Król mrówek

Wydawnictwo: a5
Marek

Z okazji przypadającej 29 października tego roku 90. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta przypominamy zbiór próz poety pt. "Król mrówek. Prywatna mitologia". Zbiór ten to swoista interpretacja mitologii greckiej, rozsianej w wielkich eposach, dramatach i lirykach antycznych twórców. "Żałując, że Zbigniew Herbert nie zdążył napisać wielu utworów przewidywanych do tej książki, nie przestajemy...

Zbiór ten to swoista interpretacja mitologii greckiej, rozsianej w wielkich eposach, dramatach i lirykach antycznych twórców. "Żałując, że Zbigniew Herbert nie zdążył napisać wielu utworów przewidywanych do tej książki, nie przestajemy mieć poczucia, że jest ona podsumowaniem istotnego wątku w jego twórczości – a przy tym najbardziej osobistym może dziełem Autora, który tak bardzo unikał jakiejkolwiek ostentacji" - pisze Ryszard Krynicki, redaktor tomu, w posłowiu "Od wydawcy".

źródło opisu: http://www.wydawnictwoa5.pl/Krol-mrowek-Prywatna-m...(?)

jatymyoni | 2015-07-19
Przeczytana: czerwiec 2015

Wiem, że znajomość mitologii jest konieczna, ale nie darzę ją miłością. Natomiast w wydanie Herberta jest urzekająca. Niedokończony tomik esejów daje nam obraz prywatnego spojrzenia Herberta na mitologię. W jego wydaniu mitologia jest bardzo ludzka, wypełniona wątpliwościami, oczekiwaniami, słabościami i odczytana współcześnie. Jest to piękna książka, który pociąga każdym zdaniem i myślą.
Książka dla miłośników pięknej prozy i przemyśleń nad człowiekiem, a jednocześnie bardzo dowcipna.
POLECAM.

unicornrider | 2014-01-25

Aresa spotykamy w kawiarni. Atlasa zastajemy przy pracy. O Dionizosie wiemy, że zabija go alkoholizm, a o Narcyzie, że ma duszę rockmana. I kiedy podsłuchujemy intymne zwierzenia Eurydyki, która wątpi w przyszłość małżeństwa z Orfeuszem, czujemy się jak paparazzi na szczycie Olimpu – lecz to nie my nimi jesteśmy.

Bo choć wielu było takich, co poznali mitologię, to tylko jeden Herbert naprawdę ją zrozumiał. Postrzegając ją jako wytwór i zwierciadło człowieka, wyławiał z niej to, co najpiękniejsze, poruszające – i najbardziej ludzkie. W prezentowanych w „Królu mrówek” esejach przedstawił własne wersje znanych od wieków mitów, interpretując je na zupełnie nowym, bliższym czytelnikowi poziomie. Jak głosi podtytuł tomu, z mitologii uczynił domenę prywatną - a starożytne bóstwa, niczym dobrych przyjaciół, zmusił do najbardziej osobistych zwierzeń. Historie "bogów ze szkolnych zeszytów" wywołują więc zachwyt, grozę, podziw, wzruszenie… Ale to jeszcze nie koniec niespodzianek.

Dalej...

Poetycka proza Herberta raz jeszcze, tym razem w kręgu greckiej mitologii, mitologii – by tak rzec – prywatnej. Z racji tej prywatności jest to ujęcie całkowicie wyjątkowe, które niewiele ma wspólnego z opracowaniami mitów o charakterze quasi-podręcznikowymi (Parandowski, Kubiak). Oryginalne ujęcia niektórych mitycznych opowieści, zwłaszcza tytułowego Króla mrówek. Zupełnie inny Tersytes i Stary Prometeusz to dla mnie najbardziej zastanawiające postacie tego zbiorku. Jak zawsze u Herberta dużo czytania między wierszami, choć stopień erudycyjności nieco niższy niż w innych utworach prozatorskich. Niewątpliwie bardzo piękna książka, bynajmniej nie tylko dla miłośników antyku.

Tomasz Babnis

Narcyz | 2014-12-10
Przeczytana: 09 grudnia 2014

Wydane już po śmierci autora opowiadania i proza poetycka. Jest to zbiór, którego Herbert nie zdążył już w swoim życiu skończyć i wydać.
Teksty nawiązują do mniej lub bardziej znanych przekazów mitologii greckiej, a autor poddaje je własnym reinterpretacją odnosząc je np. do współczesności. Zresztą sam podtytuł "prywatna mitologia" o tym świadczy.
Świetna rzecz zwłaszcza dla wielbicieli talentu Księcia Poetów.

Dominik Gąsowski | 2015-09-30

Książka jest z naprawdę najwyższej półki. Elita literacka najwyższej próby. Połączenie erudycji, lekkości, śmiechu, kunsztu pisarskiego, czy świetnej polemiki ze starożytnymi mitami, tak niebywale aktualnej po dziś dzień. No! Co tu dużo pisać - nazwisko "Herbert" mówi samo za siebie!

Klaymen | 2018-02-11
Na półkach: 2018, Przeczytane

Jak to ze zbiorem krótkiej formy, niektóre teksty świetne, niektóre cokolwiek przekombinowane, ale Herbert i tak poniżej pewnego poziomu nie schodzi. Rewelacyjny warsztat.

Leszczu | 2015-05-18

Nowe interpretacje starych mitów i mniej (mało) znanych postaci. A pod tym miliony znaczeń.

Firrine | 2016-07-15
Przeczytana: 04 lipca 2016