Kwiat cieplarniany i 9 roślin wzbudzających pożądanie

Wydawnictwo: Muza
Hothouse Flower and the Nine Plants of Desire
978-83-7495-795-3
Montgomerry

Po rozwodzie Lili przeprowadza się do zimnej, pustej, nowej kawalerki. Chcąc ocieplić bezduszną przestrzeń nowego mieszkania, postanawia kupić kilka roślin. Kiedy bliżej poznaje ich sprzedawcę, przystojnego Exleya, otwiera się przed nią nieznany dotąd świat. Pewnej nocy natrafia na dziwną pralnię chemiczną, która w rzeczywistości jest wspaniałą oranżerią. Tam poznaje Armanda, który opowiada jej legendę o dziewięciu tajemnych roślinach przynoszących sławę, pieniądze, nieśmiertelność i namiętność. Chociaż zobowiązana do zachowania dyskrecji, nie może się oprzeć i zdradza tajemnicę drogocennych roślin Exleyowi. Wkrótce pralnia zostaje splądrowana. By odtworzyć unikatową kolekcję, Lili musi się udać w podróż, która całkowicie odmieni jej życie.

Marta Bilewicz | 2014-07-02
Przeczytana: 02 lipca 2014

Do zakupu skusiła mnie okładka i opis wydawcy. No i zniżkowy 40% kupon do Muzy ;) Jakoś tak od samego początku przeczuwałam, że będzie to książka zupełnie nieprzeciętna i inna od innych. Nie pomyliłam się.

Bohaterką książki Margot Berwin jest Lila Nova. Lila pracuje w reklamie, niedawno się rozwiodła, mieszka w maleńkiej kawalerce w Nowym Jorku i marzy o tym, by nie żyć dłużej samotnie, by przeżyć coś ekscytującego i by mieć tyle pieniędzy, by nie martwić się o jutro. Pewnego dnia kobieta zauważa stoisko z kwiatami i postanawia kupić sobie do domu jakąś roślinę, by ożywić nieco swoje chłodne, małe mieszkanko. Sprzedawca poleca jej rajskiego ptaka. Niedługo później dziewczyna trafia do dziwnej pralni, która wygląda jak ogród botaniczny. Owszem, są w niej pralki, suszarki i inny typowy sprzęt, ale u sufitu wiszą donice i rośliny, zamiast kafli, podłogę otula zielony mech, a wszędzie, gdzie tylko można było to zrobić, poustawiano rośliny. Lila jest jednocześnie zachwycona, jak i...

allison | 2011-05-28
Przeczytana: 28 maja 2011

Zaczyna się ciekawie i obiecująco, ale z czasem klimat się rozwiewa... Szkoda, bo sądziłam, że to będzie lepsza i głębsza lektura. Niektóre fragmenty okazały się bardzo moralizatorskie, wręcz łopatologiczne.
Plusem na pewno jest wiele ciekawostek o roślinach i niecodzienne spojrzenie na nie - jako element świata, który czuje, żyje niemal jak człowiek i wpływa decydująco na swoje otoczenie. Nie ratuje to jednak książki aż tak bardzo, bym mogła dać więcej niż 2 gwiazdki.

Monika | 2014-03-05
Przeczytana: 04 marca 2014

Do przeczytania zachęcił mnie intrygujący tytuł, chociaż sama okładka sugeruje raczej, że mamy do czynienia z poradnikiem na temat pielęgnacji roślin. Jednak nic bardziej mylnego.

Główna bohaterka, Lila, to młoda rozwódka, która poświęca się karierze zawodowej. Przypadkowe spotkanie z Armandem, tajemniczym właścicielem pralni jest początkiem zmian w życiu dziewczyny. To od niego dostaje odnóżkę egzotycznej rośliny, która tak naprawdę ma być egzaminem Lily. Gdy dziewczyna poznaje kolejnego mężczyznę, sprzedawcę roślin, Exleya jej los zostaje przypieczętowany. Nie dość, że pokazuje mu ona odnóżkę szczawiku, to jeszcze zdradza miejsce przechowywania 9 roślin, które według legendy wzbudzają pożądanie. Rośliny giną, a Lila, aby się zrehabilitować wyrusza do Jukatanu w głąb puszczy meksykańskiej, aby odzyskać utracone rośliny. Jej przewodnikiem i nauczycielem jest Armand. Lila w lesie deszczowym odnajduje rośliny wzbudzające pożądanie i coś jeszcze.

Książka ta to połączenie powieści...

Montgomerry | 2010-04-16
Przeczytana: 16 kwietnia 2010

Bohaterką i zarazem narratorką powieści jest Lila Nova, mieszkanka Nowego Jorku, pracująca w agencji reklamowej, która po rozpadzie swojego małżeństwa w czwartym roku pożycia, postanawia zacząć życie od nowa. Mimo tęsknoty za mężem, który opuścił ją dla producentki w agencji reklamowej oraz w ogóle za życiem małżeńskim, Lila bierze się w garść. Wprowadza się do maleńkiej kawalerki, którą po swojemu postanawia urządzić i ocieplić zakupionymi roślinami. Udaje się na targ kwiatowy, gdzie poznaje intrygującego sprzedawcę kwiatów Dawida Exleya. Ten proponuje jej zakup pięknej rośliny o nazwie Rajski ptak i udostępnia jej folder z tropikalnymi roślinami. To dzięki niemu Lila rozpoznaje jedną z bardzo rzadkich roślin w oknie pralni. Jak się okazuje, pralnia jest pełna roślin a jej właściciel ceniony wśród okolicznych mieszkańców to znawca kwiatów. Opowiada Lili o tajemniczych właściwościach dziewięciu roślin, które przetrzymuje na zapleczu. Posiadanie tych roślin może przynieść sławę,...

Dominika | 2010-11-05
Na półkach: Moje własne, Przeczytane
Przeczytana: 30 maja 2010

Nigdy nie miałam wielkiego pociągu do hodowania roślin. Mało mnie to interesowało, choć przyznać muszę, że rośliny podobają mi się i chyba mnie lubią, bo bez zbędnych starań, te które już mam są ładne, zielone i kwitną. Całkiem to jest zadziwiające, biorąc pod uwagę, że nie przejmuję się nimi za wiele. Podlewam tylko. Natomiast moja mama, która ciągle coś kombinuje, to nawozik, to przesadzanie, to coś, wciąż musi kupować sobie nowe rośliny, bo te które ma po prostu jej się marnują.
Początkowo, gdy zobaczyłam okładkę powieści pani Berwin myślałam, że jest to poradnik dotyczący hodowli kwiatów. I pewnie dużo osób ma takie skojarzenia, bo przecież okładka na to wskazuje. Jest to jednak powieść pełną gębą, opowiadająca o niesamowitości roślin, a zwłaszcza 9 tytułowych roślin wzbudzających pożądanie i zapewniających człowiekowi, który je znajdzie wszystko, czego ów człowiek zapragnie.
Główną bohaterką jest Lila- kobieta, która właśnie rozwiodła się z mężem i brakuje jej mężczyzny. Z...

Gra_ce | 2012-01-04
Przeczytana: październik 2010

Jedna z tych książek, która jest napisana by przebić się do czytelnika z intrygującym pomysłem oplecionym wokół popularnych w najlepszym sensie tego słowa sympatii kobiet, czyli zdaje się najlepszego "targetu" czytelniczego. Lubimy przecież ciekawe i tajemnicze rośliny i z ciekawością poczytamy o ich tajemniczych i archetypicznych przymiotach. "Projekt" dobrze zrealizowany, z przyjemnością poświęciłam mu ze 2 wieczory. Choć czuć tu dość młody wiek autorki; trochę czyta się jej dzieło jak pamiętnik szalonej acz szlachetnej nastolatki, choć i autorka i bohaterka szczęśliwie przebrnęły przez cielęce, pierwsze 30 lat życia..

marpil | 2011-01-05
Przeczytana: 06 kwietnia 2010