Nihal z Krainy Wiatru

Tłumaczenie: Zuzanna Umer
Cykl: Kroniki Świata Wynurzonego (tom 1)
Wydawnictwo: Videograf II
Nihal della Terra del vento
enedtil

Pierwszy tom bestsellerowej trylogii młodej włoskiej pisarki, która osiągnęła niebywały sukces w kraju i za granicą. Łączna sprzedaż tego tytułu wyniosła we Włoszech ponad 1.050.000 egz. Powieść trafiła także na listy bestsellerów w Niemczech i we Francji, a prawa do jej przekładu kupiło 17 krajów. Bohaterką powieści jest Nihal – Pół-Elf o fioletowych oczach, granatowych włosach i...

Bohaterką powieści jest Nihal – Pół-Elf o fioletowych oczach, granatowych włosach i szpiczastych uszach. Od dnia swoich narodzin wie, że jest wojowniczką. Marzy o tym, by móc uczyć się w Akademii Jeźdźców Smoka i pobić Famminów, potwory, które stworzył Tyran, by zniszczyły jej świat. Jednak zostać Jeźdźcem Smoka jest bardzo trudno, a w dodatku nie ma wśród nich kobiet. Nihal, która dorastała wśród ludzi, jest ostatnim żyjącym Pół-Elfem, choć sama o tym nie wie. Nigdy nie udało jej się poznać swojego ludu, całkowicie wytępionego przez Tyrana, ale wciąż nosi w sobie ból swoich współplemieńców. To oni nawiedzają ją teraz w snach i namawiają do zemsty. Nihal ma tylko dwóch sprzymierzeńców: młodego maga Sennara i niezastąpiony miecz z czarnego kryształu, który zrobił dla niej mężczyzna, uważany przez nią za ojca.

Polipei | 2015-04-26
Przeczytana: 25 kwietnia 2015

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Jak do tej pory jest to 1 z 2 pozycji które tak mnie wciągnęły. Od pierwszej strony do ostatniej nie doszukałam się ani jednego zdania, które nudziło by mnie. Moim zdaniem A. Christie, Child, G.R.R. Martin i wiele innych momentami przynudzają ;), tu nie ma o tym mowy. Co do samej treści, bardzo fajna główna bohaterka, jest silną psychicznie i fizycznie kobietą- uwielbiam o takich czytać. Podoba mi się też złożoność jej perypetii: śmierć ojca, nieodwzajemniona miłość, śmierć ukochanego w wojnie, skomplikowane pierwsze treningi ze smokiem, poszukiwanie własnego ja, spotykanie świetnych, inspirujących mentorów, dziecięce inscenizacje bitew, i wiele, wiele innych. Polecam szczególnie tym (zwłaszcza kobietom), którzy nie lubią fantastyki, będą mile zaskoczeni :)

młoda_pisarka | 2014-04-26
Przeczytana: 12 marca 2014

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Po zapoznaniu się z historią Adhary i Dubhe postanowiłam dowiedzieć się jak wyglądały pierwsz kroki Pani Troisi w Świecie Wynurzonym.

I... Nihal jest naprawdę mocną postacią. Zadziwiający jest fakt, jak wielu ludzkich cech nadała jej pisarka, jak bardzo czytając o historii Nihal można niemal się w nią wtopić. Siła, jaką emanuje główna bohaterka jest naprawdę ogromna. Ale jednocześnie, jak każdy człowiek w realnym świecie, tak i Nihal będąc fikcyjną bohaterką pokazuje, że sama też nie jest idealna. Nihal... nie potrzebuje wiele czasu by zdać sobie sprawę z tego, że walczy dla zemsty: by pomścić zagładę swojego ludu Pół-Elfów, ale także śmierć swojego przybranego ojca Liviona.

Ale zemsta to ie wszystko i szybko Nihal staje przed trudnym zadaniem (a przynajmniej trudnym w jej oczach): musi bowiem znaleźć powód dla którego od teraz będzie walczyć. Coś, co sprawi, że jej walka przysłuży się żywym, a nie umarłym, którym już nikt nie jest w stanie pomóc.

Tyran jest potężny i to jego...

Canis | 2013-02-09
Przeczytana: 08 lutego 2013

Sam pomysł na książkę jak i fabuła wydają się już jakby nieco Tolkienowskie, te wszystkie smoki, zniewolona kraina, Elfy (a właściwie Pół-Elf), magowie, te całe wojny i mapa przedstawiająca cały Świat Wynurzony. Ktoś kto od początku jest zniechęcony do fantastyki na pewno już trzasnąłby tą książką na półkę, ale ja, jako zaciekła fanka byłam zadowolona. Z początku książka wydała mi się trochę dziwna: dziewczynka biegająca po "wieży" z drewnianym mieczem i bandą swoich "kumpli". Dopiero gdy uświadomiłam sobie, że ma czternaście lat (więc jest moją rówieśniczką), zaczęłam na nią inaczej patrzeć. Nihal sama w sobie była niekiedy mocno irytująca, ale możemy to chyba jej wybaczyć, gorzej, gdyby własnie nie taka miała być - jednak ona, jako ostatnia z rasy miała wiele wątpliwości, chciała zgładzić Tyrana za śmierć swoich najbliższych, przepełniona bólem, nienawiścią i niechęcią do siebie samej, a także wielką determinacją - może to dziwne, na serio zadziałała moja empatia. Wspaniałym...

Juliab3 | 2011-01-14

Wypożyczyłam książkę w tamtym roku. Kilka razy podchodziłam do tego, żeby ją przeczytać i zawsze pasowałam na 1 stronie. Jednak, gdy w nocy wzięłam książkę do rąk i się zmusiłam, to już po pierwszym rozdziale byłam nią oczarowana! Książka jest wspaniała. Porywa czytelnika tak szybko, że nie zdajesz sobie sprawy, że się uzależniłeś - przynajmniej ja tak miałam. Płakałam, cieszyłam się wraz z bohaterką i co najważniejsze - bardzo się z nią zżyłam. Ta pozycja jest na prawdę godna uwagi. A kolejne części... wyborne!

Serię "Kroniki świata wynurzonego", polecam każdemu miłośnikowi książek fantasy. Nie jest to książka, przy czytaniu której masz wrażenie, że skądś znasz tą fabułę. Jest to coś nowego i z pewnością, jeszcze nie raz ją przeczytam - a, żeby książka tak na mnie działała, zdarza się bardzo rzadko.

glb88 | 2011-06-27
Na półkach: Wypożyczone, Przeczytane, 2011
Przeczytana: czerwiec 2011

Ciężko, bardzo ciężko czytało się tę książkę. Okrojone opisy walk, w ogóle nie porywają, właściwie można było napisać "odbyła się bitwa" i wyszłoby na to samo. Wątek miłosny zadowoli chyba tylko rozemocjonowaną czternastolatkę, niektórzy bohaterowie pasują idealnie na dobranockę (duszek). Wewnętrzne rozterki głównej bohaterki, zarówno te dotyczące swojej rasy i przeznaczenia jak i miłości są irytujące i nudne.

Od pierwszych stron czuje się, że książkę napisała kobieta i raczej dla kobiet. Być może kolejne tomy ratują historię, jednak sięgnięcie po nie będzie wyjątkowo trudnym zadaniem.

Estera | 2015-07-19

Moją przygodę ze Światem Wynurzonym zaczęłam od "Legend...", czyli od losów Adhary, które mi się podobały, ale jednak nie całkowicie... I niestety czytanie "Kronik..." nie było już dla mnie taką przyjemnością, ponieważ wiedziałam od początku, że Nihal jest... nie odbiorę innym przyjemności poznania tego faktu. Ale mimo to, książka jest świetna. U mnie porównywalna z "Harrym Potterem", co jest wynikiem niezwykłym, bo niewiele jest książek, które mogą rywalizować z Harrym...

No, ale do rzeczy. Nihal od zawsze wie, że jest wojowniczką. Mieszka w mieście-wieży Salazar, stolicy Krainy Wiatru, razem ze swoim ojcem Livonem, który jest płatnerzem... I marzy, by dostać się do elitarnego Zakonu Jeźdźców Smoka.

Książka nie nudzi, ciężko się od niej oderwać, przeczytałam ją w jeden dzień. To chyba dużo mówi, czy warto ją przeczytać, a naprawdę warto.

Falka | 2014-05-05
Przeczytana: 03 maja 2014

Dwa słowa: książka - niespodzianka.
Wypożyczając trylogię "Kronik" liczyłam na fantasy godne sławy, którą jest owiane. Fabuła zapowiadała się nieco banalnie, ale - jak mówi porzekadło - nie oceniaj...
No więc zaczęłam. Strona pierwsza - pierwszym spostrzeżeniem było to, jak pięknym imieniem jest Nihal. Dziesiąta - wieje nudą. Pięćdziesiątą ledwo przełknęłam, dławiąc się przy kolejnych banałach. Przemogłam się i czytałam dalej. Jak się okazało - warto!
Autorka w czasie pisania zdawała się rozkręcać - moje uznanie rosło, rosło, aż w końcu nie zauważyłam, kiedy skończył się pierwszy tom! Bez wahania sięgnęłam po pozostałe części trylogii. Mam nadzieję, że jakość fabuły nie pójdzie w dół równie gwałtownie, jak wzrosła.
Postaram się przedstawić główne zalety i wady książki tak, aby zachęcić głównie tego, kto dopiero zamierza przeczytać historię Nihal.
Na początku - nie zrażajcie się! Sama przez pierwszą setkę stron przebrnęłam z największym trudem, ale naprawdę było warto. Rozkręcają...

Merida | 2013-04-25

Po przeczytaniu "Wojen Świata Wynurzonego", dowiedziałam się, że są inne książki z tej serii. Jak motylek ruszyłam do komputera, by w internecie nabyć "Kroniki...". Gdy pierwsze dwa tomy przybyły, natychmiast zabrałam się do czytania.

Przyznam się, że styl na początku książki - trochę inny od "Wojen..." - mnie trochę odrzucił. Byłam trochę przerażona nawet, że książka jest słabsza o "Wojen...", co byłoby dla mnie ciosem prosto w moje czarne serce...jednak książka nabrała tempa, styl na nowo wrócił do normy (Licia się rozkręcała ;)), a ja całkowicie wsiąkłam w świat.

Trudno porównywać obie serie, ale sądzę, że "Kroniki..." czytało mi się ogólnie - lepiej. Bardziej mi przypadła do gustu Nihal jako główna bohaterka; szarpana emocjami, zawsze gotowa, by nieść wrogowi śmierć. Jednak obie serie mają naprawdę dużo do zaoferowania. Licia jest zdolną pisarką.

Radzę zacząć od "Nihal z Krainy Wiatru", a nie od "Sekty Zabójców". Potem wyłapuje się rożne smaczki ;)

Hersus | 2014-04-22
Przeczytana: kwiecień 2014

Czytanie fantastyki czy ogólnie książek jest jak wycieczka dookoła świata. Poznajemy różne narodowości, style pisania oraz motywy używane w powieściach. Spotkałem się z literaturą rosyjską, angielską, amerykańską, ukraińską, lecz gdy trafiłem na włoską od razu mnie do siebie przyciągnęła. Była jak poranny powiew morskiej bryzy.

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Licii Troisi zaczęło się od „Wojen Świata Wynurzonego”. Dziwne w tym wszystkim było to, że nie są one pierwszą trylogią dziejącą się w tym niezwykłym świecie. Cała historia zaczyna się, bowiem od „Kronik”, które pojawiły się w księgarniach niestety dopiero po „Legendach”. Zostało wszystko wydane w trochę nieodpowiedniej kolejności. Od środka po prostu. Musiało minąć sporo czasu zanim z mojej głowy wywietrzało prawie wszystko, co z nich zapamiętałem. Przyjemnością jednak było wrócić do tej serii by podzielić się z Wami moimi spostrzeżeniami.

Pierwszy tom „Kronik Świata Wynurzonego” ma tytuł „Nihal z Krainy Wiatru”....

| 2014-02-07

Po pół roku przemagam się aby napisać recenzję.
Pierwsza książka autorki po jaką sięgnęłam. Choć z początku miałam chęć rzucić tą książkę w kąt i nigdy do niej nie wracać to czytałam dalej myśląc że później zacznie mi się podobać i nie pomyliłam się.
Postacie były tak opisane że miałam wrażenie jakbym sama przeżywa to co oni. Nihal jako pierwsza kobieta w Gwardii, to już na początku było ciekawe choć wtedy jeszcze tego nie wiedziałam. Z każdą podróżą porównywałam wszystko z mapą z przodu bądź tyłu książki(nie pamiętam).
Pierwszą książkę trylogii ciągnęłam bodajże tydzień (co jak na mnie jest długim czasem) a od kolejnych części nie mogłam się oderwać.