Być kobietą

Tłumaczenie: Irena Doleżal-Nowicka
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Vocatio
The joy of being a woman... and what a man can do
83-7146-243-3
kobieta, kobiecość
poradniki
Scarlett

Na odwrocie książki możemy przeczytać: Kobiety nigdy się nie wyzwolą, próbując upodobnić się do mężczyzn. Inną, choć niełatwą drogą, mogą osiągnąć bardzo wiele. Kluczem do tego jest akceptacja naszej kobiecości, uświadomienie sobie, że jest ona czymś wyjątkowym i niepowtarzalnym. Pewnemu mężczyźnie w sile wieku zadano pytanie: „Jaka jest tajemnica tego, że żyje pan w takiej zgodzie z samym...

Na odwrocie książki możemy przeczytać:

Pewnemu mężczyźnie w sile wieku zadano pytanie: „Jaka jest tajemnica tego, że żyje pan w takiej zgodzie z samym sobą?”. Odparł bez wahania: „To proste: moja żona żyje w zgodzie z samą sobą”. Mąż może zaakceptować swoją męskość, jeśli żona zaakceptuje swoją kobiecość.

Akceptacja własnej płci jest największym darem, jaki mogą sobie ofiarować małżonkowie. Jak mogłabym zaakceptować mojego partnera, jeśli nie zaakceptowałabym samej siebie? Nie mogę kochać swego partnera, jeśli nie kocham siebie.

Akceptacja siebie to cecha wpływająca na życie zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Jej kształtowanie wymaga jednak poważnego wysiłku, gdyż się z nią nie rodzimy. Samoakceptacji musimy się uczyć całe życie. Sądzę jednak, że ten niełatwy proces trudniej przychodzi kobiecie, ponieważ jako osoba jest bardziej niż mężczyzna związana ze swym ciałem. I dlatego zasadniczym tematem tej książki będą aspekty fizyczne życia kobiety. Na podstawie licznych rozmów z kobietami z całego świata wiem, że to właśnie ciało utrudnia im samoakceptację i pokochanie swojej kobiecości.

Scarlett | 2010-08-07
Przeczytana: październik 2008

Sama w gruncie rzeczy nie wiem, dlaczego zdecydowałam się kupić tę książkę. Nie polowałam na nią, nikt mi jej nie polecał. A jednak postanowiłam zainwestować te kilkanaście złotych i przekonać się, co tym razem wyszło spod pióra Ingrid Trobisch.
Po odłożeniu jej na półkę długo uśmiechałam się. Jak ta Kobieta to robi? Przecież ta książka to swoisty list do każdej z nas. Kapitalnie przedstawione i opisane potrzeby, lęki, humorki... ;-)
Jej nie chwyta ząb czasu.
"Być kobietą" jest dla mnie książką, do której zawsze będę wracać. Jestem pewna podziwu dla Ingrid. Pokazała mi ona, że o sprawach związanych z kobiecością można pisać w sposób niezwykle delikatny, a przy tym dosłowny, trafny i obrazowy, bez tworzenia atmosfery tabu wokół intymnych, ale przecież ważnych tematów. Da się? Ano da się.

Aśka | 2014-12-29
Przeczytana: 28 grudnia 2014

Są fragmenty tej książki tak genialne, że wypadałoby je powiesić w widocznym miejscu i wracać do nich co jakiś czas. Są też takie, że powinno się o nich zapomnieć wcześniej jeszcze niż po skończeniu lektury. Nie wiem czy to kwestia trochę innych już czasów, czy innych przekonań, czy po prostu braku zrozumienia. W gruncie rzeczy zgadzam się z przekazem autorki, bo ciężko się z nim nie zgodzić, ale aby uznać go za swój musiałabym zmodyfikować jego detale. Chociaż czy nie o to właśnie chodzi aby zainspirować się do szukania własnej drogi do osiągnięcia ideału?

Monika | 2015-10-12
Przeczytana: 12 października 2015

Autorka w fantastyczny sposob opisuje kobiecość, kazda jej formę, poczawszy od samoakceptscji siebie, poprzez żonę, matkę konczsc na klimakterium. Opisuje rzeczy o których na glos sie nie mówi. Goraco polecam :)

Katarzyna | 2014-10-17
Na półkach: Przeczytane, 2014