębionymi charakterologicznie bohaterami(przynajmniej w założeniu). Pojawiają się nowi bohaterowie, wizja świata zyskuje na rozmachu, zaś Donaldson bardzo uważnie pilnuje, aby żaden wątek nie pozostał bez wyjaśnienia.

Julie Wellings | 2013-02-03
Przeczytana: 03 lutego 2013

Science fitcion ma to do siebie, że nawet, jeśli sama książka jest wspaniała i bez wad, to i tak nie da się jej przeczytać na raz, dlatego że te tomiszcza mają zwykle kilkaset stron i to w dużym wydaniu. W dodatku niezbyt prosty język również nie ułatwia odbioru powieści. Mimo to lubię ten gatunek. Ma on to do siebie, że niezwykle wciąga i dzięki szczegółowym opisom mamy wrażenie, że znajdujemy się w środku rozgrywanych wydarzeń. Moim ostatnim odkryciem okazała się seria Skoki autorstwa Stephena R. Donaldsona. Dwa pierwsze tomy dosłownie pochłonęłam, jednak wolałam trochę odczekać i odpocząć przed zmierzeniem się z lekturą trzeciej części. Dobrze zrobiłam, bo do Skoku w potęgę podeszłam z nowym entuzjazmem, który przerodził się w nieprzespaną noc.

Historia opowiedziana w Skoku w potęgę to tak naprawdę kontynuacja dwóch poprzednich tomów. Dalej czytamy o losach Nicka, Morny i innych znanych już nam bohaterów, ale oczywiście dochodzą również nowi. Losy całej ludzkości stoją na...

| 2013-02-24
Przeczytana: 14 stycznia 2013