Zrozumieć Chiny

Wydawnictwo: Media Lazar, Nadir
What does China think?
978-83-922453-7-7
historyczna

Niewiele wydarzeń, których jesteśmy świadkami, zostanie w pamięci potomnych. Jedno zostanie z całą pewnością. To gwałtowny wzrost Chin. Jego skutki - tak jak wcześniej następstwa powstania i upadku Rzymu, czy imperium sowieckiego - zaciążą na losach następnych pokoleń. Chiny otoczone nimbem tajemnicy, były zawsze dla świata zagadką. Ich imponujące osiągnięcia gospodarcze budzą podziw i obawy....

Chiny otoczone nimbem tajemnicy, były zawsze dla świata zagadką. Ich imponujące osiągnięcia gospodarcze budzą podziw i obawy. Dlaczego więc tak mało wiemy o ludziach, których poglądy leżą u podstawa tych spektakularnych sukcesów?

Mark Lenard zajrzał za kurtynę Państwa Środka. Dzięki Jego fascynującej relacji dowiadujemy się, co myślą chińskie elity intelektualne i polityczne, które mają niebagatelny wpływ na historię naszego stulecia.

Szczepan Bentyn | 2010-04-16
Przeczytana: 20 kwietnia 2010

"Zrozumieć Chiny" to książka politologiczna. Zadziwia mnie jednak w niej to, że choć opisuje zawiłe zagadnienia, to czyta się ją jak powieść drogi. Jest to mentalna podróż przez dzisiejsze Chiny. Dzięki niej zrozumiemy dlaczego mogą stać się największym mocarstwem świata? Dlaczego słowa "pokojowy rozwój" zostały zastąpione przez "pokój i wzrost"? Dlaczego dzieciaki w China zajadają się w McDonalds? Dlaczego nie ma tam demokracji? A może jednak jest? Jaki jest powód ich gospodarczego sukcesu. I co to jest "miękka siła"? Skąd się wzięły drapacze chmur w Szanghaju?
Książka jest wręcz dziennikiem istotnych zdarzeń, które działy się za żelazną kurtyną, w czasie gdy mi zajmowaliśmy się swoimi codziennymi problemami. Pokaże nam jak Chiny wywierają wpływ na konkretne państwa i na cały świat - ale nie poprzez sankcje ale poprzez inwestycję. Autor Mark Leonard pozwoli nam tak dobrze pojąć Chiny tylko dlatego, że sam poznawał je przez wiele lat. Obcował z ludźmi, którzy mieli i mają wpływ na...

Jacek Sosnowski | 2013-11-20

bardzo ciekawy dyskurs o ideologii partii Chin oraz elit intelektualnych. przybliza nieznany swiat i pokazuje inne oblicze Chin

ArtZ72 | 2016-11-27
Na półkach: Chiny, Przeczytane