Przyjemności średniowiecza

Le plaisir au Moyen Age
83-86857-97-8
historyczna
Agnieszka

Ludzie średniowiecza istotnie bardzo różnili się od nas mentalnością i wrażliwością, nieprawdą jest, jakoby nie cenili sobie uroków życia. Pojęciu rozkoszy, przyjemności umieli jednak nadać nowy sens, odmienny od rzymskiej voluptas czy greckiej hedone, zgodny z duchem czasu i z chrześcijańskim systemem wartości. Właśnie "chrystianizacja świadomości i wyobraźni" miała - obok zmiany warunków życia i struktury społecznej - największy wpływ na kształtowanie się średniowiecznej etyki, a co za tym idzie - na takie a nie inne traktowanie pojęcia przyjemności.
Nietrudno dowieść, że miłość - także zmysłowa - zajmowała w tamtym świecie miejsce równie ważne jak w świecie dzisiejszym - choć oczywiście inne - a zachowane przepisy kulinarne średniowiecznych mistrzów kuchni świadczą o tym, że bynajmniej nie stroniono wówczas od rozkoszy stołu. Nie gardzono też wszelkiego rodzaju spirytualiami; zwłaszcza wino cieszyło się ogromnym wzięciem (w klasztorach dzienny przydział wina na osobę sięgał dwóch litrów!).

Monika | 2017-06-24
Na półkach: Przeczytane, Studia