Zakazane po legalu

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
83-7337-591-0
współczesne
marfa

Poruszająca, kontrowersyjna, odpychająca i frapująca jednocześnie debiutancka powieść Doroty Szczepańskiej - tylko dla dorosłych! - to swoisty raport z przedsionka piekła. Jednak co dla jednych piekłem, innym rajem się zdaje. Główna bohaterka i narratorka Aneta, to naprawdę fajna koleżanka: spragnionego napoi, potrzebującemu odsypie z ostatniej kreski, zaspokoi napalonego, ujmie się za...

Główna bohaterka i narratorka Aneta, to naprawdę fajna koleżanka: spragnionego napoi, potrzebującemu odsypie z ostatniej kreski, zaspokoi napalonego, ujmie się za pokrzywdzonym, choćby krzywdzicielem psy były, i miały ze sobą swoje pały i inne narzędzia przymusu, i psy na smyczach służebne. Sobie po prawdzie też nie odmawia: ciałka gibkie i młode zużywa w ilościach nieomal hurtowych, do tego danse dniami i nocami, i gandzia, i kwas, i zielone, i białe, i pigsy, i grzybki...

Ale Aneta jest w prawie, bo przecież kocha świat, ludzi, zwierzęta, rośliny, Ziemię kocha, ojczyznę, kocha młodego. Tym bardziej, mocniej kocha, im mocniej, bardziej ućpana. Gdyby nie władzę trzymający...

Im nie zależy, niestety, ani na miłości, ani na Anecie, więc karalne są i grzybki, i pigsy, i białe, i cała reszta; cóż więc nam pozostało? Danse?

książek: 1964
Wojciech Gołębiewski | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

UWAGA! DEGRENGOLADA!!
Zamiast recenzji podziękowanie. Po raz n-ty serdecznie dziękuję odpowiednim osobom i instytucjom w Polsce i polskim Konsulacie w Toronto za troskliwą opiekę nad stanem umysłowym Polonii, poprzez zaopatrywanie bibliotek publicznych w najgorszy chłam, dzięki któremu my-emigranci czujemy się podniesieni na duchu i cieszymy się, że nie uczestniczymy w życiu kulturalnym Kraju, którego szczytnym produktem eksportowym i promocyjnym są książki w rodzaju omawianej.

Autorka tej książki słusznie ukrywa swoje dane personalne, bo to wstyd i żenada, a w jej studia uniwersyteckie nie sposób uwierzyć. Aż przykro odnotować, że ten amoralny bełkot wydało, niegdyś szanujące się, wydawnictwo Prószyński i S-ka. Pecunia non olet.

To pierwsza książka tej autorki jaką próbowałam czytać. Do lektury zachęciło mnie to, że to dzieło może być tak świetne jak "Buuble Gum" Lolita Pille. Jednak treść była mało ciekawa i nie skończyłam czytać. Główna bohaterka Aneta dużo imprezuje, tak samo jej liczni znajomi z klubu i nie tylko. Doczytałam do 90 strony z 270.

Nie polecam.

Bed | 2010-09-17
Na półkach: Czytadła, Przeczytane

Bohaterka sympatyczna dla mnie ze względu na prostotę i brak hipokryzji, wprawdzie prowadzi trochę dziwne życie, pozbawione celu i oddalone od mojego o lata świetlne no, ale przez tę inność interesujące.

Przeczytana: 18 czerwca 2013

Zaczęłam czytać ale dalej nie dam rady...po prostu szkoda czasu skoro można zamiast tego przeczytać coś o niebo bardziej wartościowego...nie nie i jeszcze raz nie!

Raimunda _ | 2013-09-10
Czytelnik_Anonimowy | 2011-05-06

U nas dochodzi do jakiś kuriozalnych sytuacji. Książka Szczepańskiej jest o niebo lepsza (dla czytelnika) niż wojna Masłowskiej a mimo tego to ta druga została oceniona przez krytykę jako fenomen. "Zakazane po legalu" jest świetna. Napisana tak samo popsutym literackim mięsem ale w odróżnieniu od wojny o czymś opowiada, ma fabułę i sens. Chociaż z drugiej strony, to różne książki, które łączy język oderwany od rzeczywistości.

niezapowiedziana | 2012-12-23
Przeczytana: 23 grudnia 2012

Dosyć wulgarna i czasami ma się wrażenie, że czyta się znowu o tym samym, co było przed chwilą, ponieważ tematem przewodnim jest zażywanie wszelkich specyfików. Mimo to ogólnie książka była interesująca a troska "młodego" o swoją ukochaną wręcz urocza ;) Szkoda tylko, że zakończenie książki wygląda tak, jakby go nie było.

Joanna Sylwanowicz | 2012-10-13
Przeczytana: październik 2011

Pożyczyła mi ją koleżanka. Po przetaniu tej pozycji stwierdziłam, że od tej koleżanki książek już pożyczać nie będę.

nellanna | 2010-05-04
Przeczytana: 2008 rok

Wulgarna, monotematyczna ale oddaje stan ducha ćpuno-dziwki.

neykia | 2012-03-02

Nie trafiła do mnie, ciężko i długo mi się ją czytało.