Detektywi na tropach zagadek historii

Wydawnictwo: Śląsk
83-216-0661-X
zagadki, historia polski, tajemnice
literatura faktu
Marcin Szajda

Na kartach tej książki przedstawiono wybór różnych zagadek historycznych, w których rozwiązanie zaangażowani byli kryminalistycy bądź medycy sądowi. Lektura, ukazując różne zagadki i tajemnice naszych dziejów, zachęca do bliższego i pełniejszego ich poznania. Książka zawiera na końcu czarno - białe ilustracje. Spis treści: 1. Największa zagadka polskiego średniowiecza 2. Tajemnice...

Spis treści:

9. Badania szczątków księdza Piotra Skargi
10. Śledztwo w sprawie tajemniczej śmierci księcia Jeremiego Wiśniowieckiego
11. Sensacyjne odkrycie szkieletów na zewnątrz murów wawelskich
12. Chopin, Delfina i eksperci - czyli anatomia kompromitacji
13. Czy kamienie mówią prawdę o dziejach najnowszych?
14. Zakończenie

Ella | 2016-05-05

Dodałam na półkę " przeczytane" ale tak właściwie powinno być "przeleciane", bo nie miałam cierpliwości czytać po kolei i dokładnie. Trochę czegoś innego się spodziewałam. Myślałam, że będą to jakieś kryminalne zagadki z przed wieków, a tymczasem to książka dla typowych pasjonatów historii z dużą dawką antropologii - otwieranie królewskich grobów, mierzenie kości, czaszek, określanie wzrostu, wieku w momencie śmierci itp. Mnie nie koniecznie to zainteresowało.
Ale dla wielbicieli historii Polski i badaczy życiorysów postaci królów polskich czy innych ważnych postaci historycznych - jak najbardziej godna polecenia.

książek: 2023
Agata | 2010-10-18

Dużo historii, dużo faktów - zrozumiałe wytłumaczenie kryminalistyczne. Aż niesamowite! Ciekawa lektura.

książek: 2009
Na półkach: 2015, Przeczytane
aga | 2014-11-18
maryna52 | 2014-04-05
Kontroler jakości dowodów

Cykl „Przesłuchania” to seria wywiadów inspirowanych sprawami kryminalnymi. Prezentowaliśmy już Wam rozmowy Marcina Wilka z profilerką Urszulą Cur, Igorem Kordasem, podinspektorem policji w stanie spoczynku oraz prof. Moniką Płatek, Kierowniczką Zakładu Kryminologii na Wydziale Prawa Uniwersytetu Warszawskiego. Dzisiaj zapraszamy do przeczytania wywiadu z prof. Janem Widackim, adwokatem.