Melancholia

Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie
psychologia, depresja
Kamulka84

Jest to książka o depresji, smutku, stanach nerwicowych — występujących w różnych chorobach psychicznych, ale i towarzyszących codziennemu życiu ludzi w różnym wieku i w różnych życiowych sytuacjach. To, co napisał Kępiński o leczeniu depresji nadal pozostaje w mocy - staranna i wnikliwa analiza treści przeżyć jest jedynym sposobem postępowania zmierzającym do zaproponowania pacjentowi...

To, co napisał Kępiński o leczeniu depresji nadal pozostaje w mocy - staranna i wnikliwa analiza treści przeżyć jest jedynym sposobem postępowania zmierzającym do zaproponowania pacjentowi leczenia, dobranego do jego osobowości, a nie choroby.

lexis | 2018-12-02
Przeczytana: 29 listopada 2018

"Melancholia" profesora Antoniego Kępińskiego to obszerne studium depresji i zaburzeń z nią powiązanych, w szczególności psychozy maniakalno – depresyjnej. Nie jest to lektura łatwa, chwilami autor operuje pojęciami z dziedziny psychologii czy filozofii nie znanymi przeciętnemu czytelnikowi. Posługuje się również dość skomplikowaną, choć dobrze wyjaśnioną teorią metabolizmu informacyjnego. A jednocześnie doskonale i niezwykle plastycznie oddaje stany psychiczne człowieka cierpiącego na te schorzenia. Opisuje je wręcz jak ktoś, kto depresji osobiście doświadczył.

Profesor Kępiński jawi się tu nie tylko jako doskonały lekarz i uznany naukowiec, ale przede wszystkim głęboki humanista, człowiek który potrafi współczuć choremu, wejść w jego świat i przy nim być. Jest on również niezwykłym erudytą, który płynnie i swobodnie porusza się w materii filozofii, kultury, sztuki i odnosi ją do zagadnień, o których traktuje książka. Znajduje to również odzwierciedlenie w języku, w jakim...

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-09
Przeczytana: 09 lipca 2016

Profesor Antoni Kępiński (1918 -72) to przede wszystkim humanista i przyjaciel ludzi, lecz jest również znany jako twórca koncepcji metabolizmu energetyczno – informacyjnego, bardzo ciekawie omówionemu na stronach 165 – 264. I mam dla Państwa propozycję: proszę zacząć lekturę od strony 165. To nie jest beletrystyka, więc na te strony ponownie powrócicie czytając później w kolejności autorskiej, jednak moja propozycja pozwala wejść w świat Profesora, co znacznie zwiększa przyswajalność jego myśli. Dodam jeszcze: nie dajcie się Państwo zgwałcić naukowym szczegółom, lecz kontemplujcie całość, która pozwala poznać wielkiego Człowieka.
Bo to fenomen, który całe życie poświęcił chorym, darząc ich szacunkiem, współczuciem, oferując przyjaźń i zrozumienie. Korzystając z okazji przypominam, że podobnym ideałom służył młodszy o wiele lat profesor Andrzej Szczeklik (1938 – 2012), ...

Weronika | 2016-09-19
Przeczytana: wrzesień 2016

Tę książkę powinien przeczytać bez wyjątku KAŻDY, a świat byłby lepszym miejscem. Ponadczasowa wiedza przybliżająca do złożoności tego, kim jest człowiek i z czego wynikają jego poszczególne zachowania i stany psychiczne. Książka, która uczy zrozumieć siebie, drugiego człowieka i otaczający świat. WYBITNA.

Maria Salska-rybak | 2014-05-15

Profesor Antoni Kępiński z ogromnym wyczuciem i pokorą opisuje fenomen bólu psychicznego.

Youstyna | 2019-02-13
Na półkach: Przeczytane, Biblioteczne
Przeczytana: 13 lutego 2019

Godna polecenia.
Prosty język. Dobrze uporządkowane zagadnienia.

Jola | 2018-10-21
Przeczytana: 19 października 2018

Książka należąca do pozycji opisujących depresję (i choroby mające z nią pewne powiązania) w bardzo profesjonalnym stylu. Raczej trudna w odbiorze, szczególnie fragmenty dotyczące metabolizmu informacyjnego. Zdecydowanie warta przeczytania, ale należy wziąć pod uwagę, że nie są to teksty popularnonaukowe, przez które z łatwością przebrniemy, dowiadując się jakiś ogólników. Autor w szczegółach zagłębia się w przedstawione przez siebie aspekty choroby. Zawiedziona jestem jedynie ostatnim rozdziałem (choć dla niektórych może być on ogromną zaletą książki). Ta cześć napisana jest przez innego autora - psychiatrę Jana Mitarskiego, który przez około 50 stron nakreśla nam historię melancholii, prowadząc przez wszystkie dzieje i autorów, którzy mieli jakiś wkład w rozwój rozumienia depresji i sposoby jej leczenia. Styl w tym rozdziale różni się znacznie od tekstów Kępińskiego i jak dla mnie jest zdecydowanie gorszy. Z drugiej strony dla kogoś kto interesuje się historią psychiatrii,...

missfried | 2018-12-29
Na półkach: 2018, Przeczytane, E-booki
Przeczytana: 29 grudnia 2018

Myślę, że każdy kto jest zainteresowany tematem depresji znajdzie w tej książce coś dla siebie. Tematyka opisana bardzo obszernie i dość wyczerpująco. Osobiście czytałam fragmentarycznie, jednak znalazłam wiele ciekawych rzeczy, nie tylko na temat samej depresji, pomimo dość specjalistycznego języka w wielu momentach.

Bajecznie | 2018-06-20
Przeczytana: 20 czerwca 2018

Książka napisana wiele lat temu, ale pewnie lepsza od wielu współczesnych książek. Bardzo ciekawy i poetycki styl pisania, połączony z filozofią życia i praktycznymi zagadnieniami z działu psychiatrii. Książkę bardzo, bardzo polecam, jest świetna!

GabrielL Kamiński | 2010-12-14
Przeczytana: 09 grudnia 1981

Nasza "dusza nieustalona do dzisiaj substancjalnie, przemieszczająca się w nas z "pokoju" do "pokoju", żeby wywołać w nas samodestrukcyjną wojnę

Heroinphrodyt | 2018-09-30

Niebywałe, jak Kępiński w sposób spójny i ciekawy potrafi dokonać przekroju zjawiska melancholii w kulturze na przestrzenii wieków. To człowiek nie tylko znający się na swojej profesji, ale ponadto oczytany i zafascynowany kulturą, co zaowocowało np. wnikliwą analizą o Saturnie i jego wyobrażeniach w kulturze.