Święta głupców i karnawały

Okładka książki Święta głupców i karnawały Jacques Heers
Okładka książki Święta głupców i karnawały
Jacques Heers Wydawnictwo: Marabut, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN Seria: La Nouvelle Marianne historia
historia
La Nouvelle Marianne
Fetes des fous et carnavals
Marabut, Oficyna Wydawnicza VOLUMEN
1995-01-01
1995-01-01
Historia Historia codzienności Mediewistyka Karnawał Homo ludens Historia rozrywek Kultura średniowieczna

Bardzo interesująca książka ukazująca nieco inne oblicze epoki średniowiecznej niż to, które funkcjonuje w przeciętnym myśleniu ludzkim. Autor podchodzi w tej pracy do dwóch zagadnień: święta głupców oraz karnawału - dwóch świąt będących okazją do zabawy i radości. Najmocniejszym wrażeniem, jakie odniosłem po lekturze tej monografii jest skala przenikania się w świecie średniowiecznym sacrum i profanum. Dla przykładu wesołe (nieraz nieprzyzwoite) i wywracające strukturę społeczną święto głupców nie ma genezy starożytnej, a... kościelną, bowiem wywodzi się od zabaw kanoników. Do tego wiąże się ze specyficznym "kultem", jakim w tej epoce obdarzeni byli ludzie upośledzeni oraz dzieci. Autor rozprawia się z rozpowszechnioną tezą o średniowieczu jako epoce deprecjonującej znaczenie dzieciństwa i tego, co z nim związane. Warto zwrócić uwagę także na kwestię ewolucji tych ludycznych zjawisk. Karnawał na przykład był początkowo imprezą stricte ludową, a pod koniec średniowiecza zaczął nabierać charakteru dworsko-arystokratycznego. Służył władcy, który dając poddanym panem et circenses umacniał jednocześnie swoją władzę. Nie można przy tym zapominać, że tak święto głupców, jak karnawał ma ścisły związek z kalendarzem liturgicznym i jest nierozerwalnie związany z chrześcijaństwem. Książka jest dobrze napisana i zdecydowanie należy ją polecić miłośnikom średniowiecza, ale także osobom po prostu zainteresowanym korzeniami naszej europejskiej kultury.

Tomasz Babnis

• Średniowiecze
  • Własne
  • Antropologia
  • VOLUMEN
  • Obyczajowe

Dodaj cytat z książki Święta głupców i karnawały