Odpowiedź Hiobowi

Tłumaczenie: Jerzy Prokopiuk
Książka jest przypisana do serii/cyklu "Mała Klasyka Filozofii". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ethos
Antwort auf Hiob
838526812X
Marek

"Ma się tu głośno ozwać głos człowieka, który przemawia w imieniu wielu czujących podobnie, i w słowach jego ma znaleźć wyraz wstrząs, jakiego doznał on na widok nieskrywanej dzikości i bezecności tego Boga.” Wyraz tego wstrząsu zawiera Jung w swej „Odpowiedzi Hiobowi”, którą pisze nie jako uczony w piśmie, lecz jako – jak sam siebie określa – ktoś, komu dane było głębiej poznać psychiczne...

Wyraz tego wstrząsu zawiera Jung w swej „Odpowiedzi Hiobowi”, którą pisze nie jako uczony w piśmie, lecz jako – jak sam siebie określa – ktoś, komu dane było głębiej poznać psychiczne życie wielu ludzi.

Maczadro | 2015-07-04

""Gdy zgwałcili mi żonę - sławię słodycz jej ciała
Braci synów już nie ma - ja wciąż z nimi rozmawiam
Roztrzaskali domostwo - ja kamienie całuję
Zawlekli mnie na śmietnik - w słońce się wpatruję
Zmiażdżyli mi podbrzusze - miłość nie da się zgubić
Wyszarpali mi język - więc palcami coś mówię
Wykłuli mi źrenice - myśl się z myślą zaplata
Dzięki Ci Boże stworzyłeś najpiękniejszy ze światów"

Śpiewał ongiś mistrz Kaczmarski.

"Odpowiedź" była moją pierwszą książką filozoficzną czy bardziej psychologiczną po którą sięgnąłem w wieku lat 14 i do tej pory zdarza mi się myśleć nad sensem cierpienia Hioba będącym przecież symbolem człowieka, jako ateista od urodzenia nigdy nie zaznawszy Boga w żadnym spektrum zarówno czuję ogromny szacunek jak i trwogę przed losem Hioba i o tym piszę w tej prostym językiem napisanej dyspucie. Jaki Bóg może sprawdzać tak potężnego i niezłomnego człowieka? Znając przyszłość, wręcz wieczność nadaje sobie prawo by mimo to torturować człowieka by sprawdzić siłę...

Krzysztof_g | 2013-09-27

Jeżeli szukacie książki, o której możecie dalej myśleć po jej zakończeniu - to jest to pozycja dla Was. Dojrzała analiza życia duchowego i religijnego. Może niektórzy zauważą nieco archaiczny styl pisania i argumentacji. Dodaje to jednak pewnego uroku tej pozycji i czyni ją bardziej "klasyczną".

jul | 2018-06-18
lemOor | 2017-11-19