Medycyna przyszłości. Telemedycyna, cyberchirurgia i nasze szanse na nieśmiertelność

Tłumaczenie: Elżbieta Lipska
Seria: Na ścieżkach nauki
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka, Prószyński i S-ka
8 (9 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
21st-century miracle medicine. RoboSurgery, Wonder Cures and the Quest for Immortality
837255143X
yokopoko

Medycyna w roku 2050. Świat lekarzy i pacjentów, jaki powstanie dzięki szalonym zmianom dokonującym się w wyniku rewolucji informatycznej i telekomunikacyjnej. Alexandra Wyke - doświadczona dziennikarka prestiżowego brytyjskiego tygodnika "The Economist", od 20 lat pisząca na tematy medyczne i uznana za jednego z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie - opowiada o tym, jak odległe od naszych dzisiejszych doświadczeń staną się realia rozpoznawania chorób i ich leczenia w połowie XXI wieku.

Udoskonalone metody obrazowania pozwolą zajrzeć w każde, nawet najbardziej dotychczas niedostępne miejsce ludzkiego ciała. Zminiaturyzowana aparatura umożliwi wykonywanie zabiegów chirurgicznych jedynie w tych rejonach ciała, które tego wymagają. W najtrudniejszych przypadkach operacje będą mogli przyprowadzać najlepsi na świecie specjaliści, nawet jeśli od łóżka chorego dzielić ich będą tysiące kilometrów. Aleksandra Wyke opisuje perspektywy, jakie stwarza dokonujący się na naszych oczach gwałtowny rozwój telemedycyny i robotyki chirurgicznej. Pisze też o tym, że nowoczesna medycyna oznaczać będzie nie tylko dostęp do cudów medycznych dla osób najbogatszych, ale przede wszystkim wyrównanie poziomu opieki zdrowotnej dla najszerszych kręgów ludzi, także z krajów szczególnie dzisiaj pod tym względem upośledzonych. "Medycyna przyszłości" jest świetnie napisaną, niezmiernie ciekawą książką. Jej lektura sprawi wielką satysfakcję nie tylko specjalistom.

źródło opisu: http://www.proszynski.pl/

źródło okładki: http://www.proszynski.pl/

xxmagdaxx | 2014-03-10
Przeczytana: 09 marca 2014

Co tu dużo mówić - po prostu ciekawie napisana, wciągająca książka. Jedyną jej wadą jest to, że w każdym rozdziale autorka ponownie tłumaczy niektóre pojęcia, chociaż z drugiej strony, dzięki temu można ją czytać całkowicie wybiórczo. Wartość książki podnosi jeszcze fakt, iż została napisana w 1997 roku, dzięki czemu można pobawić się w detektywa i sprawdzić, które przewidywania rzeczywiście się sprawdziły, a nad czym medycyna jeszcze pracuje. Naprawdę godna przeczytania, szkoda tylko, że jest taka cienka ;)

Fasoletti | 2011-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2011

Czy w najbliższej przyszłości możliwe będzie zwalczanie chorób za pomocą terapii genowej? Czy każdy obywatel zostanie wyposażony w domowego lekarza-robota, monitorującego na bieżąco jego stan zdrowia? Jak może zmienić się funkcjonowanie służby zdrowia do 2050 roku?
Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z książki Alexandry Wyke.
Jest to pozycja napisana ciekawym, przystępnym językiem, zrozumiała nawet dla czytelnika nieobeznanego z pojęciami medycznymi.
Po przeczytaniu jej pozostaje tylko czekać, w jakim stopniu wizja autorki stanie się rzeczywistością.

Szymon | 2016-11-19
Temptation | 2015-06-18