Społeczeństwo feudalne

Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy
Société féodale
historyczna
Agnieszka

Klasyczna, fundamentalna praca Marca Blocha, jednego z najwybitniejszych historyków XX wieku, opisuje początki nowego porządku społecznego, kulturalnego i gospodarczego, jaki wyłonił się z chaosu po rozpadzie świata starożytnego, oraz jego rozwój w średniowieczu aż do schyłku epoki wypraw krzyżowych. Bloch pisze o społeczeństwie, ale w jego ujęciu termin ten nie dotyczy tylko warstw społecznych, ich wzajemnych relacji i stosunków majątkowych, ale obejmuje cały świat ludzkich wyobrażeń, zwyczajów, sposobów życia.

Radogost | 2016-09-11

Recenzowanie tej monumentalnej pracy zdecydowanie przekracza moje skromne kompetencje. Dość stwierdzić, że jest to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto chce mieć jakiekolwiek pojęcie o tytułowych strukturach spajających ówczesne zachodnio-europejskie społeczności. Żadna bowiem inna popularna synteza naukowa nie jest w stanie oddać skali poruszanej tutaj problematyki. Lektura Blocha jest skierowana do osób, które mają przynajmniej podstawowe rozeznanie w historii powszechnej średniowiecza. Pewnie jest to oczywiste, ale nie jest to historia stricte polityczna, tylko przede wszystkim gruntowny opis stosunków społecznych; ustroju gospodarczo-politycznego, w poszczególnych krajach Europy Zachodniej.

Jeszcze tylko zdanie o kwestiach stylistycznych. Otóż spotkałem się z opiniami, że książka jest tak strasznie nudna – nawet jak na rozprawę naukową – że w ogóle nie nadaje się do czytania. Myślę, że jest to trochę przesadzone stwierdzenie, które ewentualnie dotyczy tylko pierwszych...

Ania | 2015-04-10

Po przeczytaniu zadanych dwuuchy ostatnich rozdziałów z tej książki muszę stwierdzić, że jest ona bardzo trudna do czytania. jej język jest bardzo fachowy co sprawia ,że bardzo ciężko się ją czyta.

tomsn | 2010-09-07
Przeczytana: 2003 rok

jeden z filarów historii społecznej średniowiecza.

Grzegorz | 2011-05-11
Na półkach: historia, Przeczytane
Przeczytana: 1997 rok

Pomimo faktu, że jest to pozycja naukowa, czytało mi się bardzo dobrze.

Jakoubek | 2016-07-14
Na półkach: Posiadam, Ulubione, Przeczytane