Piekło Gutenberga

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
Das Gutenbergkomplott
historyczna
Dorcia

Moguncja, rok 1454. Syn bogatego kupca, Jan Gutenberg, udoskonala swój wynalazek, który odmieni oblicze świata: za pomocą ruchomych czcionek drukuje Biblię, co pozwoli rozpowszechnić znajomość Pisma Świętego wśród ludu. W mieście dochodzi do dwóch zabójstw. Jaki związek mają one z wynalazkiem Gutenberga? Czy młodemu sędziemu, Thomasowi Bergerowi, uda się znaleźć łączący je motyw i wykryć mordercę?

Trzymająca w napięciu, barwna powieść oparta na realiach codziennego życia piętnastowiecznego miasta i wprowadzająca w początki historii druku.

Christoph Born studiował w Moguncji literaturoznawstwo, germanistykę i historię. Napisał pracę doktorską na temat wczesnych druków Biblii, od Gutenberga do Lutra.

"Piekło Gutenberga" to pierwsza pozycja w naszej nowej serii "Powieść z kapturem", nawiązującej do najlepszych tradycji powieści sensacyjno-historycznej, dostarczającej czytelnikom nie tylko emocji i rozrywki, ale i rzetelnej wiedzy o dziejach chrześcijaństwa i Europy.

źródło opisu: Instytut Wydawniczy PAX, 2010

źródło okładki: http://www.iwpax.pl

Świetna powieść kryminalna rozgrywająca się w XV- wiecznej Moguncji .Mamy tu dwa morderstwa powiązane z wynalezieniem druku przez Gutenberga. Książkę bardzo dobrze i szybko się czyta.Polecam !!!

annaS | 2016-05-27
Przeczytana: 23 maja 2016

Wszystko, co wiąże się z Gutenbergiem oraz historią druku, wzbudza moje zainteresowanie, więc kiedy wpadła mi w ręce powieść Christopha Borna, musiałam ją przeczytać niemalże natychmiast, tym bardziej że kusiła dodatkowo notka biograficzna na okładce. Autor bowiem studiował w Moguncji, napisał też pracę doktorską na temat wczesnych druków Biblii. Zapowiadało się więc ciekawie, ale niestety powieść mnie rozczarowała.
Pierwsza rzecz, która mnie zaskoczyła, to kompletnie niepasujący do całości tytuł. Gutenberg w powieści jest postacią drugoplanową. Pojawia się w dodatku mniej więcej w połowie książki. Nie wiem, co miało oznaczać jego „piekło”. Głównym bohaterem utworu jest młody sędzia, który prowadzi śledztwo na temat zabójstwa pewnej dziewczyny. Pomaga mu siostra zamordowanej – nauczycielka. Zresztą postać kompletnie nieprzekonująca.
Akcja powieści rozgrywa się w 1454 roku, ale nie czułam klimatu średniowiecza. Autor nie oddał tego ani w języku, ani w kolorycie lokalnym. Pomysł...

kinzetka | 2013-10-09
Przeczytana: 23 stycznia 2012

Chciałoby się rzec, Panie Born, nie wystarczy studiować literaturoznawstwo, germanistykę i historię, aby napisać dobrą powieść historyczną. Gdyby studia równoważyły się umiejętnościom, to każdy architekt potrafiłby zaprojektować Sagrada Família. Gaudi był tylko jeden, a jeśli chodzi o literaturę, to Pan Born drugim Umberto Eco nie będzie.
„Piekło Gutenberga” jest książką złą. Nie przenosi czytelnika do piętnastowiecznej Moguncji ani klimatem, ani słownictwem, które jest jak najbardziej współczesne. Gutenberg się w grobie przewraca, że jego wynalazek służy teraz do drukowania takich gniotów ni to historycznych, ni to kryminalnych, z wątkiem romansowym w tle.
Książka powinna nazywać się „Piekło czytelnika”, bo męki jakie przeżywa czytelnik podczas lektury spokojnie można nazwać piekielnymi. Szkoda, tym bardziej że pomysł na książkę był nawet ciekawy. Właśnie wzmianka o wynalazku Gutenberga mnie skusiła. Opowieść Christopha Borna jest lekturą może dobrą do pociągu, chociaż prędzej...

| 2010-11-18
Przeczytana: 18 listopada 2010

Zapowiadała się ciekawie, a tu wielka klapa. Ciekawy pomysł, ale marna realizacja.

Elżbieta | 2011-09-04
Przeczytana: 20 lipca 2011

Kryminałek do szybkiego przeczytania np. w pociągu :)))

Lucas_Corso | 2016-10-03
Mirela | 2016-04-12