Okładka książki Medycyna przyszłości. Telemedycyna, cyberchirurgia i nasze szanse na nieśmiertelność Alexandra Wyke
Alexandra Wyke Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
nauki przyrodnicze (fizyka, chemia, biologia, itd.)
Na ścieżkach nauki
21st-century miracle medicine. RoboSurgery, Wonder Cures and the Quest for Immortality
Prószyński i S-ka
2003-02-27
2003-02-27
837255143X
Elżbieta Lipska
popularnonaukowa alexandra wyke medycyna

Warto przeczytać - to książka bardzo ciekawe, poruszane w niej zagadnienia dotyczące zmian w medycynie i leczeniu, które już niedługo będzie można zweryfikować. Niektóre zmiany już są dobrze widoczne, inne opisane w tej książce może przybiorą inną formę, może nigdy nie zaistnieją. Przewidywanie przyszłości nie jest łatwe, nawet tej odległej, którą łatwiej jest przewidzieć, chociażby po trendach i kierunkach w nauce. Tę książkę powinien przeczytać każdy lekarz i student medycyny.

Oryginał książki pochodzi z połowy lat 90' XX w. Książka pisana była, wtedy kiedy internet wkraczał do domów przeciętnego obywatela i każdy wiązał z nim wielkie nadzieje. Autorka skupia się na transformacji medycyny od 1997 roku do 2050, Ale już dzisiaj (prawie w połowie tego okresu) wiemy, że wiele z jej przepowiedni się nie spełniło. O lekach na HIV wiele się słyszy, ale jak na razie nie ma skutecznego. O lekach zwalczających nowotwory nie wspominając. Teleoperacje (operacje chirurgiczne przy pomocy robota) są wykonywane, ale bardzo rzadko i tylko przy szczególnych okazjach.
Tak więc nie polecam czytać tej książki dzisiaj, bo to strata czasu, chyba że w ramach ciekawostki, co myślano 25 lat temu o dzisiejszej medycynie.

Co tu dużo mówić - po prostu ciekawie napisana, wciągająca książka. Jedyną jej wadą jest to, że w każdym rozdziale autorka ponownie tłumaczy niektóre pojęcia, chociaż z drugiej strony, dzięki temu można ją czytać całkowicie wybiórczo. Wartość książki podnosi jeszcze fakt, iż została napisana w 1997 roku, dzięki czemu można pobawić się w detektywa i sprawdzić, które przewidywania rzeczywiście się sprawdziły, a nad czym medycyna jeszcze pracuje. Naprawdę godna przeczytania, szkoda tylko, że jest taka cienka ;)

Czy w najbliższej przyszłości możliwe będzie zwalczanie chorób za pomocą terapii genowej? Czy każdy obywatel zostanie wyposażony w domowego lekarza-robota, monitorującego na bieżąco jego stan zdrowia? Jak może zmienić się funkcjonowanie służby zdrowia do 2050 roku?
Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z książki Alexandry Wyke.
Jest to pozycja napisana ciekawym, przystępnym językiem, zrozumiała nawet dla czytelnika nieobeznanego z pojęciami medycznymi.
Po przeczytaniu jej pozostaje tylko czekać, w jakim stopniu wizja autorki stanie się rzeczywistością.

Tego i wielu innych rzeczy dowiemy się z książki Alexandry Wyke.
Jest to pozycja napisana ciekawym,...

👍👍👍👍👍👍👍👍

👍👍👍👍👍👍👍👍