Supersymetria. Supersymetryczne cząstki i odkrywanie podstawowych praw przyrody

Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
Supersymmetry: Unveiling the Ultimate Laws of Nature
yokopoko

Wszechświat od dawna fascynuje ludzi. Jest odwieczną, wciąż nieodkrytą tajemnicą, przedmiotem wielu badań, dyskusji i rozważań. Kane w sposób prosty i przystępny opisuje go na granicach współczesnego poznania: tam gdzie pojęcia przestrzeni i czasu tracą swój sens, w otchłaniach Kosmosu i w chwili jego narodzin. Okazuje się, że spoiwem łączącym tak różne granice może być supersymetria. Jeśli jest ona prawdziwa, to świat supersymetryczny powinien posiadać dwa razy więcej cząstek podstawowych niż odkryliśmy do tej pory. Autor opowiada przede wszystkim o poszukiwaniu tej drugiej połowy cząstek w akceleratorach nowej generacji - zderzaczach, w których przeciwbieżne wiązki rozpędzonych cząstek zderzają się ze sobą z ogromną energią. To wspaniała książka o jednym z największych osiągnięć we współczesnej fizyce. Kane opisuje skomplikowaną teorię w prosty i elegancki sposób, jak powiedział o niej Samuel C. C. Ting, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

Jakub | 2010-08-07
Przeczytana: 07 sierpnia 2010

Choć sporo dat i danych jest nie aktualna, książka dobrze przedstawia ideę autora odnośnie supersymetrii. Na minus liczę wychwalanie pomysłu i teorii strun (jak i M-teorii)- naukowiec powinien być sceptyczny.

Krzysztof_g | 2013-08-18

Zgadzam się z opiniami, że wiele zjawisk można opisać tylko symbolami matematycznymi, ale można czasem podjąć próbę opisania ich "zwykłym" językiem. Taką próbę podejmuje również Gordon Kane i biorąc pod uwagę poziom abstrakcji tego zagadnienia należy przyznać, że jest to próba udana.

lemontree | 2016-03-10
Na półkach: 2016, Posiadam, Przeczytane