Wyznania

83-240-0028-3
religia
Natalia

Inne wydania

Kiedy w tej słynnej książce, jednej z najsłynniejszych, jakie przechowuje nasza cywilizacja, w rozważaniach o tajemniczej naturze czasu czytamy (XI 20), iż istnieją trzy jego dziedziny, „obecność rzeczy minionych, obecność rzeczy teraźniejszych, obecność rzeczy przyszłych”, może nam zaświtać myśl o tym, że w strefie, do której należą Wyznania, owe trzy dziedziny są w szczególny sposób zjednoczone. Strefą tą jest trwała, nieprzemijająca dziedzina literatury prawdziwie klasycznej. Właściwa nam tradycja kultury polega na tym, że istnieje pewna liczba dzieł, które stale nam towarzyszą i są dla nas zawsze obecne, jakiekolwiek by ogromne fale czasu z przyszłości przetoczyły się – poprzez teraźniejszość – ku przyszłości i w nią zapadły.

ze wstępu Zygmunta Kubiaka

książek: 1990
Renax | 2015-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Kiedyś już raz próbowałam czytać 'Wyznania', ale wtedy mi się nie spodobały. Teraz wreszcie dojrzałam do tej KSIĘGI. Trzeba to czytać z perspektywy pewniej wiedzy o świecie. I chyba kilkakrotnie do niej wracać. Ja wysłuchałam tego z zapartym tchem w 3 dni, w wykonaniu pana Ksawerego Jasieńskiego. Ale jest to zdecydowanie za mało. Będę wracać.
Wspaniała książka. Opowiada o życiu św. Augustyna, o jego dojrzewaniu duchowym i są w niej rozważania o Bogu, o naturze Boga. Augustyn był tzw. porządnym człowiekiem: skończył studia, posiadał własną szkołę retoryki, miał grono przyjaciół, kobietę i syna. Ale czuł niedosyt w życiu, poszukiwał prawdy i sensu życia. Szukał tego w filozofii, u manichejczyków, szukał w Kartaginie i w Rzymie. Szukał w namiętnościach i bez nich. Aż wreszcie dojrzał duchowo. Ale i księgi początkowe są bardzo prawdziwe, bardzo mądre. Na przykład, gdy Augustyn opisuje ból po stracie przyjaciela. Klasyczny objaw depresji. Albo gdy pisze jak to wyjechał do Rzymu, żeby...

Marcin | 2013-07-21

Znamienite dzieło, obowiązkowa lektura dla humanistów wszystkich pokoleń. Książka niezwykła tak na płaszczyźnie filozoficznej, jak również literackiej (hagiograficzny przekład Zygmunta Kubiaka). Poznajemy św. Augustyna jako człowieka mierzącego się z własną biografią, ze wspomnieniami licznych "błędów młodości" od ... kradzieży gruszek, poprzez fascynację manicheizmem i zaginione dziś dzieło poświęcone retoryce, aż po Augustyna jako myśliciela dojrzałego, jednego z największych Doktorów Kościoła, toczącego spory z pelagianizmem i innymi doktrynalnymi błędami tamtych lat.

wicher_Lab | 2012-01-19

Tak zwany "jeden z ojców Kościoła", św. Augustyn i jego książka dla Boga. Czytelnik ziemski czuje się jedynie, jak podglądacz głośnej spowiedzi. Gdyby nie styl adoracyjny, ckliwy, nazwałbym dzieło doskonałym. Ale to kwestia gustu.
Bardzo uczciwe i uczuciowe wyznania oraz głęboka penetracja (pardon) religijna. Św. Augustyn przedstawia całą swoją drogę życiową, a była ona długa, bo prowadzącą od niewiary i życia w rozpuście, poprzez sceptycyzm, do wiary, która w efekcie wyniosła go do świętości. Dystans duchowy, jaki pokonał autor "Wyznań", jest imponujący i raczej rzadko spotykany. Dzięki temu książka daje nieocenione źródło wiedzy na temat istoty wiary. Każdy chyba przebył, odbywa lub dopiero wyruszy w podróż pod tytułem "religia", aby powtarzać i słuchać truizmów, które krążą jak nietoperze w ciemnościach ciemnogrodu i czepiają się niemytych, ciekawskich łbów. No więc, kto szanuje swój czas i nie w smak mu obcowanie z domorosłymi ateistami oraz nienawistnymi katoHolikami, niech...

Dzieło napisane stylem, który sprawia,że ma sie człowiek ochotę ochrzcić po raz drugi. Intelekt i Piękno złączone w forme idealną.

Dzieło niezwykłe jak na okres wczesnochrześcijański. Autobiograficzne wątki Doktora są niezwykle szczere, bez nadętej hagiografii. Dla mnie ważniejsza była druga część poświęcona rozważaniom teologicznym. Poruszyła mnie czysta, bezinteresowna miłość i oddanie. Dziś często handlujmy z Bogiem i Bogiem. Wyświechtaliśmy jego znaczenie mając Go częściej na ustach niż w sercu. Próbujemy zawierać transakcje, chcieć coś za coś. Zapominamy, że "Bóg jest bliżej nas, niż my siebie samych". Augustyn daje dobry przykład, dla każdego kto jest członkiem Kościoła - o maluczkich wyznawców po nadętych w purpurach

Piktor | 2016-11-05

Mimo że już dawno nawróciłem się na agnostycyzm, mogę przysiąc, że podszedłem do tej lektury z ciepłym sercem i otwartym umysłem. Niestety to już nie na moje barki. Augustyn mówi parę uniwersalnie mądrych rzeczy, wydaje się w miarę sympatyczną i dobrą osobą, a jakość literacka jak na datę powstania jest nawet zadziwiająca, jednak świątobliwy ton, ciągłe odnoszenie wszystkiego do Boga i sporo stanowisk, z którymi się nie zgadzam, uczyniło tę książkę dość dla mnie ciężkostrawną. Czułem się często, jakbym czytał prywatną korespondencję miłosną, w dodatku jednostronną – a więc czułem się znudzony i zemdlony. Jest jeszcze nieźle, dopóki Augustyn opisuje swoje młodzieńcze wątpliwości, niekiedy bardzo podobne do moich (tyle że moje przerodziły się w porzucenie wiary, a Augustyn swoje zbył zupełnie nieakceptowalnymi dla mnie wyjaśnieniami, jak na przykład problem istnienia zła w świecie stworzonym przez dobrego Boga). Kiedy jednak autor nawraca się na całego i zamienia w zasuszonego...

Comaberenices | 2011-02-07

"Wyznania" nie są łatwą lekturą, zwłaszcza ich druga część, w której Augustyn zawarł różnorakie rozważania, między innymi o czasie. Z drugiej strony warto "Wyznania" przeczytać po to, żeby poznać choć skrawek tak niezwykłej osoby, jaką był Augustyn. A do tego piękny przekład Zygmunta Kubiaka.

Irmina | 2015-12-30

Bardzo dobra książka, momentami trudna, ale przez to jeszcze bardziej doskonała. Tak jak wiara. Św. Augustyn w świetny sposób oddał słowami całą swoją miłość do Boga, swoje wątpliwości i zmagania, co pozwala się utożsamić i zastanowić się nad samym sobą.

Melania | 2011-07-27
Na półkach: Przeczytane, Religia
Przeczytana: 26 lipca 2011

"Wyznania" - jak mówi tytuł - są zwierzeniami św. Augustyna, jego refleksjami nad przeszłością pisanymi przez pryzmat nawrócenia. Poznajemy w nich życie świętego, jego relacje z innymi ludźmi, słabości i namiętności. Augustyn przenosi nas w realia IV wieku i podróżujemy z nim po Tagaście (Afryka), gdzie się urodził, Kartaginie, Rzymie i innych miastach. Okazuje się on człowiekiem dalekim od naszych wyobrażeń o świętych. Pełen sprzeczności, namiętności, a nade wszystko poszukiwań Prawdy, którą w końcu znajduje w Kościele Katolickim.

Druga cześć "Wyznań" zawiera przemyślenia na temat czasu, zmysłów, poszukiwań oraz wybranych fragmentów Biblii. Nie jest to lekki tekst, ale warto przed niego przebrnąć.
Polecam!

Była to moja obowiązkowa lektura na studiach filozofii. Podchodziłam do niej bardzo niechętnie z uprzedzeniem, że będzie dużo o bogu i innych świętościach.
Po przeczytaniu mogę śmiało rzec, iż jest to jedna z moich ulubionych pozycji, ukazuje wewnętrzną przemianę Augustyna, jego drogę ku poznaniu siebie. Szczera biografia bez koloryzacji, cała prawda o życiu zwykłego człowieka, który został Ojcem Kościoła.
Polecam przeczytać. :)