Cienie rosną o zmierzchu

Skuggorna växer i skymningen
978-83-7414-600-5
przyjaźń, uczucia, zaufanie
czupirek

Joel ma już prawie dwanaście lat i... potwornie się nudzi. Uważa, że w jego miejscowości nic się nie dzieje. Tymczasem pewnego dnia przydarza mu się Cud! Chłopiec postanawia odwdzięczyć się losowi: chce uszczęśliwić swoją dorosłą przyjaciółkę Gertrud Bez Nosa. Zamierza znaleźć jej narzeczonego. Knuje niegroźną intrygę, wypożycza z biblioteki poezje i uczy się pisać listy miłosne. Aranżuje pierwsze spotkanie... Świat relacji damsko-męskich jest jednak o wiele bardziej skomplikowany, niż przypuszczał, i cały misterny plan bierze w łeb.
Cienie rosną o zmierzchu to zabawna, mądra i wciągająca opowieść o chłopcu, który zostawia za sobą dzieciństwo. Mankell pięknie opowiada o perypetiach Joela i jego przyjaciół, nawiązując do najlepszych tradycji skandynawskiej literatury dziecięcej.

Alieonora | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Mankell przyciągnął mnie do siebie pierwszą powieścią o Joelu, który razem z psem biegł ku gwieździe. Pragnąc dalej towarzyszyć przesympatycznemu 11-latkowi w wyścigu codziennych dni przez szwedzkie chodniki i lasy sięgnęłam po drugą część. Cienie miały urosnąć o zmierzchu, tak jak wyzwania, z którymi musiał zmierzyć się chłopiec. Wyzwaniami nazwano niestety problemy, które Joel stworzył sobie sam, przez własną głupotę. Proste,lecz poruszające przemyślenia zamieniły się w bełkot. Przez pierwszą część książki Mankell każe rozbierać nam Cud na części pierwsze, choć chyba sam nie do końca pojmuje jego reguły. W drugiej części zaś można załamać ręce, obserwując zachowanie Joela, który z beztroskiego i mądrego chłopaka, staje się bohaterem tragicznym. Szukając najlepszego przyjaciela urzeka się Złem, które towarzyszy mu odtąd jak najwierniejszy kompan. Szukając lepszego życia dla Gertrud, uprzykrza je nie tylko jej, ale i wszystkim innym dookoła. Najsmutniejsze jest to, że nawet na...

Maalinkaaaa | 2013-12-24
Przeczytana: 23 grudnia 2013

Nie porwała mnie. Lekka książka,nie trzeba dużo myśleć,raczej szybko o niej zapomnę.

Cyfranek | 2014-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Mankell na pewno ma wielką wyobraźnię, choć pewnie sam był chłopcem podobnym do bohatera książki. Sądzę, że autorowi udało się dobrze oddać burzę wyobraźni szalejącą w głowie nastoletniego Joela. Jednak chyba za dużo naczytałem się w szkole pozytywistycznych opowiastek. W czasie lektury "Cieni..." było coś takiego, że nie mogłem uciec z cienia Janka Muzykanta, Siłaczki itp., którzy jawili mi się jako protoplaści bohatera książki.

Czytając inne pozycje autora wzięłam do ręki i tą. Niestety nie przemawia do mnie, może młodzież odbierze ją inaczej, ale niestety podejrzewam, że współczesna nie.

SigSauer | 2010-12-11
Przeczytana: 11 grudnia 2010

Dziecięcy świat marzeń. A przynajmniej dla polskiego dzieciaka. Pani od telegrafu która daje klucze od swojego domu obcemu dziecku, facet z chęcią oprowadzający go po podmiejskich kanałach .... Być może tak jest w Skandynawii, ale polskiemu czytelnikowi wydaje się to nieprawdopodobne.

olaf2009 | 2016-07-18
Przeczytana: 18 lipca 2016

Rewelacyjna! Opowiada o życiu przeciętnego chłopca z prowincji, a jest wciągająca jak dobra sensacja, nie można się oderwać od czytania, czasami taka śmieszna, że "boki zrywać" - jakie to dzieci potrafią mieć pomysły. Super!

Drzewo | 2016-06-11

Bardzo krótko ujmując: skandynawska literatura to jest to. Nie liczy się główny przedział wiekowy odbiorców, ponieważ każdy może wyciągnąć coś pouczającego, mądrego czy zabawnego.

magia78 | 2016-08-08
Na półkach: 2016, Przeczytane