Barani Kożuszek

Książka jest przypisana do serii/cyklu "Dzieła Józefa Ignacego Kraszewskiego. Powieści historyczne". Edytuj książkę, aby zweryfikować serię/cykl.
Wydawnictwo: Ludowa Spółdzielnia Wydawnicza
83-205-3725-8
historyczna
farfallam

Powieść historyczna. Tematem utworu są losy autentycznego warszawskiego żebraka, zwanego Barani Kożuszek, choć postać literacka ta niewiele ma wspólnego z rzeczywistą. Kreśląc historię życia Baraniego Kożuszka, pisarz przedstawił równocześnie obraz Polski latach 1790-94 ukazując charakterystyczne postacie warszawskie z końca XVIII wieku na tle ówczesnej sytuacji politycznej Polski i znaczących wydarzeń: zagrożenie ze strony państw ościennych, Sejm Czteroletni, starcie dwu stronnictw politycznych...

źródło opisu: Wikipedia

źródło okładki: zdjęcie autorskie

książek: 2075
onika | 2013-07-08
Przeczytana: lipiec 2013

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Barani Kożuszek to przezwisko młodego żebraka, który pod koniec XVIII wieku dokazywał na ulicach Warszawy, swoimi złośliwościami dając się we znaki nawet ważnym osobistościom. I właśnie informacje na jego temat zainspirowały Kraszewskiego do napisania tej powieści.

Akcja "Baraniego Kożuszka" toczy się w latach 1790-1792 w Warszawie. Jest to gorący okres w życiu kraju, trwają obrady Sejmu Czteroletniego i ścierają się stronnictwa: hetmańskie z hetmanem Branickim na czele i patriotyczne kierowane przez Ignacego Potockiego.

I na tle tych dramatycznych wydarzeń toczy się równie dramatyczna historia rodziny zamożnego szlachcica Alojzego Zelskiego, choć równie dobrze mogłabym napisać, że tragicznym losom tej rodziny towarzyszą niepokoje w kraju. Kraszewski strasznie pokomplikował losy swoich bohaterów i uwikłał ich w ówczesne rozgrywki polityczne.

Zelski poślubił niewłaściwą kobietę: pustą, próżną i rozwiązłą. Miał z nią córkę Aloizę, która wyrosła na piękną dziewczynę. Wbrew woli...

monotema | 2012-01-22
Przeczytana: 20 stycznia 2012

Zacznę od ostrzeżenia. Nie należy czytać Kraszewskiego po... Kraszewskim. Kraszewski jest strawny w małych dawkach i w niezbyt dużej częstotliwości. No ale jakoś tak mi się trafiło - książka po książce i to taki zestaw, że niechybnie przyjdzie mi sięgnąć po antydepresanty.
I "Budnik", i "Barani Kożuszek" tragiczności w sobie zawiera dostatek.
Ale od początku. Okazuje się, że tytułowy Barani Kożuszek, to postać historyczna, na temat której wiadomo niewiele. Prawdopodobnie był to młody człowiek, który siadywał w Warszawie na ulicy Miodowej i małą gilotynką ścinał głowy lalkom, które wyobrażały wielkich ówczesnych , uważanych za zdrajców ojczyzny. Wyśmiewał możnych, damy, ale i przekupki. Słynął z ciętego języka. Można go uważać za sumienie narodu. Zmarł w roku 1806 w fortecy Spandau w wieku trzydziestu lat.
Barani Kożuszek w wydaniu Kraszewskiego, to stary żebrak. Mieszka w Warszawie, życie prowadzi podwójne, o czym wiedzą tylko nieliczni. Nikt nie wie, skąd pochodzi,...

yakamoz | 2015-07-22
Na półkach: 2015, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 22 lipca 2015

Przed chwilą skończyłam ją czytać i nie mogę wyjść ze zdziwienia. "Baraniego Kożuszka" czytało mi się tak dobrze jak niejedną topową pozycję współczesną. Polecam nie tylko miłośnikom książek historycznych. Czytelnicy znajdą w tej książce wątek miłosny, intrygę, akcję (może nie wstrzymującą dech w piersiach ale jednak ciekawą). Czyta się ją zadziwiająco dobrze pomimo oryginalnej pisowni i wielu zwrotów zapożyczonych z innych języków.
Moim zdaniem to strzał w dziesiątkę i miłe zaskoczenie.

Frederik | 2015-06-16
Przeczytana: maj 2015

Kraszewski jak zwykle niezawodny. Już myślałem , ze wszystko się dobrze skończy… a tu: panna nadobna samobójstwo popełnia, tatinek „z uma schodzi”, zabrakło tylko jasnej wiadomości co się stało z kawalerem.
Gdym doczytał, to ażem pot z czoła otarł, ze wszystko skończyło się tak jak w 90%; czyli smutnie.:)
Ale sama książka doskonalą, masa wiedzy historycznej. Fakty aż „zabijają”.
Polecam wszystkim.

justyna | 2011-06-26
Przeczytana: 14 maja 2011

Barani Kożuszek to kolejna książka Kraszewskiego przedstawiajaca walkę ze złem. Tytułowy bohater jak prawdziwy poszukiwacz sprawiedliwości karci grzeszących a uśmiecha się czyniacym dobro. Zdruzgotany porażkami życia osobistego zamieniaka się w warszawskiego biedaka ukazującego ludziom prawdę, nawet tę najbardziej przed wszystkimi ukrywaną.

annaroza | 2016-09-26
Przeczytana: 1992 rok