Izrael już nie frunie

Okładka książki Izrael już nie frunie Paweł Smoleński
Okładka książki Izrael już nie frunie
Paweł Smoleński Wydawnictwo: Czarne reportaż
reportaż
Czarne
2006-05-23
2006-05-23
Izrael reportaż Żyd judaizm chasyd wojna

Wspaniała praca reporterska. Dwadzieścia kilka historii opisujących trudną i zagmatwana historię Izraela, Żydów w Izraelu, relacji izraelsko - palestyńskich. Smoleński nie występuje po żadnej ze stron , jest po obu stronach tego konfliktu. Pokazuje historię Izraela jak i ten konflikt oczami zwykłych , czasem niezwykłych ludzi. Nie jest optymistą, nie pokazuje nam światełka w tunelu, stawia pytania i nie udziela nam odpowiedzi. Sami musimy je znaleźć. Przeczytana ta książkę teraz otrzymała dodatkowy kontekst w postaci wojny z Hamasem ... Niestety ciąg dalszy ciągle następuje ...

Dla zaawansowanych.

Dla zaawansowanych.

CIężko czytać tę książkę bez odnoszenia jej do kontekstu obecnej sytuacji. Czy państwo Izrael zdało swój egzamin? Czy budowa Erec Israel się powiodła? Czy oczekiwano takich trudności, takiego biegu wydarzeń? Nie wiem. Bohaterowie tego reportażu zapewne też, choć każdy z nich znajdzie na te pytania swoją własną odpowiedź. Wszystkie będą prawdziwe.
Ciężko mi pojąć, że nie ma jednego Izraela, że ludzie tam są tak różni, jak i u nas, choć przecież dobrze o tym wiem. Ciężko mi pojąć, że nie każdy z nich jest religijny, choć dobrze o tym wiem, ciężko zrozumieć, że nie każdy żyje w Tel Awiwie i korzysta z dobrodziejstw zachodniego świata i technologii, choć przecież dobrze o tym wiem, bo spotkałem wielu Izraelczyków. A przecież są oni nie tylko Żydami. Są wśród nich też Arabowie, Druzowie, Czerkiesi i różne maści chrześcijan.
Paweł Smoleński pokazuje i daje głos tym wszystkim ludziom. Od prawa do lewa, od czcicieli Mahometa, przez wiernych boskiej przepowiedni o narodzie wybranym, do tych, których powróct do ziemi ojców nie wiązał się zupełnie z religią. Jest to niebywała podróż wgłąb tego państwa, w którą polecam udać się każdemu, niezależnie od obecnej sytuacji geopolitycznej.

Ciężko mi pojąć, że nie ma...

Izrael... państwowo nietuzinkowe, tak jak i jego mieszkańcy. Nic tam nie jest oczywiste, nic nie jest pewne. Takie są też historie rozmówców Pawła Smoleńskiego.

Książka napisana kilkanaście lat temu, a wciąż aktualna, bo tło konfliktu izraelsko-pelestyńskiego się nie zmieniło. Paweł Smoleński naświetla go z wielu punktów widzenia, dzięki czemu rozumiemy, jak jest trudny i nieomal nierozwiązywalny. Tragedia grecka. Czy na pewno? Czy powstanie dwu niezależnych państw jednak by konfliktu nie rozwiązało? Ale do tego potrzebni byliby naprawdę mądrzy przywódcy obu narodów. Teraz takich, wydaje się, nie ma. Raz szansa została zmarnowana, miejmy nadzieję, że powróci.

Materiały do reportażu zbierane były w trakcie akcji wysiedlania osadników izraelskich z Gazy. Autor przez szereg rozmów lub opisów sytuacji próbuje naświetlić kontekst tego wydarzenia, zrozumieć je i dzięki temu lepiej zrozumieć samych mieszkańców Izraela i Palestyny (lub tego co z niej zostało). Świetnie prowadzone rozmowy i szeroki wachlarz bohaterów czyni tę książkę bardzo wartościową. Pokazuje ogromną różnorodność spojrzeń na temat (a nie jedno czarno-białe prezentowane w mediach). Największe wrażenie zrobiły na mnie szczególnie ostatnie rozdziały.
Książka szczególnie aktualna w świetle ostatnich wydarzeń.

Zapraszam :)

Zapraszam :)

Pokaż mimo tovideo - opinia

Na półkach: , , , , , , , ,

Nie wiem jakim cudem, ale ta książka czekała na mnie na jednej z półek... 12 lat. Była w tym czasie układana, przekładana, przeprowadzała się wraz ze mną... no dobra, chyba ją za bardzo uczłowieczyłem... Tak czy inaczej, ze zdziwieniem odkryłem, że tego tytułu nie przeczytałem..., ale może tak miało być, gdyż stała się ona świetnym uzupełnieniem "Pokoju z widokiem na wojnę" Konstantego Geberta, dołożeniem jednego puzzla do historycznej układanki nt. Bliskiego Wschodu jaką staram się ułożyć w głowie.

Czytajcie i rozkoszujcie się pięknem słowa i opowieści śp. P. Smoleńskiego!

Pana Pawła bardzo szanuję za wszechstronne podejście do prezentowane go tematu - w tym przypadku blaski i cienie postępowania tak Palestyńczyków, jak i Izraelczyków. Rację każdej ze stron, wewnętrzne podziały, fakty i mity. Do tego całość książki jest spójna i zamknięta klamrą złożoną z nienachalnych obserwacji i wniosków autora. Bardzo dobra lektura.

Chciałabym móc pamiętać te wszystkie historie. Te niesamowite rozmowy i otwierające oczy przemyślenia. Imiona tych wszystkich ludzi, którzy pokazali polskiemu dziennikarzowi różne oblicza tego państwa położonego w Palestynie. Niestety pamięć tak nie działa i zostanie mi jedynie wrażenie - chaosu, niesprawiedliwości i złośliwego fatum, jakie moim zdaniem ciąży na tej ziemi.

Książka Amosa Oza była inspiracją dla tych reportaży i ja to szanuję (chociaż czasami naprawdę trzeba się skupić na tym, kiedy jest mowa o Amosie, a kiedy o "współczesnych" bohaterach, z którymi rozmawia Smoleński). Szanuję też, że autor szanuje poglądy czytelnika. Dlatego niezależnie od tego, co sądzicie o państwie zwanym Izrael, warto przeczytać.

• Reportaż
  • Literatura faktu