Kulka z chleba

Wydawnictwo: Twój Styl
83-7163-095-6
Stanisław Muskat, wina, kara, pisarz
Marek

Debiut prozatorski znanego reżysera filmowego. Bohater powieści Stanisław Muskat nie jest wielkim pisarzem. Do tego pisać i spać może tylko w jednym miejscu - w rodzinnym domu w Popielawach. Wybiera się tam w najdłuższą podróż sentymentalną. Zaczyna pisać. Problem w tym, że zaczyna pisać nie swoje książki. Powieść rozprawia sie z problemem winy i kary. Przesłanie wydaje się jasne: Każda popełniona wina musi doczekać się kary, by świat pozostał w równowadze. Książka ilustrowana przez Mirę Żelechower - Aleksiun.

Andrzej Akowacz | 2015-03-15
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 19 listopada 2014

Tego autora czytam jakby od końca, to podobno debiut, a ja czytam jako ostatnią. Istotnie poprzednie jakby dojrzalsze, ale tu jest dużo magii i fantazji. Dosłownie. Zjawiska w niej opisywane są nadprzyrodzone, ale tak jakoś swojsko. Czyta się je i interpretuje jako podania ludowe. Ale nie o tym książka. Kara dosięgnie nawet zza grobu winowajcę. Święcie wieżę, że to sumienie. Tu jest realne za sprawą tych zjawisk, ale chyba takie przesłanie jest tej książki. Historia żydowska, takie klimaty towarzyszą literackiej twórczości tego autora. Książka bardo nierealna, teraźniejszość przeplata się z przeszłością. Grzeszników trzeba rozliczyć. Kara jest nieunikniona. Kradzież butów, to dług nie do spłacenia.

erenika | 2013-02-17

magiczna, tak jak jego filmy

Paula | 2019-03-24
Przeczytana: 2017 rok
jarwer | 2018-06-07
alesia | 2017-02-22
Maraa | 2017-02-21
Przeczytana: 2017 rok
zielonakredka | 2016-10-23
Na półkach: Przeczytane, 2016.
wilczyca | 2016-09-24
Lea | 2016-04-22