978-83-88526-05-3
historia
Aneta

Książka zawiera wspomnienia i pamiętnik trzech SS-manów: pierwszego komendanta obozu Rudolfa Hössa, Pery Broada - podoficera SS z obozowego gestapo i lekarza SS - Johanna Paula Kremera. Rudolf Höss pisał wspomnienia w polskim więzieniu, w czasie gdy toczył się jego proces przed Najwyższym Trybunałem Narodowym w Warszawie (w książce znajdują się obszerne fragmenty jego wspomnień). Pery Broad...

Pery Broad napisał swe wspomnienia też po wojnie, wręczył je oficerowi brytyjskiemu, chcąc zapewne wkupić się w łaski aliantów.
Johann Paul Kremer - profesor medycyny z Münster robił zapiski w obozie, na gorąco, pod wrażeniem przeżyć dnia.
Wspomnienia esesmanów są opatrzone wieloma przypisami, które uzupełniają i wzbogacają wiedzę o KL Auschwitz.

denudatio_pulpae | 2015-07-25
Przeczytana: 24 lipca 2015

W książce znajdziemy trzy dokumenty - wspomnienia Pery Broada, Rudolfa Hössa i pamiętnik Johanna Paula Kremera. Wspomnienia Hössa, spisane w więzieniu, już wcześniej poznałam, Broad również spisał wszystko po wojnie i sam zgłosił się z tym dokumentem do oficera brytyjskiego. Ostatni z dokumentów powstał podczas wojny, a nie został spisany po niej, zapiski te nigdy nie miały ujrzeć światła dziennego. Myślę, że właśnie dlatego to pamiętnik Kremera zrobił na mnie największe wrażenie, mimo że prawie wcale nie zawierał drastycznych opisów życia w obozie.
Ogarniała mnie wściekłość, kiedy, znając warunki życia więźniów, czytałam w pamiętniku Kremera takie notatki: "6 września 1942 - Dziś w niedzielę wyśmienity obiad: zupa pomidorowa, pół kury z kartoflami i czerwoną kapustą (20g tłuszczu); słodka legumina i wspaniałe lody waniliowe."
Kremer więcej uwagi poświęcał swojemu obiadowi niż udziałom w mordowaniu więźniów, niektóre z tych mordów doczekały się tylko lakonicznych notatek w jego...

Monika Stocka | 2011-10-03
Przeczytana: 21 października 2011

to jest taka książka, którą trudno oceniać w kategorii dobra/zła. Nie jestem historykiem, co więcej, w kwestii historii jestem niemal ignorantką, więc trudno mi również ocenić wartość przekazywanych informacji. A jest ich dużo. Mnóstwo przypisów, które po raz pierwszy czytam z wielkim zaciekawieniem.
Zza liter i pamiętnikowych zeznań wyłaniają nam się ludzie, którzy beznamiętnie lub w oczyszczający się sposób, piszą o zagładzie Żydów, jakby mówili o kopaniu ogródka lub przemeblowaniu mieszkania. Ten styl nie podszyty emocjami działa. Szczegółowe, rzeczowe opisy, fikcyjne wyrzuty sumienia, nieudolnie sformułowane żale. Suche. Wcześniej czytałam "Byłem asystentem doktora Mengele" i "Przeżyłam Oświęcim" Żywulskiej. Czytałam "Byłam sekretarką Rumkowskiego" Cherezińskiej, ale żadne z tych wspomnień nie przerażały mnie bardziej niż "Oświęcim w oczach SS"
Niepozorna ale mocna książka. Poznawcza, poszerzająca horyzonty.
Do tego stopnia, że noc spędziłam w Oświęcimiu ...

Meehoow | 2011-07-12

Na tę pozycję trzeba spojrzeć z dużą rezerwą, przynajmniej jeśli chodzi o pamiętniki Hössa. Wiadomo, że przed procesem każdy chciał zrzucić odpowiedzialność na innych, a siebie przedstawić w korzystniejszym świetle czy nawet wybielić. Stąd pojawiające się w wielu miejscach rozbieżności z relacjami pochodzącymi z innych źródeł (np.: od więźniów). Niemniej jest to solidny dokument, z którego polecam zwłaszcza wspomnienia P. Broada.

Anna Grochal | 2012-06-25
Przeczytana: 30 lipca 2011

Książka, której opisać się nie da - brak słów... Trzeba o tym wiedzieć, pamiętać...

adah | 2010-12-22

mrożące krew w żyłach studium przypadku zza drugiej strony drutu.

Marchewka | 2014-12-15
Przeczytana: 2010 rok

Inne spojrzenie na znaną wszystkim tematykę. Trochę jakby od kuchni. Nie jest to książka do podusi.

facq | 2013-08-19
Przeczytana: sierpień 2013

Od momentu sięgnięcia po tą książkę wiadomo było, że będzie ona próbą wybielenia swoich postępowań przez autorów wspomnień. Tak też faktycznie jest. Jednak warta jest przeczytania, znając faktyczny przebieg wydarzeń, a najlepiej po wizycie w KL Auschwitz, na gorąco. Dopiero wtedy widać skalę kłamstw zapisanych przez SS-manów.

Anka | 2012-07-27

Stanowczo nie dla ludzi o słabych nerwach. Czytając tę książkę, odkryłam w sobie nieznane dotąd pokłady nienawiści i obrzydzenia do ludzi, których wypowiedzi zawarte są w książce.
Z całą pewnością pozycja ta nie pomoże w żaden sposób wyjaśnić, dlaczego "ludzie ludziom zgotowali ten los". A nawet wzbudzi jeszcze więcej pytań.

Mada | 2011-08-03

Hmm...książka dość ciekawa lecz momentami męcząca. Na pewno godna polecenia dla zagorzałych fanów historii.

astenu | 2011-01-22

opnia 3 panów z zaobserwowanych zjawisk

Cała prawda

Kiedy wzięłam do ręki "Kobiety Holokaustu", nie myślałam, co tam znajdę. Po prostu była to kolejna książka o interesujących mnie wydarzeniach. Może dlatego szok po lekturze jest ogromny.